Ana içeriğe atla

nara

MALLREPORT

Kişi sayma sistemi alırken nelere dikkat etmeliyiz?

16.11.2017 - 15:41

Reyon bazında yüzde 99 doğruluk seviyelerinde ölçüm yapabildiklerinden bahseden VIAVIS Genel Müdürü Ufuk Boralı, ölçümleri tahmine göre değil, kesin kamera görüntülerinden yaptıklarını da dile getirdi.

Firmanız AVM’ler ve mağazacılık ile ilgili ne gibi hizmetler veriyor?
VIAVIS 2008’dan beri perakende zincirleri ve AVM’ler için kişi sayma, insan hareketleri ve yoğunluğunu ölçen ve raporlayan çözümler sunmaktadır. Kişi sayma sistemleri ile yüzde 99 doğrulukla kapı sayımları gerçekleştiriyoruz. Sonrasında mağaza içi analize yönelik çözümler sunuyoruz. Reyon bazında yüzde 99 doğruluk seviyelerinde ölçüm yapabiliyoruz. Bu alana kaç müşteri gelmiş? Müşteriler bu alanda ne kadar beklemiş? Bunları tahmine dayalı değil, kesin kamera görüntülerinden ölçüyoruz. Kişilerin görüntüleri kaydedilmiyor, anonim olarak sadece datayı alıyoruz. 

Kişi sayım sistemi alırken hangi konulara dikkat etmek lazım?
Doğru sistemi bulmanın en önemli kriteri test yapmak. Sistemi daha önce kullanan kullanıcıların deneyimine de başvurmak oldukça yol aldırabilir. Tüm sayım sistemleri belli standart insanların tek tek muntazam ve ayrı ayrı geçtiği durumlarda yüksek doğruluk sağlayabilir. Aynı anda yapılan giriş-çıkışlar, beklemeler, alan içinde geri dönüşler, güneş gölge, düşük seviyelerde aydınlatma doğruluğu etkilememeli. İşletmeci sistemi alırken bu sistemin 24 saat farklı AVM ve mağaza koşularında da aynı performansla çalışmasını bekler. Az yoğun saatlerde yüzde 95 doğrulukla sayması, peak saatlerde ise bu oranın yüzde 65’lere inmesi durumunda tüm verinin bozulmasına sebep olur. Biz hem az yoğun hem de peak saatlerde yüzde 98 doğruluk sağlayan sistemler sunuyoruz.
Kişi sayma sistemi alırken aynı zamanda bu sistemleri sunan firmanın uzmanlığına da bakmak gerekiyor. Sensörler söz konusu olduğu için bu sensörlerin çok iyi kalibre edilmesi gerekiyor. Çok kaliteli bir yay ve ok aldınız ama tecrübe ve eğitim olmazsa hedefi tutturmak zorlaşır. Uygulama tecrübesi ne kadar? Kaç yıldır bu işi yapıyor? Müşterileri kimler? Müşterilerinin memnuniyet derecesi ne? gibi pek çok kritere dikkat edilmelidir. 

Firmalar kişi sayım sisteminde hangi teknolojiyi tercih etmeli?
Piyasada lazerli, 2D ve 3D görüntü işleme ve termal teknolojilere sahip cihazlar bulunmaktadır. Teknolojileri eşit olsa da bu cihazların kabiliyetler ve doğruluk dereceleri birbirinden çok farklılık gösterebiliyor.  Burada teknolojiden çok sensörün algoritma kalitesi daha önemlidir. Bu şuna benzer; birden fazla araba var. Bunlar yüksek sürat seviyelerinde yol alırken her birinin sağladığı güvenlik seviyesi farklıdır. Birisi ile giderken kahvenizi içersiniz, diğeri ile kasırgaya tutulmuşçasına savrulursunuz.  Bizde 2D cihazlar var ve bunlar piyasadaki bazı 3D cihazlardan bile daha güvenilir sonuçlar sunmaktadır.

Kuruluşlar açısından doğru kişi sayımın önemi nedir?
Bu konu kişi sayma sistemin alınış amacına göre değişir. Eğer ziyaretçi trafiğinde adetler yerine sadece yüzdesel değerleri ve trendine bakılacaksa çok keskin doğruluklar aranmaz.  Satışın dönüşüm oranı veya yatırımın geri dönüşü gibi işletmenin en önemli KPI’larını oluşturan verilere ulaşmak gerekiyorsa burada yüzde 98 seviyelerinde doğruluk sağlayan sistemlere ihtiyaç vardır. Burada artık veri ya güvenilirdir ya da değildir. Bu sistemler her türlü şartta yüksek performans vermeliler. Biz Koton, Mavi, Mudo, LC Waikiki gibi yüzlerce lokasyonu olan perakende kuruluşları ile çalışıyoruz.  Bu lokasyonlardaki dönüşüm oranlarının her biri tüm datayı etkileyen önemli bir unsur. Bu verilerin lokasyon bazında maksimum doğrulukta olmasını sağlamak önemli. Müşterilerimiz o mağaza özelinde ya da genel strateji bağlamında hayati kararlar vermekteler. 

nara

Yukarı