Ana içeriğe atla

S

 

MALLREPORT

TÜRKİYE’DE YAKLAŞIK 100 AVM SAYISINA ULAŞILDI

09.03.2020 - 13:51

Momoda SPA koltuklar ile Türkiye’de yaklaşık 100 AVM sayısına ulaştıklarını söyleyen YKG Perakende Kiralama ve Marka Danışmanlığı Kurucusu İbrahim Düzenli: “Koltuklar AVM’lerde çekim gücü oluşturulmasına, aynı zamanda beyaz yakalı müşterilerinde devamlılığına katkı sağlamaktadır.” diyor.

Danışmanlığını yaptığınız Momoda markasının SPA koltukları hakkında bilgi verebilir misiniz?
Momoda, 2015 yılında Şanghay’da kurulmuş genç bir firmadır ancak arkasında 20 yıldan uzun bilgi birikimi olan sektörün en büyük üreticisi ROTAI vardır. Şirket stratejisinde, birlikte gelir veya kira paylaşımı üzerinden karşılıklı projeler üretilmektedir. Momoda SPA koltuklar,  rahat bir yaşam tarzı sağlamaktadır. Çin’ de havalimanları, hızlı tren istasyonları, sinemalar, alışveriş merkezleri, oteller,  vb. kanalları kapsayan 360'dan fazla şehirde yer almaktadır. Pazarda 70 binden fazla Momoda masaj koltuklarının işletmesi yürütülmektedir.  Hedef müşteriler, 18-45 yaş grubudur. Şu anda ana tüketici felsefesi “Bir mola ver, bir VSPA'ya sahip ol!” 
AVM’lerin bu SPA koltuklara talebi nasıl? 
2019 yılında start verdik. Her geçen gün operasyonumuz büyüyor. Ekonomideki düşüş piyasalarımızda birçok markanın bu süreçte sıkıntılı geçmesine vesile oldu. Markaların verimsizliği tabii ki AVM’leri de zor durumda bırakmaktadır. AVM’ler UNCHOR markalara yaptığı kira indirimlerini Momoda koltukların kiralamasından elde edeceği gelirle gelirlerini iyileştirmeye çalışmaktadır.  Koltuklar AVM’de çekim gücü oluşturması aynı zamanda beyaz yakalı müşterilerinde devamlılığını oluşturmasına katkı sağlamaktadır. Türkiye’de yaklaşık olarak 100 AVM sayısına çıkmak üzereyiz. 
Momoda’nın son teknoloji yeni bir ürünü var mı? 
Momoda masaj koltuklarının bir üst modelini getirdik. Koltuklarımız, müşterilerin tercihine göre 5-10-,20 TL kâğıt para ile çalışmaktadır. Müşterilerimiz SPA yaptırırken kullanmış olduğu telefonunu bedelsiz şarj edebilmektedir. İstendiği takdirde aplikasyonu kendi telefonlarına indirerek ve QR kodu okutularak kredi kartı ile ödeme yapılabilmektedir. Aynı zamanda yakın bir tarihte yeni ithalatını yaptığımız masaj koltuklarımıza CRM programı yüklenecek. AVM yönetimleriyle çapraz promosyon yapabileceğiz. AVM yönetimiyle sınırlı olmamak kaydı ile talep edilmesi durumunda UNCHOR markalarla da karşılıklı çapraz promosyon yapabileceğiz. Bu sistemi Türkiye’de yapan tek firma olacağız. 
YKG olarak bir taraftan danışmanlık yaparken bir taraftan da hizmet veren bir şirketsiniz. AVM’lere yönelik  Macera Küpü projenizi anlatır mısınız? Nasıl bir proje? 
YKG perakende danışmalığının yanı sıra AVM ortak alanlarında etkinlik yapmaktadır. Bildiğiniz üzere robot karakterlerimizle birlikte 2020 yılından itibaren Macera Küpü projemiz devreye girmiştir. Ocak ayında Kayseri Forum AVM’de etkinlik yaptık. Kiralamamız devam etmektedir. Kısaca bahsetmek gerekirse; çocuklarımızın el becerisini aynı zamanda koordinasyon ve cesaretlerini sınadıkları bir parkur diyebiliriz. Çocuklarımız Macera Küpü projesinde Survivor yapmaktadırlar. Parkuru tamamladıklarında çok mutlu oldukları kadar, başarmanın mutluluğu ve gururu içerisinde olduklarını görmekteyiz. AVM’lerin ortak alanlarında ve aynı zamanda eğlence merkezi işletme içlerinde yer alabiliriz. AVM’ye gelen ziyaretçilerin sadakatlerini artırarak çocukların eğlenmelerine katkı sağlamaktayız.
 

GGG

Yukarı