Ana içeriğe atla

 

AVM

MALLREPORT

Türkiye perakende sektöründe atakta!

16.11.2017 - 17:50

Üretim kapasitesi ve organize perakende mağazacılık alanlarında yeni yatırımlara imza atmayı planladıklarını söyleyen SETRMS Yönetim Kurulu Üyesi ve MÜSİAD Ankara Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Çelikten, “2018 yılı SETRMS için 2023 ve 2030 hedefleri için bir sıçrama yılı olacak” dedi.

2017 markanız için nasıl bir yıl oldu. Ekonomi, yatırımlar, değişen siyasal ve diplomatik tutumlar sizlere ne kazandırdı, ne kaybettirdi? 
2017 yılı markamız için aslında çok da sıkıntılı geçmiş değil. Bilakis bünyemize yeni katılan yurt dışında bir mağazamız ve kendi ülkemizde açmış olduğumuz 3 yeni mağaza açılışımız oldu. Hepimizin malumu olduğu üzere 2013 yılının mayıs ayında başlayan gezi olayları Türkiye’yi öyle ya da böyle bir kaosa sürükledi. Özellikle doğu illerimizde daha sonradan 6-7 Ekim olaylarıyla devam eden süreç ve bölgenin bazı yerlerindeki terörden arındırılma süreci bölgede bir sıkıntıya neden oldu. Arkasından 15 Temmuz darbe girişimi ülkemizi ve vatandaşlarımızı derinden etkiledi. İnsanlar alışverişlerini bırakıp ülkenin geleceğini düşünmeye başladı.  Türkiye şu anda kendine güvenen, bölgede söz sahibi olma yolunda ilerleyen bir ülke haline geldi, bu da biz vatandaşlara güven veriyor. Bundan sonrasında perakende sektörünün daha iyi ve hızlı bir şekilde ilerleyeceğini ümit ediyoruz.
 
2018 yılından beklentileriniz neler?
Perakende sektöründe ve diğer sektörlerde özellikle sanayi alanında Türkiye ciddi bir atak içerisinde... Savunma sanayisinde ve teknoloji sanayisinde olsun buradaki yatırımların mutlak şartla perakende sektörüne yansıyacağına inanıyoruz. 2018 yılını ülke olarak huzur içinde geçirmeyi ve ekonomik noktada sıkıntısız bir yıl olmasını temenni ediyoruz. Bulunduğumuz coğrafyada meydana gelen olaylar elbette ki bizleri çok etkiliyor. Sadece çevremizdeki değil, dünyanın öbür ucundaki bir olay dahi sadece Türkiye'yi değil tüm dünyayı etkiliyor. Özellikle ekonomik noktada sıkıntı çekmeyeceğimiz bir yıl olmasını umut ediyoruz. 

2018 yılında ne gibi yatırımlarınız olacak? Yeni dönem hedefleriniz ve öngörüleriniz neler?
Şu anda ilk 6 ayda ülkemizde 10 yeni mağaza ve yurt dışında da 5 yeni mağaza ile devam edeceğiz. İkinci yarı yatırımlarımızda ise şu anda görüşmeleri yapılan ve projeleri devam eden AVM’lerde ve önemli caddelerde mağazalar için görüşmelerimiz ve yatırımlarımız devam ediyor.  Daima kendimizi geliştiriyoruz. Sürekli Ar-Ge çalışmaları yapıyoruz. Şu anda yaklaşık 600 bin SETRMS kartlı müşterimiz bulunuyor. Hedefimiz 2023 yılına kadar bu sayının 2 milyon olması. Bunun için 6 yıl gibi kısa bir vaktimiz kaldı. SETRMS olarak kuruluşumuzdan bugüne belirlediğimiz prensipler ve hedefler doğrultusunda ilerlemeye devam ediyoruz. 2018 yılı SETRMS için 2023 ve 2030 hedefleri için bir sıçrama yılı olacak. Gerek üretim kapasitesi, gerek organize perakende mağazacılık alanlarında yepyeni yatırımlara imza atmayı planlıyoruz.  Müşterimize daha hızlı ve kolay ulaşma adına 2023 yılında Türkiye’de 50, yurt dışında 15 mağazaya ulaşmayı hedefliyoruz.  2023 yılından sonra ev tekstiline yönelme konusunda düşüncelerimiz var. Giyimdeki zarafeti hanımların evlerine de taşımayı düşünüyoruz. 

ASDAS

Yukarı