Ana içeriğe atla

S

 

MALLREPORT

SATIN ALMA KARARLARINI ETKİLEYEN EN BÜYÜK FAKTÖR KADINLAR

20.08.2019 - 10:12

ŞİRKET OLARAK KADIN İSTİHDAMINA BÜYÜK ÖNEM GÖSTERİLDİĞİNİ SÖYLEYEN TEPE HOME MUHASEBE VE FİNANS DİREKTÖRÜ BİRSEN TOKGÖZ,  BEYAZ YAKA KADROLARININ YÜZDE 51’İNİ, YÖNETİCİ KADROLARININ İSE YÜZDE 59’UNU KADIN ÇALIŞANLARIN OLUŞTURDUĞUNU BELİRTTİ.

Sizi tanıyabilir miyiz? Kariyer hayatınız nasıl ilerledi?
Maliye Bakanlığı tarafından kurulan İstanbul Maliye Meslek lisesinden 1988 yılında, Hacettepe Üniversitesi İİBF İktisat bölümünden ise 1992 yılında derece ile mezun oldum. Mezuniyetimin ardından Maliye Bakanlığı’nda mecburi hizmetime başladım. 5 yıl süren devlet memuriyetinden sonra 1998 yılında Bilkent Holding şirketlerden Tepe İnşaat’ta Mali İşler Bölümü'nde çalışmaya başladım. Buradaki görevimden 5. yılımda ayrılarak, 1 sene süreyle İngiltere'de yaşadım. Döndükten sonra Mali Müşavirlik büromu açtım. 2015 yılında gruba dönme fırsatını yakalayınca tereddütsüz büromu kapatarak tekrar Bilkent Holding ailesine katıldım. Tepe Betopan’da 1,5 yıl Genel Müdür Yardımcısı olarak çalışmamın ardından Tepe Home’a geçiş yaptım. 2016 yılında kendi mesleğimin zirvesi kabul edilen Yeminli Mali Müşavirlik sınavını vererek Yeminli Mali Müşavir olmaya hak kazandım. Hala Tepe Home’da Muhasebe ve Finans Direktörü olarak görev yapmaktayım. Bilkent Holding ailesinin bir üyesi olmaktan büyük mutluluk ve gurur duyuyorum.  

KADIN İSTİHDAMINA ÖNEM GÖSTERİLİYOR
Şirketiniz kadın istihdamına gereken önemi gösteriyor mu?  Mevcut kadın çalışan ve yönetici oranı ne durumda?  

Tüm Bilkent Holding şirketlerinde olduğu gibi şirketimiz Tepe Home’da da kadın istihdamına büyük önem gösteriliyor.  Özellikle mağaza satış ekiplerimiz ve yöneticilerimiz olmak üzere Tepe Home’da beyaz yaka kadromuzun yüzde 51’ini, yönetici kadromuzun ise yüzde 59’unu kadın çalışanlarımız oluşturuyor. 

Kadınların bakış açısının üretim, satış ve pazarlama anlamında perakende sektörüne nasıl etkileri oluyor?
Bu konuyu şirketimiz özelinde düşünürsek, Tepe Home bildiğiniz üzere mobilya ve aksesuar üretim ve satışını yapan bir şirket. Mobilya ve dekorasyon kadınlar kadar erkeklerin de ilgi alanı haline gelmiş olsa da genelde satın alma kararlarını etkileyen en büyük faktör kadınların tercihleri ve beğenileri oluyor. Bu nedenlerle de özellikle kadın müşterilerimizin zevklerine hitap edebilmek açısından iç mimar ve satış personelimizin kadın çalışanlardan oluşmasının üretim, satış ve pazarlama anlamında çok olumlu bir etkisi olduğunu gözlemliyor ve kadrolarımızda kadın çalışanın artmasına bu açıdan da büyük önem veriyoruz.

KADINLARIN İŞ HAYATINDA OLMASI ÜLKE EKONOMİSİNİ GÜÇLÜ BİR NOKTAYA TAŞIR
Kadın istihdamının artırılması ile Türkiye’nin ekonomik seyrini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kadınlar sorumluluk duygusunun, sabır, hoşgörü ve empati yeteneğinin yüksekliği ve organizasyon yeteneği ile iş hayatında başarı için gerekli olan yetkinliklere sahip. Bu anlamda kadın istihdamının artması yönetici kadrolarında daha çok kadının bulunması ülke ekonomisinin başarılı ve güçlü bir noktaya taşınmasında da büyük rol oynayacaktır.  Bunun da kadınların toplum içinde kendi varoluşlarını anlamlandıracağı ve kendilerine yeni alanlar yaratacağı imkanların sağlanması ile mümkün olacağına inanıyorum. Kadının iş hayatında var olması gelecek kuşakların sağlıklı gelişimi açısından da büyük önem taşıyor. Kadınların kişisel gelişimleri ve ekonomik özgürlükleri için çalışması,  her türlü sosyal faaliyette aktif olarak yer alması aile ekonomisinin ve mutluluğunun güçlenmesine sebep olacaktır. Bu durum dolaylı olarak ülke ekonomisinin ve refahının güçlenmesine de büyük katkı sağlayacaktır. Tüm bu nedenlerle kadınların siyasette ve iş hayatında yönetim kadrolarında önemli roller almasının ülkemizin kalkınmasına kalkınmasına katkı sağladığı kanaatindeyim.

Eklemek istedikleriniz…
Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti, kadın erkek eşitliği temeline dayanmaktadır. Ben de bu temel ilkelere bağlı, kadın çalışanları destekleyen Sayın İhsan Doğramacı’nın kurduğu Bilkent (Tepe) grubunda çalışarak her zaman daha ileriyi gören bir topluluğun parçası olmaktan çok mutluyum ve gurur duyuyorum.
Babam emekli öğretmen; her zaman kız çocuklarının okutulmasının kadınların sosyal hayatta ve çalışma hayatında aktif olarak yer alarak ülke ekonomisine katkıda bulunmasının önemini dinleyerek büyüdüm. Babam, eşim, çalıştığım yöneticilerim tarafından desteklendim. Bu nedenle çok şanslı olduğuma inanıyor ve tüm kadınların öz değerlerinin farkına varmalarını, hayatta fark yaratacakları alanları keşfederek cesaretle yollarını çizmelerini gönülden destekliyorum. 

GGG

Yukarı