Ana içeriğe atla

S

 

MALLREPORT

KADIN İSTERSE BAŞARIR

20.08.2019 - 10:11

TÜRKİYE’DEKİ KADIN İSTİHDAMINI ARTIRMAK ADINA SEKTÖRE FAYDA SAĞLAMAYI HEDEFLEDİKLERİNİ İFADE EDEN STEFANEL ÜLKE MÜDÜRÜ GÜLRU AVAR, ‘‘PRATİK VE SONUÇ ODAKLI YAKLAŞIMLAR, SİSTEMATİK BAKIŞ AÇISI VE EMPATİ YETENEĞİNE SAHİP KADINLAR SÜREÇLERE KATKI SAĞLIYORLAR.’’ DİYE KONUŞTU.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? 
Yıldız Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği bölümü mezunuyum. Ardından Marmara Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisansımı tamamladım. Perakendeye başlangıcım tamamen tesadüf oldu. Başladıktan sonra da işimi hep çok sevdim ve çok keyif aldım. Sektörde sözü geçen firmalarda görev aldım. Son 2,5 yıldır Stefanel bünyesinde çalışıyorum.

Şirketiniz kadın istihdamına gereken önemi gösteriyor mu? Mevcut kadın çalışan ve yönetici oranı ne durumda?   
Şirketimizin yüzde 93’ünü kadın çalışanlar oluşturuyor. Mağaza yöneticilerimizin tamamı kadın. Kadın istihdamı bizim için son derece kıymetli. Bunun altında, kadın ürünleri satan bir marka oluyor olmamız ve kadın çalışanlarımızın gerek pratik ve çözüm odaklı olmaları, gerekse empati yeteneklerinin çok gelişmiş olmaları yatıyor.

Kadınların bakış açısının üretim, satış ve pazarlama anlamında perakende sektörüne nasıl etkileri oluyor?
Öncelikle bizim markamızla ilgili olarak satış anlamında bir değerlendirme yapacak olursam, biz kadın ürünleri satan bir marka olduğumuz için, kadın çalışanlarımızın bakış açısı müşterilerimizin ihtiyacını anlamak ve doğru ürün sunmak konusunda çok ciddi bir katkı sağlıyor, süreçleri hızlandırıyor. Buna ek olarak pratik ve sonuç odaklı yaklaşımlar, sistematik bakış açısı ve empati yeteneği, süreçlere katkı sağlayan diğer faktörler arasında. 

Kadın istihdamının artırılması ile Türkiye’nin ekonomik seyrini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Kadınların varlığının her sektörde çok önemli olduğu bir gerçek. Türkiye’deki kadın istihdamını artırmak adına sektöre fayda sağlamaya devam edeceğiz. Tüm katkılara ek olarak, çağdaşlaşma ve medeniyet seviyesinin yükselmesi adına kadınların iş hayatına katkısı şart. Özellikle annelerin, eğitimli, çalışan ve üreten bireyler olması, doğru rol model olmaları ve sağlıklı toplum bireyleri yetiştirmeleri noktasında bence çok çok önemli. Zaten işgücünü, fiziksel gücün belirleyici olduğu iş kolları dışında, kadın ve ya erkek olarak ayırmayı doğru bulmuyorum. Önemli olan, farklı bakış açılarının ve üretken beyinlerin sektörlere ve ülke ekonomisine sağladıkları katkı. 
Bu noktada kadın istihdamının gün geçtikçe arttığı bir Türkiye görmeyi arzu ediyorum. Biz kadınların, gerçekten isteyip de başaramayacağımız bir şey yok. Yeter ki isteyelim. 
Marka olarak, Türkiye’deki kadın istihdamını artırmak adına sektöre fayda sağlamaya devam edeceğiz. 

playpark

Yukarı