Ana içeriğe atla

ds

 

MALLREPORT

KDV müjdesi perakendecileri sevindirdi

11.04.2018 - 09:42

Başbakan Binali Yıldırım’ın KDV alacakları ile ilgili müjdesini çok olumlu karşıladıklarını bildiren BMD Başkanı Sinan Öncel, “Tahsil edeceğimiz KDV alacakları yeni mağaza, yeni yatırım demek” diye konuştu. KDV alacaklarının tahsil edilmesiyle birlikte işletmelere önemli bir sermaye girişi olacağını vurgulayan BMD Başkanı Sinan Öncel, “Markalarımız bu sermayeyi finansman sıkıntısı nedeniyle ertelemek durumunda kaldıkları yatırımlar için kullanacaklar” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım’ın 33 yıllık KDV düzenlemesinde değişikliğe gidileceğini ve biriken alacakların ödeneceğini açıklaması, perakende sektöründe büyük bir memnuniyet yarattı.
Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, KDV alacaklarının iade edilmesinin markalar için yeni mağaza açmak ve mevcutları yenilemek anlamına geleceğini vurguladı. Devletten uzun zamandır bu konuda adım beklediklerini hatırlatan Öncel, şu görüşlere yer verdi:
“KDV alacakları konusunu bir yıldır hemen her platformda dile getiriyoruz. Çünkü devletten yüklü miktarda KDV alacağımız olduğu halde finansman ihtiyacımızı karşılayabilmek için bankaların kapısını aşındırmak durumunda kalıyoruz. Hükümetimizin sonunda çağrılarımıza kulak vermesinden mutluyuz. Başbakanımızın KDV alacaklarını ödeyeceklerinin müjdesini vermesini sektör olarak çok olumlu karşıladık. KDV alacaklarının tahsil edilmesiyle birlikte işletmelerimize önemli bir sermaye girişi olacak. Markalarımız bu sermayeyi finansman sıkıntısı nedeniyle ertelemek durumunda kaldıkları yatırımlar için kullanacaklar. Bir başka ifadeyle tahsil edeceğimiz KDV alacakları yeni mağaza, yeni yatırım demek. Elbette bu yatırımlar ekonomimize önemli bir canlılık kazandıracak.”

ds

Yukarı