Ana içeriğe atla

https://www.dsdamat.com/

 

MALLREPORT

Perakende Sektörü “Kilit Taşı”nı Aradı

24.10.2017 - 16:51

Türkiye Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu, sektörün önde gelen isimleri ile birlikte “Perakende Sektörü Yön Bulma Konferansı” gerçekleştirdi. Konferans, Federasyon üyesi olan, sektörün önde gelen  altı derneğinin yönetim kurulları ve Federasyon İstişare Kurulu’nun katılımı ile gerçekleşti. 

Divan İstanbul Hotel’de gerçekleştirilen toplantı TAMPF Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Kubilay Özerkan’ın açılış konuşması ile başladı. Özerkan “Bu toplantıda, organize perakendenin farklı temsiliyetleri olan altı derneği, bu dernekleri aynı çatı altında birleştiren federasyonumuz önderliğinde sektörün önemli “Kilit Taşları”nı belirleyecek. Organize Perakendenin federasyon çatısı altında bulunan ve kendi gündemleri de bulunan her bir aktörü için önem arz eden ve sektördeki herkesi yakinen ilgilendiren ortak konular, sektörün kilit taşları olarak belirlenecek ve TAMPF ile diğer derneklerin öncelikleri olarak yerini alacak” dedi.

Özerkan’ın ardından söz alan Bekir Ağırdır Türkiye ekonomisi ve sektörle ilgili genel değerlendirmelerde bulundu.  Ülke ekonomisini değerlendiren Ağırdır: “Dünya yeni bir denge arıyor ve yaşanan bir takım kaotik ortamlar ve gelişmelerin sebebi de budur.  Kutuplaşma, kırmızı çizgiler ve ortak noktalar tespit edilip vurgulanarak çözülebilir. Dallanma yerine köklenme stratejisi izlenmeli” diye konuştu.

Ardından söz alan Ernst&Young Türkiye Partnerlerinden Özge Gürsoy, Ernst&Young’ın TAMPF ile birlikte hazırlanan “Türkiye Perakende Sektörü Kapsamlı Sektör Sorunları ve Çözüm Önerileri Raporu” özetini sundu. Raporun sunumunu gerçekleştiren Gürsoy: “Perakende sektörünün, ülke ekonomisi ve tedarik zincirinde bulunan tüm aktörler için büyütme etkisi bulunmaktadır. Perakende ticaretin yüzde 33‘ü organize olarak sağlanmakta ve bu oran artmaktadır. Sektör Türkiye genelinde faaliyet bazında istihdam sağlama açısından 2. sırada yer almakta ve Türkiye genel istihdamının yaklaşık yüzde 13,6’sını karşılamaktadır. Bunlarla birlikte esnek çalışma ve eğitim teşvikleri ile genç ve kadın istihdamı açısından 1. sırada yer alma potansiyeli bulunan perakende sektörü artan ölçek sayesinde kayıt dışı ekonominin kontrol altına alınmasında bir araç olmaktadır” dedi.

Toplantının “Kilit Taşı”’nın belirleneceği kapalı oturum ise Sn. Dr. Cüneyt Evirgen moderatörlüğünde gerçekleşti. Sektörün öncelikli konularının tespit edilerek çözüm önerilerinin belirlendiği, yarım gün süren iki oturum gerçekleşti.

ds

Yukarı