Ana içeriğe atla

S

 

MALLREPORT

KADINLAR İŞ HAYATINA ÖNEMLİ KATKILAR SAĞLIYOR

17.09.2019 - 17:16

KADINLARIN HER ZAMAN EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ OLMAYA ÖNCELİK VERDİKLERİNİ BELİRTEN MADAME COCO GENEL MÜDÜRÜ ERDEM GÜNDÜZ, ‘‘ŞİRKETİMİZİN YÖNETİM KADROSUNDA ÇALIŞAN KADIN SAYISI 122, TOPLAM KADIN ÇALIŞAN ORANIMIZ YÜZDE 70 CİVARINDADIR.’’ DİYE KONUŞTU.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? 
Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği eğitimi ve aynı bölümde yüksek lisans derecesiyle Yüksek Mühendis unvanı, akabinde McMaster Üniversitesi’nden Doktora derecesi aldım. Çeşitli üretim ve perakende şirketlerinde üst düzey yöneticilik yaptım. Şu anda Madame Coco’da Genel Müdür olarak görevimi sürdürüyorum. 

Şirketiniz kadın istihdamına gereken önemi gösteriyor mu?  Mevcut kadın çalışan ve yönetici oranı ne durumda?   
Kadın istihdamına katkıda bulunma vizyonuyla yola çıkan Madame Coco olarak, kadınlarımızın her zaman en büyük destekçisi olmaya öncelik veriyoruz. Bunun en önemli göstergesi ise kadın çalışan sayımız. Şirketimizin yönetim kadrosunda çalışan kadın sayısı 122, toplam kadın çalışan oranımız yüzde 70 civarındadır. Kadın çalışanlarımızla her gün büyüyen bir aile olmak bizi başarıya götüren en büyük etkenlerden biri.  

Kadınların bakış açısının üretim, satış ve pazarlama anlamında perakende sektörüne nasıl etkileri oluyor?
Kadınların iş gücüne katılımı oldukça önemli ve etkili. Her sektörde olduğu gibi perakende sektöründe de üretimden satışa kadar kadın çalışan oranı gittikçe artış gösteriyor. Ev tekstili ve dekorasyonu alanında kadın istihdamının yüksek olmasının nedenlerinden biri de ev denince akla “kadınların” gelmesi. Kadınların farklı fikirleri, üretkenlikleri, estetik algıları, donanımları, pratik çözümleri ve aynı anda farklı işleri aksatmadan yürütmeleri iş hayatında başarıları ile bir adım öne çıkmalarını, tercih edilmelerini sağlıyor.

Kadın istihdamının artırılması ile Türkiye’nin ekonomik seyrini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Türkiye’de her yıl çalışan kadın oranının arttığını görüyoruz. Kadınların iş hayatının her alanında yer alması ekonomimizin güçlenmesi için güçlü bir adım. Bu yükselmenin en büyük etkenlerinden biri eğitim seviyesinin artması. Kadınların hızlı ve çözüm odaklı düşünmesi, sorumlulukları yerine getirmedeki başarıları her sektörde onları bir adım öne taşıyor. Farklı işlere bile çok kolay adapte olabilen kadınlar, başarıları ile her geçen gün iş hayatına önemli katkılar sağlıyor.

GGG

Yukarı