Ana içeriğe atla

https://www.dsdamat.com/

 

MALLREPORT

Mağazalar IoT teknolojisiyle işletme verimliliğini artırıyor

15.02.2018 - 12:21

Yeni araştırma, IoT’yi benimseyen perakendecilerin yatırımın geri dönüşünü rapor ettiklerini ve yüzde 88’inin işletme verimliliğinin arttığını bildirdiğini ortaya çıkardı.

Bir Hewlett Packard Enterprise şirketi olan Aruba tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre,  perakendecilerin izleme ve bakımdan, lokasyona dayalı servislere kadar IoT’yi benimsemeleri, müşteri deneyiminin geliştirilmesine ve karlılığın artmasına neden oluyor.
Normal mağazalar, IoT teknolojisi sayesinde online alışverişle rekabet edebiliyor, tüketiciler için eşsiz, kişiselleştirilmiş ve cazip mağaza içi deneyimleri sunabiliyorlar. 2019’a kadar perakende kurulumlarının yüzde 79’u IoT teknolojisini benimsemiş olacak ve yüzde 77’si bunun sektörü dönüştüreceğine inanıyor.
IoT gerçeği endüstriye göre değişiyor. Aruba’nın ‘IoT’nin Bugünü ve Yarını’ raporu, perakende ve dağıtım alanındaki en popüler bağlantılı cihazlardan bazılarını şöyle tespit etti; barkod okuyucuları, kişisel mobil cihazlar ve akıllı hoparlörler / TV / ses sistemleri.
Rapor şunları da ortaya çıkardı:
• IoT, perakendede, izleme ve bakımdan (araştırmaya katılan insanların yüzde 68’i IoT’yi bunun için kullandıklarını söylediler) lokasyon temelli servislere (yüzde 57) kadar kullanılıyor.
• IoT’nin kazançları arasında şunlar var; iyileştirilmiş müşteri deneyimi (katılımcıların yüzde 81’i bunu belirtiyor), organizasyonun görünürlüğünün iyileşmesi (yüzde 78’i bunu kabul ediyor) ve artan karlılık (yüzde 74’ünün kabulü).
• IoT’den gelen tehditler şunları kapsıyor; kötü amaçlı yazılımlar (yüzde 41), casus yazılımlar (yüzde 31) ve kimlik avcılığı (yüzde 25).
Kazançlar kendini gösteriyor, ancak IoT teknolojisini benimsemek güvenlik riskleri taşımıyor da değil. IoT’yi kendi işlerinde kullanan kuruluşların (Aruba araştırmasına katılan) yüzde 84’ü IoT ile ilgili bir güvenlik ihlali yaşamışlar. Yarısından fazlası, dış saldırıları bu teknolojinin benimsenmesinin önündeki önemli bir engel olarak bildiriyor. Bununla birlikte, IoT teknolojisi korunabilir ve kullanıcı verileri açısından yararlıdır. Aruba ClearPass teknolojisi, kablolu ve kablosuz erişim kontrolünü mümkün kılıyor ve özellikleri arasında saldırı tespiti de var. Perakendeciler, ağlarını korumak için ClearPass çözümünü kullanarak IoT teknolojisi ile ilişkili riskleri ve açık noktaları azaltabiliyorlar. Mağaza içi ve online tüketici etkileşimlerinden elde edilen kullanıcı verileri, perakendecilerin müşterilerini daha iyi anlamalarına ve iş kararları vermelerine yardımcı olabilir.

ds

Yukarı