Ana içeriğe atla

S

 

MALLREPORT

“PLAJLARDA BOLCA TROPİKAL TEMA GÖRECEĞİZ”

27.06.2018 - 10:17

DAGİ AİLESİNİN İKİNCİ KUŞAK TEMSİLCİSİ OLAN VE TASARIM DİREKTÖRLÜĞÜ GÖREVİNİ YÜRÜTEN DERYA KOÇ İLE MARKAYA KATKISI VE YENİ KOLEKSİYONLARI ÜZERİNE KONUŞTUK.

Derya Hanım öncelikle kısaca sizi tanıyabilir miyiz?
Dagi ailesinin ikinci kuşak temsilcisiyim ve Tasarım Direktörlüğü görevini üstleniyorum. Markamızın algısını geliştirecek inovatif ve trend fikirlerle bayrağı ileri taşımayı hedefliyorum. 

Birincilikle bitirdiğiniz Milano’daki moda eğitiminin Dagi markasına yansımaları neler oldu?
NABA Nuova Accademia Di Belle Arti Milano’da aldığım moda eğitimini birincilikle tamamladım. Moda ve tasarım benim ruhuma iyi gelen, üzerine çalışmaktan keyif aldığım bir alandı ve Dagi’de bunu yansıtabilme fırsatı buldum. 
Dagi markasına, aldığım eğitimin başlıca katkısı markamızın eril algısını değiştirmek oldu diyebilirim. Erkek iç giyim ve pijama ile başlayan serüvenimiz bugün daha çok kadın ağırlıklı ve trend koleksiyonlarla dolu. 

Türkiye’de ilk kez kullanılan yeni vegan koleksiyon Cupro’nun hikayesi ve özelliklerinden bahseder misiniz?
Cupro’nun çıkış noktası; inovatif ve sürdürülebilir ürünler üzerine AR-GE çalışmaları gerçekleştirdiğimiz bir süreçte yarattığımız bir koleksiyon oldu. Cupro kumaş yapısı dolayısıyla özel niteliklere sahip bir ürün. Türkiye’de 2017/18 sonbahar-kış döneminde bir ilki gerçekleştirdik ve ev giyim koleksiyonu içerisinde yer alan cupro kumaşla tasarladığımız özel grubumuzu satışa sunduk. Hayvansal hiçbir içerik bulunmayan, yüzde 100 vegan olan ve doğa dostu kumaştan üretilen cupro ürünler yumuşaklığı, parlaklığı, ipeksi yapısı ile ev giyimi koleksiyonumuzun vazgeçilmezi olmuş durumda. Bu ürünlerin bir başka önemli özelliği de sıcak havada serin, soğuk havada da sıcak tutması. Böylece her mevsim rahatlıkla giyilebiliyor.

2018 plaj trendleri ne olacak? Öne çıkan tasarımlar neler?
Markamız özelinde; bu yıl yeni tasarımlarımızda yine kaliteden ve rahatlıktan ödün vermeden sağlıklı ürünlere ve canlı renklere yer vereceğiz. Kadınların her zaman kullanacağı zamansız tasarımları farklı kumaş alternatifleriyle bolca göreceksiniz Dagi’nin koleksiyonunda.
Plaj koleksiyonlarında bolca göreceğimiz tasarımlarsa tropikal temalı olacak. Tropik meyvelerin renklerinden ve güneşin enerjisinden ilham alan sarılar, çarpıcı oranjlar ve doğadan ilham alan yeşil rengin kullanıldığı koleksiyonlarda geometrik ve çizgili desenlerin kombinasyonunu görmek mümkün olacak. Kırmızı, mavi, mor gibi romantik renklerin de en canlı ve enerjik tonlarının görüleceği 2018 plaj koleksiyonlarında; klasik renklerden vazgeçmeyen moda severlere ise yeniden yorumlanan ürünler sunulacak.

Trendlerin takibini nasıl yapıyorsunuz?
Moda ve tekstil sektörü her geçen gün daha da gelişiyor. İnternetin gelişimiyle ortaya çıkan moda blogları ve bloggerlar, marka ve tasarımcı iş birlikleri, moda haftaları ve moda etkinlikleri, moda festivalleri bilgiye ve yeniliklere ulaşmada bizlere yardımcı oluyor. Son yıllarda artan bilgi paylaşımı ile de markalar eskisi gibi tekstil üretimi zihniyetiyle değil moda bilinciyle hareket ediyor. Ben de hem Tasarım Direktörü hem de moda sever biri olarak tüm bu bilgileri kullanarak moda dünyasını takip ediyorum. 

n

Yukarı