Ana içeriğe atla

playpark

 

MALLREPORT

Yüzde 13’lük büyümenin yüzde 8’i yeni lansmanlardan kaynaklandı

06.10.2017 - 14:05

2017 yılının ilk yarısında öne çıkan perakende trendleri hakkında bilgi veren Nielsen, Genel Müdürü Didem Şekerel Erdoğan, aynı zamanda toplam hızlı tüketim ürünleri pazarındaki büyümenin kaynakları noktasında da görüşlerini bildirdi. Erdoğan’a göre lansman ve inovasyonların büyümede önemli bir yeri bulunuyor. 

2017 yılının ilk yarısında öne çıkan perakende trendleri nelerdir? 
Hızlı tüketim ürünleri, perakende pazarında öne çıkan trendlere baktığımızda, 2017 yılının ilk yarısında genel olarak modern kanal mağaza sayısı artış hızında bir yavaşlama görmekteyiz. Tüm formatlarda büyüme oranları, bir önceki yılın büyüme oranlarına göre düşerken, en yüksek mağaza sayısı artışı gösteren format, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da indirim marketleri oldu. İndirim marketleri, mağaza sayılarını geçen yıla oranla yüzde 16 artırdı. 
İndirim marketlerinin mağaza sayısındaki bu artışın ciroda da karşılık bulduğunu görmekteyiz. 2017 yılının ilk 6 ayında sigara ve alkol hariç toplam hızlı tüketim ürünleri pazarı yüzde 13’lük bir ciro artışı kaydederken, indirim marketleri yüzde 34 ciro artışıyla en çok ciro büyümesi kaydeden kanal oldu. İndirim marketleri, bu büyüme rakamıyla toplam Türkiye pazarında yüzde 32’lik bir ciro ağırlığına ulaştı. 2017 yılının ilk 6 ayında parfümeri kanalı da yüzde 26’lık büyümeye ulaştı. 

Toplam hızlı tüketim ürünleri pazarındaki büyümenin kaynağı olarak neleri belirtebiliriz? 
Yeni lansmanlar ve inovasyonlar, tüm sektörlerde olduğu gibi hızlı tüketim ürünleri pazarında da çok önemli bir yere sahip. Nielsen olarak sahip olduğumuz perakende paneli sayesinde, yeni lansmanların büyümeye olan katkılarını rakamsal olarak ölçebilmekteyiz. Nielsen Perakende Paneli 2017 yılı ilk 6 ay verilerine göre, sigara ve alkol hariç hızlı tüketim ürünleri pazarının ciro büyümesi yüzde 13 olurken bu büyümenin yüzde 8’lik kısmının yeni lansmanlardan kaynaklandığını gözlemliyoruz. Önceki dönemde de var olan ürünler, büyümeye yüzde 5’lik katkıda bulunuyorlar. Bu tablo, hızlı tüketim ürünleri pazarında büyüme için inovasyonların ve yeni lansmanların ne kadar önemli olduğunu gözler önüne seriyor. Kategori bazında bir inceleme yaptığımızda ise atıştırmalık dünyası, cilt bakım ürünleri ve yumuşatıcı/deterjan kategorilerinin bu süreçte gözle görülür bir lansman ve relansman ağırlığının olduğunu gözlemledik. 

İnovasyon ve yeni lansmanları düşündüğümüzde gıda ürünlerinde görülen yeni trendler nelerdir? 
Yeni çıkan ve pazarda büyümeyi sağlayan ürünler neler diye pazar verilerine baktığımızda, gıda ürünleri dünyasında yükselen 6 trend gözlüyoruz. Bunun ilki “iyi ve sağlıklı” ürün trendi. Örneğin, daha sağlıklı kabul edilen sütlü ürün kategorilerinde, artık atıştırmalık ihtiyacına yönelik ürünlerin de çıktığını görüyoruz. Geçmişte daha çok çocuklar için bu tarz ürünler varken, şimdi yetişkinler için de sağlıklı atıştırmalık ürün portfoyünün giderek genişlediğini görmekteyiz. İkinci olarak “Premium” diğer bir deyişle “özellikli” ürün olarak konumlanan ürünlerin, büyümeyi tetiklediğini gözlemliyoruz. Üçüncü olarak narlı, espressolu gibi “daha yoğun lezzete” sahip ürünlerin ön plana çıktığını görüyoruz. Dördüncü trend, “yöresel lezzetler”... Belli bir bölgeye ait içeceklerin lanse edildiğini görüyoruz. Artık yöresel ürün teşhirlerine, en sık gittiğimiz süper marketlerde de rastlayabiliyoruz. Beşinci trend “pratiklik/kolaylık sağlayan” ürünler... Yürürken atıştırılabilecek ürün vurgusu veya tekli porsiyonlar halinde paketlenmiş, hayatımızı kolaylaştıran ürünleri daha sık görüyoruz. Son olarak, “etik değerlere ve sürdürülebilirliğe vurgu yapan” ürünlerin de giderek arttığını gözlemlemekteyiz.

İnovasyon ve yeniliğin sıkı takipçisi olan Y kuşağı neden önemli ve diğer kuşaklardan nasıl farklılaşıyor? 
Bugün Türkiye nüfusunun yaklaşık 4‘te 1’ini Y kuşağının oluşturduğunu görüyoruz. Yakın gelecekte pek çok şirket gibi bizim şirketimizde de Y kuşağını yönetim kademelerinde daha sık göreceğimizin bilincindeyiz. Y kuşağının değerlerini 3 motto ile özetlemek gerekirse; “biz, daha ve hemen”.
Y kuşağı için paylaşmak, dolayısıyla “biz” konsepti çok önemli. Sağlıklı yaşam isteği, “daha” konseptinin bir parçası olarak öne çıkıyor. Bununla birlikte her şeyi kontrol altında tutma çabası var. Ayrıca faydacılık ve her şeyde ek fayda arayışı söz konusu. “Hemen” konseptinin kaynağında ise bu kuşağın daha sabırsız olması yatıyor. Ve de tabii ki birden fazla şeyi aynı anda yapmaya çalışıyorlar. “Biz, daha ve hemen” mottolarının günlük hayattaki yansıması olarak, bu kuşağın hayatının merkezinde dijital olarak bağlantıda kalmak var, sosyal medyayı sürekli kullanıyorlar.  

Sosyal medya kullanımından bahsettiniz, Y kuşağının iletişim kanalları diğer nesillerden farklılaşıyor mu? 
Y kuşağı için TV önemli bir mecra olmakla birlikte, sosyal medya bu kanalın da önüne geçmiş durumda. Y kuşağı tek bir mecra ile yetinmiyor. Aynı anda birden fazla ekrana bakmaya daha eğilimli bir kuşak. 
Y kuşağı, sosyal medyayı haber kaynağı olarak görmesinin yanında ciddi bir sosyalleşme aracı olarak kullanmakta. Bu kuşak bizim gözlemlerimizle sosyal medyayı farklı platformlarda söz sahibi olabildiği ve özgürce görüşünü belirttiği bir platform olarak görmekte. 

Sosyal medya ve dijitalleşme ile paralel olarak e-ticaretin son dönemdeki gelişimini ve gelecek yıllarını nasıl öngörüyorsunuz? 
Türkiye’de e-ticaret ciddi bir şekilde büyümesini sürdürüyor. E-ticaret kanalında, hızlı tüketim ürünlerinin payı teknoloji veya giyim gibi diğer kategorilere göre biraz daha düşük kalıyor. Geçmişten gelen alışkanlıklarla kültür olarak hızlı tüketim ürünlerini bakkal, market gibi kanallardan almaya daha alışkın bir toplumuz. Alışverişçilerin gıda perakendecilerinin sitelerini ziyaret ettiğini görsek bile; bunun amacının alışveriş yapmaktan ziyade, promosyonlar ve ürünler hakkında bilgi almak olduğunu gözlemliyoruz. Bu bağlamda hızlı tüketim ürünleri açısından, e-ticaret alanında yolun başındayız diyebiliriz. 
Öte yandan belli kategoriler için, bu kanal daha fazla fırsatlar sunuyor. Alışverişçilere hangi kategorileri almayı tercih edersiniz diye sorduğumuzda, özellikle kişisel bakım ve ev temizlik ürünleri kategorilerinin satış potansiyelinin daha yüksek olduğunu görüyoruz.

playpark

Yukarı