Ana içeriğe atla

nara

MALLREPORT

“Projelerimizin merkezinde inovasyon ve teknoloji yer tutacak”

06.09.2017 - 10:32

Bildiğiniz üzere KMD’nin yeni Yönetim Kurulu Başkanı Yenal Gökyıldırım… Sektörde uzun yıllardır varlığını başarılı bir şekilde sürdüren Gökyıldırım, KMD’nin yeni projelerinde etkisini yılların kendisine vermiş olduğu tecrübelerle mutlaka hissettirecektir. “Ben ve tüm yönetim kurulu üyelerinin hem uluslararası hem de ulusal çapta oldukça derin tecrübesi bulunuyor. Bu tecrübenin hem küresel rekabette hem de ulusal pazarda yeniliklere katkıda bulunacağını düşünüyorum” diyen Gökyıldırım, “Tüm sektörün gelişimine katkı sağlayacak yöntemleri hep birlikte üreteceğimize eminim” dedi.

Sayın Gökyıldırım, öncelikle KMD’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine seçilmeniz hakkında düşüncelerinizi alabilir miyiz?
Başarılı ve örnek çalışmalarıyla organize perakendeyi temsil eden ve 5 bini aşkın satış noktası, 135 bin çalışan sayısı ve 70 milyar TL’lik cirosu ile perakende sektörünün en önemli sivil toplum kuruluşlarının başında gelen KMD içerisinde bu değerli görevi devralmak oldukça gurur verici.
Kayıtlı, kurallı organize ve modern perakendeciliğin, ülke ekonomisi içindeki payını artırmaya doğrudan katkıda bulunan KMD, ilerleyen dönemde de belirlenmiş hedefler doğrultusunda adım atmanın yanı sıra yeni nesil perakendeciliği odağına alacak.
Sektörün güncel konularının yanı sıra geleceğine ilişkin de çalışmalar yapmayı sürdürürken, önümüzdeki yılların trendlerine sektör olarak nasıl uyum sağlayacağımıza ilişkin faaliyetlerimizi üyelerimizin değerli katkılarıyla ileriye taşıyacağımıza gönülden inanıyorum.
Türkiye'deki yatırım potansiyelinin artmasına yardımcı olmayı hedeflerken, temsil ettiğimiz kategorilerin uluslararası temsilci kuruluşları ile karşılıklı bilgi, fikir ve tecrübelerimizi paylaşmaya devam edeceğiz. 

Perakende sektöründe kazanmış olduğunuz tecrübelerin KMD’nin yeni projelerinde nasıl bir etkisi olacak?
Ben ve tüm yönetim kurulu üyelerinin hem uluslararası hem de ulusal çapta oldukça derin tecrübesi bulunuyor. Bu tecrübenin hem küresel rekabette hem de ulusal pazarda yeniliklere katkıda bulunacağını düşünüyorum. Tüm sektörün gelişimine katkı sağlayacak yöntemleri hep birlikte üreteceğimize eminim.
Derneğimiz kurulduğu günden bu yana sürekli gelişime açık, yeni projeler üreten ve sektörün ihtiyaçlarına çözüm üreten bir yapı ortaya koyuyor. Sektörümüzden gelen talepler, üyelerimizin değerli katkıları ve yönetim kurulumuzun yönlendirmesiyle gelecek dönemde de yeni projeler geliştirmeye devam edeceğiz.

Sektörün mevcut durumu ve geleceğini nasıl görüyorsunuz? 
Perakende sektörü, 2016 yılını toplamda 2015’e göre yüzde 9,3 büyüme ile 724,5 milyar TL ile kapatmıştı. Modern perakende ise yüzde 9 büyüyerek 236,7 milyar TL ciroya ulaştı. 2017 yılında da benzer büyüme devam ediyor. 
Alt kategorilerde ise; gıda perakendesinin cirosu 2016 yılında yüzde 10,7 büyüme ile 455 milyar TL’ye ulaşırken, modern gıda perakendesi cirosu yüzde 10,6 büyüme ile 105 milyar TL oldu. Gıda dışı perakendede de 2016 toplam cirosu yüzde 7 büyüme ile 269 milyar TL’ye, modern perakende cirosu da yüzde 7,6 büyüme ile 131 milyar TL’ye ulaştı. 
Cirodan daha önemlisi, perakende sektörü olarak istihdama yaptığımız katkı aslında. Tamamen kayıtlı, tüm iş ve sosyal hakları sağlanan çalışan sayımızın her geçen gün artması ekonomimiz için büyük bir katkı. Modern perakendenin 2016 yılı istihdamı 864 bin kişiye ulaştı. Geçen yıl yüzde 8 istihdam artışı sağlanan sektörün ilk 6 ay büyümesi yine benzer seviyelerde.

Perakendede dijitalleşmenin ve trendlere uymanın öneminden bahsederek, markaların dijital dünyada ‘ben de varım!’ demek adına neler yapmaları gerektiği noktasında bizlere bilgi verir misiniz?
Gelişmeleri, trendleri, yenilikleri devamlı takip etmek, güncel teknolojinin gerisinde kalmamak gerekiyor. Biz perakendecileri yönlendiren en önemli etken müşterilerimiz. Başarının sırrı; müşterimizi tanımak, takip etmek, ihtiyaçlarını erken tespit etmek ve en etkili şekilde bu ihtiyaçları karşılayabilmekte.
Dijitalleşmeyle birlikte gelen teknolojilere uyum sağlamak önümüzdeki yıllarda sektörde kalmanın da vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Örneğin, sesli kontrol edilen sanal asistan gibi teknolojiler perakende deneyimini farklı bir boyuta taşıyor. Bununla birlikte yapay zeka teknolojileri, tüketicilerin alışkanlıklarını öğrenerek bir sonraki alışverişinde önerilerde bulunabiliyor.
Eğer sektör olarak bu trendleri yakalayamazsak oyunun dışında kalma tehlikesiyle karşılaşabiliriz. Sektörün “ben de varım!” diyebilmesi için yaşanan dönüşümü benimsemesi gerekiyor. KMD olarak biz de bu dönüşüm sürecinde tüm sektöre ışık tutmak için çalışmayı sürdüreceğiz.

Sektörün daha da gelişmesi için neler yapılabilir peki? Siz bunun için neler yapılmasını öngörüyor veya planlıyorsunuz?
Sektörün gelişimi için verimlilik projelerine ağırlık verilmeli. Bunun için teknolojinin nimetlerinden sonuna kadar faydalanmalı, verimlilik artırıcı çalışmalarda daha yoğun kullanmamız gerektiğini düşünüyoruz. İşte bu noktada tüm üyelerimizin tecrübeleriyle bize katkıda bulunacağını öngörüyoruz.
Bununla birlikte yeni nesil perakendeciliğe odaklanarak sektörün gelişimini hızlandırabileceğimizi planlıyoruz. İlerleyen dönemde projelerimizin merkezinde her zaman inovasyon ve teknoloji önemli bir yer tutacak. 

Perakende sektörünün güncel konularının ve sektörün yakın geleceğine ilişkin stratejilerin tartışıldığı Perakende Teknolojileri Sempozyumu’na da kısaca değinmek isteriz. Bu yıl 3 Ekim’de gerçekleştirilecek sempozyum için neler planlanıyor?
Sektörün bu kadar önemli bir gündem maddesi olan teknolojiyi, dernek olarak en önemli çalışma konularımızdan biri olarak belirledik ve bu yıl Perakende Teknolojileri Konferansı’nın dördüncüsünü düzenliyoruz. 
Perakende Teknolojileri Konferansı 3 Ekim’de düzenlenecek. Radisson Blu Şişli’de perakende ve teknoloji sektörünün üst düzey yöneticileri ve girişimcileri bir araya getireceğiz. Türkiye’nin en güçlü perakendecileri, teknoloji çözüm ortaklarıyla bir araya gelecek. Geçen sene 400’ü aşkın profesyoneli ağırlamıştık. Bu sene etkinliğimizi tam güne çıkardık ve daha fazla katılım bekliyoruz. 
Bu yıl ilk defa düzenlenecek ve konferans ana programı başlamadan gerçekleşecek Meet&Tech toplantısında da Türkiye’nin en önemli perakendecileri ile teknoloji üreticileri arasında yeni iş bağlantıları sağlanacak. 
Perakende Teknolojileri Konferansında, hem perakende hem de teknoloji sektöründe önemli konumlara sahip yöneticileri, girişimcileri, akademisyenleri ve uzmanları konuşmacı olarak ağırlayacağız. Açılış konuşmasını da TÜSİAD Başkanımız Erol Bilecik yapacak. 
Konferansımızın en çarpıcı özelliği; çözüm geliştiren teknoloji firmalarının perakendecilerle birlikte sahnede ağırlanması, sahnede çözümün beraber anlatılması ve dinleyicilerin karar verme sürecine bu yolla sağladığımız katkı. Çözüm Oturumları ismini verdiğimiz bu oturumlarda teknoloji firmaları geliştirdikleri çözümü anlatırken, yanında sahneye çıkan perakendeci de nasıl kullandığını ve sağladığı faydayı anlatıyor. 
Türkiye’de faaliyet gösteren birçok yazılım ve teknoloji firması var. Teknolojiye yatkın, kullanmasını seven ve çabuk adapte olabilen bir yapımız var. İşin sırrı, bu yapımızı yeni teknolojileri ihtiyaçlara göre uyarlamak için kullanmakta yatıyor. Perakende Teknolojileri Konferansı’nda bu teknolojilerle birebir tanışma fırsatımız oluyor. Sadece fiyat değil tüm ürün bilgilerinin yer aldığı ve merkezi olarak kontrol edilebilen dijital etiketler, yararlanılabilecek istihdam teşvikleri ile mevcut personeli eşleştiren ve takibini yaparak işverene avantaj sağlayan yazılımlar, mağaza içinde kiosklarla alışverişe imkan sağlayan omnichannel uygulamaları, enerji tasarrufu sağlayan aydınlatma teknolojileri gibi birçok çözüm konferansımız sayesinde perakendecilerin önünde sahne aldı.
Bu sene ayrıca ilk defa Perakende Teknolojileri Ödüllerini vereceğiz. Perakendeye özgü geliştirilmiş çözümler ödül programımızda yarışacak. Kazananı 3 Ekim’de açıklayacağız. “En İyi Teknoloji Çözümü Ödülü”, perakende işletmelerinin stoklarını kontrol etmelerine, ödeme sistemlerini geliştirmelerine, satışlarını artırmalarına, müşteri hizmetlerini geliştirmelerine, süreçlerini yönetmelerine yardımcı olan, perakende teknolojilerindeki yenilikleri içeren programlar-yazılımlar-uygulamalar ve bu çözümleri geliştiren teknoloji çözüm ortaklarına verilecek.

nara

Yukarı