Ana içeriğe atla

dd

MALLREPORT

NaraMaxx’ın hedefi Rusya ve Orta Asya’da büyümek! / NaraMaxx’s goal is to grow in Russia and the Middle East!

16.11.2016 - 11:40

Türk Tekstil sektörünün köklü kuruluşu Öz Tekstil, NaraMaxx markasıyla yurt içi ve yurt dışı pazarlarda oldukça iddialı. 

Oz Tekstil, a well-established company in the Turkish Textile sector, and part of the GHS Group, has huge ambitions in the domestic and international markets with its brand NaraMaxx.

Hazırgiyim de 30 yıllık tecrübesiyle tekstil sektörünün kalbi Bursa’nın ve ülkemizin en seçkin kuruluşları arasında yer alan Öz Tekstil;  İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, Hollanda… gibi Avrupa ülkelerinin önde gelen dünya markalarına üretim yapıyor. 
İngiltere tekstil sektöründe 45, Türkiye’de ise 30 yıllık tecrübeye sahip olan Öz Tekstil’in de içinde olduğu 7 adet şirkete sahip GHS Tekstil Grubu, 3 ülkede (UK, Türkiye, Moldova) faaliyet gösteriyor. Yalın ve özel iş birimi yönetimi ile zirvedeki dünya markaları ile iyi ortaklıklar kurmuş olan GHS Tekstil Grubu, 90 milyon $ iş hacmi ve bin 50 çalışanı ile 50 bin metrekarelik alanda üretim yapıyor.
Firma 2010 yılında NaraMaxx adıyla kendi markasını üreterek iç piyasaya iddialı bir giriş yaptı. Halen Türkiye’nin her noktasında mağaza ve bayi sayısını sürekli artıran NaraMaxx başta Rusya olmak üzere  Azerbaycan ve Orta Asya ülkelerinde büyümeye devam ediyor. Bir Öz Tekstil markası olan NaraMaxx; modern bir tarz isteyen 25-55 yaşındaki çalışan şıklığı, zarafeti ve rahatlığı birlikte arayan bayanlara hitap etmek için sadeliği ve lüksü genel bir duygu içinde çağdaş estetikle bir araya getiriyor. 
NaraMaxx Londra ve Türkiye’deki yaratıcı tasarım ekibiyle oluşturduğu koleksiyonlarını, özellikle şehirli genç profesyonellerin iş hayatı ve günün farklı zaman dilimlerinde de kullanabileceği güncel modayı yansıtan ürünlerini, sofistike tarzını ortaya koyan ferah ve şık konsept mağaza ortamında müşterilerinin beğenisine sunuyor.
Türkiye pazarında 42 noktada hizmet veren NaraMaxx’ın buna ek olarak Amerika, Sırbistan,  Finlandiya, Bosna, Kıbrıs ve Azerbaycan’da da franchising’leri bulunuyor. 

 

 

With 45 years’ experience within the women’s ready to wear garment industry, Oz Tekstil is amongst the most distinguished companies in Bursa - the heart of the Turkish textile sector, and is currently producing for world leading European based brands situated in France, Germany, Italy, Spain, Holland and the United Kingdom. 
The GHS Textile Group is formed of 7 companies including Oz Textile which boasts 45 years’ experience within the UK and 30 years in Turkey currently has operations in 3 countries – UK, Turkey and Moldova. Over the years GHS has been able to establish and maintain partnerships with the world’s leading clothing retailers with a production area of 50,000 square meters and a workforce of 1050 employees has generated an annual turnover of $90million (USD).
In 2010 NaraMaxx was born and since it’s ambitious entry to the domestic market has been increasing its number of stores year on year. NaraMaxx effortlessly combines luxury with affordability providing contempory styling for the professional woman who is looking for both elegance and comfort.
Created by the design team located in Turkey and UK the Naramaxx collections reflect the current trends for urban professionals with sophisticated style that can be worn from a daily meeting to an evening event. With their spacious and stylish concept store environment it seems that sophistication is at the heart of the NaraMaxx brand.
Whilst growth in Turkey continues from the existing 62 points of sale NaraMaxx have also expanded the brand internationally with franchises in the United States, Serbia, Finland, Bosnia, Cyprus and Azerbaijan. NaraMaxx aims to grow further in countries such as Russia and throughout the Middle East.
 

ff

Yukarı