Ana içeriğe atla

S

 

MALLREPORT

VERİMLİ BÜYÜMEYE ODAKLANDIK

14.02.2020 - 13:19

2019 yılının markaların verimlilik temelinde büyümeye odaklandığı bir yıl olduğuna dikkat çeken BMD Başkanı Sinan Öncel, “2020’de önemli gündemlerimizden birini e-ticaret oluşturacak. Planlarımızı e-ticaretin büyüme potansiyelini dikkate alarak yapacağız.” dedi.
 

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) üyesi markaların çatısı altında yer alan 386 markanın yurt içinde 430’u aşkın AVM’de ve caddelerde 70 bin civarında mağazası bulunduğunu hatırlatan BMD Başkanı Sinan Öncel, “Bu mağazalarda ağırlıklı bölümü gençlerimiz olmak üzere 400 bin kişiyi istihdam ediyoruz. 2019 markalarımızın verimlilik temelinde büyümeye odaklandığı bir yıl oldu. Yurt içinde pazarın belli bir doygunluk noktasına erişmesi ve maliyet artışları nedeni ile markalarımız son yıllarda yurt dışındaki fırsatları yakından takip ediyorlar. 106 markamızın yıl sonunda yurt dışında 4 bin 700 mağazaya ulaşmasını öngörüyoruz. 2020 sonunda ise yurt dışındaki mağaza sayısının 5 bin 500’ye yaklaşacağını tahmin ediyoruz.” diye konuştu.
 

2020 STRATEJİLERİ
BMD üyesi markaların 2020 stratejileri ve odak noktalarını anlatan Sinan Öncel, şu bilgileri paylaştı: “Markalarımız verimlilik temelinde büyüme stratejileri çerçevesinde zarar eden mağazalarını kapatmak istiyorlar. Ancak 5 yıl ve daha öncesinde yapılan kontratlarda yüksek tazminat maddeleri var. Sorunun kalıcı olarak çözümü için Borçlar Kanunu’nda değişiklik yapılması gerekiyor. AVM’lerdeki ortak alan giderleri konusunu da henüz çözüme kavuşturabilmiş değiliz. Prof. Dr. Hüseyin Altaş’ın Alışveriş Merkezleri Yatırımcıları Derneği (AYD) başkanlığı ile mükemmel bir diyalog süreci başlattık. Soruna adil bir çözüm bulabileceğimize inanıyorum. 2020’de önemli gündemlerimizden birini e-ticaret oluşturacak. Ülkemizde e-ticaretin toplam perakende harcamalarına oranı yüzde 6 düzeyinde, gelişmekte olan ülkelerin bile gerisindeyiz. Planlarımızı e-ticaretin büyüme potansiyelini dikkate alarak yapacağız. Bu büyüme, AVM ve caddelerdeki mağazalarımızda ziyaretçi sayısının azalma riskini getiriyor. Riski en aza indirmek için 70 bin mağazamızı çekici hale getirmemiz gerekiyor. Bir diğer konu da indirim kampanyaları. Mevcut anlayış ile sürdürülebilirliği pek mümkün görünmüyor. İndirim kampanyalarında kendi içimizde bir düzenlemeye gitmeyi planlıyoruz.”

 YABANCILARIN KARTLA HARCAMALARI 58 MİLYAR LİRAYI AŞTI
Sinan Öncel, yabancı harcamalarının perakende sektörü ve BMD üyesi markalar için büyük önem arz ettiğini kaydederken; Antalya, Bodrum, Marmaris başta olmak üzere yoğun turist alan merkezlerimizde mağazalarda cironun önemli bir kısmının yabancılardan geldiğini ifade etti. Öncel, “İstanbul’da da bazı AVM’lerin cirolarında da ciddi bir yabancı ağırlığı var. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre Ocak – Eylül döneminde yabancıların kartla harcamaları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 76 artışla 58,2 milyar TL’ye ulaştı. Veriler, aynı dönemde Türkiye’de toplam kartlı harcamaların yüzde 7,7’sini yabancıların yaptığını gösteriyor.” dedi. 

GGG

Yukarı