Ana içeriğe atla

https://www.dsdamat.com/

 

MALLREPORT

Kilim Mobilya’dan Azerbaycan'da iki bayi birden

03.04.2018 - 11:54

İhracatta yurt dışı bayi satışlarına ağırlık veren Kilim Mobilya, yeni yılda hedefine koyduğu yurt dışı bayi ağının genişletilmesinde ilk adımı Azerbaycan’da iki bayi birden açarak attı.

Yeni üretim kampüsünün yanında, Endüstri 4.0 uyumlu üretim odaklı yeni teknoloji yatırımları için harekete geçen, markalı mobilya sektörünün önde gelen şirketi Kilim Mobilya, büyüme planlarında önemli yeri bulunan yurt içi ve yurt dışı bayi ağını genişletme çalışmalarını sürdürüyor. Türkiye genelinde 230 bayilik bir ağ büyüklüğüne ulaşan Kilim Mobilya, yurt dışı bayi ağını genişletme çalışmaları kapsamında Azerbaycan’da iki bayi birden açtı.

 

 “Teknolojik üstünlüklerimizle müşterilerimizin hayal ettiği ürünleri üretip, sunacağız”

Azerbaycan’daki bayi açılış törenlerinde yaptığı konuşmalarda, bayilik sistemi üzerinden yapılan satışlara büyük önem verdiklerini ve bu nedenle yurt içi ve yurt dışında bayi ağını genişletmeye odaklandıklarını vurgulayan Kilim Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yayla; "Bu dönem içinde 50 den fazla ülkeye ihracat yaptık. Ürünlerimiz yurt içinde 200’ün üzerinde, yurt dışında 150 satış noktasında müşterilerimiz ile buluşuyor" dedi. Bu yıl içinde, Azerbaycan dışında Fransa, Suudi Arabistan, Çad, Fas, Kazakistan, Sudan mağazalarının açılacağını da söyleyen Yayla, bu konuda Kilim Mobilya’nın çalışmalarını şöyle anlattı:

"Büyüme planlarımızda teknolojiye yaptığımız yatırımlar ve ihracatı ön planda tutuyoruz. Bu amaçla teknolojiye olan yatırımlarımızı kesintisiz sürdürüyoruz. Fabrikalarımız ve yönetim birimlerimizdeki bilgi işlem altyapısı tamamen değişecek. Endüstri 4.0 uyumlu yüksek verimli fabrikalarda üretimi bütünleşik tasarım, üretim, satış süreçleriyle yapacağız; geniş katılım ile çalışan sistemlerle hız, verim ve kalite artacak. İyi donanımlı ve nitelikli personeliyle Ar-Ge merkezimiz, küresel düzeyde gelişen trendi yakından izlerken, müşterilerimizden gelen talepleri de değerlendirecek. Elektronik kontrollü ürünler, farklı tüketici grupları için farklı tasarımlar ve ülke, bölge, kültür farklılıklarına özel ürünlere odaklanacağız. Teknolojik üstünlüklerimizle, ister Türkiye’de, ister Azerbaycan’da, ya da Fransa’da, Çad’daki, müşterilerimizin hayal ettikleri ürünleri tasarlayıp, geliştirip, üretip kendilerine sunacağız. "

 

“Yeni mağaza açışı planlarını büyüterek, daha yakın zamanlara çekmeye karar verdik”

Kilim Mobilya’nın Azerbaycan yetkili bayi ve dağıtıcısı Soliton LLC, Azerbaycan’ın başkenti Bakü ve Gence kentinde iki bayi birden açtı. Kilim Mobilya Azerbaycan yetkili bayisi Alovsat Ramazanov, Azerbaycan'da, Başkent Bakü ve önemli kentlerinden Gence'de, halkın her türlü mobilya ihtiyacını en uygun koşullarda karşılamaya hazır olduklarının altını çizdi. Azerbaycan'da mobilyacılık sektöründe uzun yıllardır çalıştıklarını vurgulayan Ramazanov, Azerbaycan halkının, beğeni ve isteklerini çok iyi bildiklerini söyledi ve “Tam bir müşteri memnuniyeti esasıyla, tüm mobilya ihtiyaçlarınızı karşılamaya hazırız” dedi ve ekledi:

“Azerbaycan’da mobilya alışkanlıkları ve trendleri Türkiye ile çok benzerlikler gösteriyor; bu nedenle Kilim Mobilya ürünlerinin kısa sürede tanınıp, benimseneceğine ve büyük ilgi göreceğine inanıyoruz. Bu ilgiyi, mağaza açılışlarından önce yaptığımız tanıtım çalışmalarında dahi çok belirgin olarak gördük. Buradan aldığımız cesaretle, Azerbaycan’da yeni mağaza açışı planlarını büyüterek, daha yakın zamanlara çekmeye karar verdik.”

 

Yurt dışı bayi ve mağaza ağını genişletirken, önceliği franchise anlaşmalarına veriyor

Kilim Mobilya, yenilikçi ve konforlu ürünlerini, Türkiye içindeki geniş bayi ağının yanı sıra, dünyanın birçok ülkesindeki satışa sunuyor. Kilim Mobilya, yurt dışı bayi ve mağaza ağını genişletirken, öncelikli olarak, franchise anlaşmaları yapmaya özen gösteriyor ve bu çerçevede öncelikle, "pazarın içinde yeterli potansiyele sahip, trafiğin yoğun olduğu, uygun kira maliyetli, minimum 500 metrekare büyüklükte mağaza lokasyonu" koşullarını gözetiyor.

Bunların yanında, özellikle mağazanın yeterli sayıda araç ve deposunun olmasını da öncelikli koşul olarak belirleyen Kilim Mobilya, Kilim markalı ürünler dışında başka ürünlerin teşhir ve satışının yapılmamasını, Kilim standartlarında mağaza dekorasyonunun yapılmasını öngörüyor.

Yeni bayilerin yılda en az 300 bin ila 350 bin dolarlık ciro hedefi belirlemesi gerekiyor

Yurt dışında franchise yoluyla bayilik vereceği şirketlerde, "maddi ve manevi açıdan itibarlı ticari geçmişi olması"nı da önemli bir koşul olarak belirleyen Kilim Mobilya, mevcut müşteri potansiyelinin olmasını da "tercih sebebi" olarak görüyor.

Franchaise yoluyla bayilik üstlenen şirket sahibi ya da sahiplerinin "müteşebbis ruhu olması ve işi sahiplenmesi" gereğine de özen gösteren Kilim Mobilya, bu şirketlerin perakendecilik ve satış tecrübesi olan kadro oluşturmasını zorunlu koşul olarak öngörüyor ve bölgede yeterince Kilim mağazasının olmamasını da öngörüyor. Kilim Mobilya'dan franchaise yoluyla yurt dışı mağazası açacak olan girişimcilerin, yılda en az 300 bin ile 350 bin dolarlık ciro hedefi belirlemesi de gerekiyor.

kilim azerbaycan

ds

Yukarı