Ana içeriğe atla

S

 

MALLREPORT

Tavsiye ve deneyim ön planda

17.10.2016 - 12:24

Emsan’ın Sia Insight Araştırma Şirketi’ne yaptırdığı araştırma sonuçlarına göre;  kadınların yüzde 71’i tavsiye, yüzde 66’sı ise deneyim üzerine alışveriş yapıyor. 

Müşterilerin geçmişte sergiledikleri davranışlar ve psikolojik tavırları, çok farklı satın alma karar stillerini ortaya çıkarmıştır. Fakat ürün ve hizmet çeşitliliğindeki artışlar, farklı tip mağazaların ortaya çıkması ve dağıtım kanallarının ve metotların farklılaşması, kadınların beğendikleri ürünleri almasını biraz zorlaştırmaktadır. Tüketicinin markaya olan inancı, geleneksel tutumu ve markanın tüketicisinin ihtiyaçlarını karşılayabilmesi, satın alma kararını ve süresini önemli ölçüde etkiliyor. Dolayısıyla değişen ve gelişen satın alma ortamında kadın tüketiciler, her türlü satın alma sürecinde her geçen gün daha fazla etkili hale geldi.


KADINLARIN YÜZDE 60’I PLANLAMADAN ALIŞVERİŞ YAPIYOR
Bu bilinç ışığında Emsan tarafından Sia Insight Araştırma Şirketi’ne yaptırılan Marka Bilinirliği ve Algı Araştırması raporuna göre; kadınlar tencere, tava, düdüklü tencere vb. gibi ürünleri satın alırken yüzde 60 oranla önceden planlama yapmadan, alışveriş esnasında dikkatini çeken mutfak ürünlerini satın alıyor ve kadınların satın alma kararını öncelikle tavsiye ve deneyim etkiliyor. 


KADINLAR ALIM YAPARKEN TEK PARÇA ÜRÜNLERİ TERCİH EDİYOR
TV reklamları ve promosyonlarsa metropol dışı illerde, metropol illerine göre satın alma kararında daha etkili oluyor. Marka ve fiyat, satın alma kararını etkileyen kriterler arasında yer alırken büyükşehir tüketicindeyse tavsiye ve geniş kullanım alanı daha önemli bir unsur olarak göze çarpıyor. Genellikle züccaciye alışverişleri, birden fazla ürün ve marka bulunan mağazalardan gerçekleştiriliyor. Kadınların satın alma alışkanlıklarına bakıldığında ise; araştırmaya katılan kadınların yüzde 48’i tek parça ürün almayı tercih ederken,  yüzde 52’lik bölümü ise set ürün almayı tercih ettiğini belirtiyor.

MUTFAK BİR SAHNE, KADINLAR İSE BAŞROLDE
Kadınların satın alma kararlarında en etkin olduğu yer ise mutfak… Öte yandan kadınlar mutfaklarını eşine, ailesine, çocuklarına ve öncelikle kendilerine kanıtlayabileceği bir sahne olarak görüyor. Bu nedenle kadınların burada geçirdikleri zaman her geçen gün artış gösteriyor. Ayrıca kadınların en büyük stres atma yöntemlerinden biri de yemek yapmak. 
Züccaciye alışverişlerini yaparken mutfakta kendilerini en iyi sunabilecekleri, en işlevsel ürünleri tercih ediyorlar.  

n

Yukarı