Ana içeriğe atla

S

 

MALLREPORT

Markalar ve Ünlüler

17.10.2016 - 09:45

The Brand Age Dergisi ve Akademetre Araştırma şirketi işbirliğinde, ünlü-marka eşleşmesinin “spontane/yardımsız” sorulduğu “Markalar ve Ünlüler” araştırmasının sonuçları yayımlandı.

Son yıllarda reklamlarda “ünlü enflasyonu” ile karşı karşıyayız. Dünya genelinde reklamlarda ünlü kullanımı yüzde 50 civarında iken Türkiye’de bu oranın yüzde 70’lere çıktığı belirtiliyor. Çok sayıda ünlü, çok sayıda markanın yüzü olunca ve bazı ünlüler farklı dönemlerde de olsa birçok markanın reklamında oynayınca akıllar karışıyor. Bu araştırma, ünlülerin reklamında oynadıkları marka ile ne kadar hatırlandıklarını ve ünlü ile marka arasında doğru link kurulma durumlarını ortaya koyuyor. Araştırmanın en güçlü yanı, ünlü ve marka eşleşmesinin spontane yani yardımsız (açık uçlu) olarak katılımcılardan istenmiş olması. Araştırma sırasında katılımcılara ünlü veya marka yönünde herhangi bir yönlendirmede/hatırlatmada bulunulmadı. Araştırmada, yüksek meblağlarla reklamlarında ünlü kullanan markaların, bu yatırımı yaparken tekrar düşünmesi ve uzun vadede bir stratejik planla ünlü ile çalışması gerekliliği bir kez daha ortaya çıkıyor.


AKBANK’IN KIVANÇ TATLITUĞ EŞLEŞMESİ LİDERLİK KOLTUĞUNDA
Türkiye genelinde yapılan araştırmada ünlülerin rol aldığı reklamlar 17 farklı kategoride sorgulandı. Bu kategoriler arasında genel toplamda marka ünlü eşleşmesi ile yardımsız en çok hatırlanan ilk 3 reklam finans sektöründen oldu. Liderlik yüzde 21,4 oranla Kıvanç Tatlıtuğ, İlker Ayrık ve Seda Bakan’ın rol aldığı Akbank TV reklamına ait. İkinciliği Cem Yılmaz’ın oynadığı İş Bankası reklamı (yüzde 19,3), üçüncülüğü Beyazıt Öztürk ve Erdal Özyağcılar ile Denizbank TV reklamı (yüzde 15,2) aldı. Reklam filmleri ile adından sıkça söz ettiren Arda Turan ise Opet reklamı ile (yüzde 6,2) dördüncü, Mustafa Sandal ise BP reklamı ile (yüzde 2,8) beşinci oldu.


ÜNLÜLER MARKA REKLAMLARINA KALİTE KATIYOR
Araştırmaya göre, yardımlı hatırlamada yüzde 70’lere varan ünlü-marka eşleşmesindeki bilinirlik ve beğeni durumu yardımsız hatırlamada yüzde 20’lere kadar düşüyor. Buna rağmen doğru strateji ve yaklaşımla, reklamda ünlü kullanımının reklamın başarısı üzerindeki etkisi yüzde 76,6 olarak görülüyor. Özetle, spontane hatırlama oranları düşük olsa da her 100 tüketicinin 80’e yakını, ünlülerin yer aldığı reklamları daha başarılı buluyor. Bir diğer ilginç sonuç ise ünlü, reklamla markaya prestij (yüzde 31,5) ve fark edilme (yüzde 32,4) katarken, en az markaya duygusal bağ (yüzde 18) ve marka sadakati kurmada (yüzde 22,5) etkin rol oynuyor.

n

Yukarı