Ana içeriğe atla

https://www.dsdamat.com/

 

MALLREPORT

Influencer MarketIng, TV reklamlarının yerini alıyor

16.11.2017 - 17:21

TEKNOLOJİ KONFERANSI WEBRAZZİ SUMMİT 2017’DE KONUŞAN CC MEDIA HOUSE DİREKTÖRÜ GÜVEN ÇELİKKAYA TÜM DÜNYADA INFLUENCER MARKETING’İN YÜKSELİŞE GEÇTİĞİNİ BELİRTEREK, TAVSİYE TEMELLİ PAZARLAMANIN GÜCÜNÜN FARKINA VARAN MARKA YÖNETİCİLERİNİN INFLUENCER’LARI KULLANARAK PAZARLAMA HEDEFLERİNE ULAŞTIKLARINI ANLATTI.

Güven Çelikkaya Webrazzi Summit 2017’de “TV Bütçeleri Neden Influencer Marketing’e Kayıyor” başlığı altında katılımcılara internet kullanımının alışkanlıklarımızı nasıl değiştirdiğini ve pazarlama dünyasının yeni kurallarının nasıl oluştuğunu anlattı ve tavsiye temelli pazarlama araçlarının etkisinin arttığını söyledi. Araştırma sonuçlarının tüketicilerin yüzde 83’ünün arkadaşlarının ve yakınlarının vermiş olduğu tavsiyelere güvendiğini vurgulayarak, başta Youtube, Instagram, Snapchat olmak üzere mobil dünyada deneyimlerin paylaşılmasıyla yeni bir anlayışın tüketicilerin hayatına girdiğini belirtti. 
Güven Çelikkaya ilgiyle izlenen konuşmasında şunları söyledi; “Influencer Marketing sosyal ağlarda belirli bir grubu etkileme gücüne sahip kişilerin, kendi sosyal medya hesapları üzerinden, herhangi bir ürün veya servis ile ilgili, hedef tüketici grubunun davranışlarını etkilemeye ve satın almaya yönlendirmeye yönelik olarak düzenlenen tanıtım ve pazarlama aktivitelerinin tümüne denilmektedir. Influencer Marketing aslında bildiğimiz pazarlama kavramlarını baştan aşağı değiştirdi. Hepimiz mobiliz, zamanımızı sosyal medya uygulamalarında geçiriyoruz. TV’de dizileri değil Youtube’dan videoları izliyoruz. Her yaştan kullanıcı çektiği videoları takipçileri ile paylaşarak bir yayıncı haline gelebiliyor. Bugün her birimiz kendi sosyal gruplarımızda birer influencer olabiliriz. 
Influencer Marketing tek bir internet yeteneği ile çalışmak anlamına gelmiyor. Aksine başarılı ve etkileşimi yüksek bir kampanya yürütebilmek için micro influencer'ların da dahil olduğu çok sayıda influencer ile aynı anda çalışmak gerekiyor. Influencer Marketing’de markanın mesajı kendi kurumsal kimliği tarafından değil, birebir onu deneyimleyen tüketiciler tarafından, bir deneyim paylaşımı olarak iletiliyor. Tüketiciler tarafından reklam olarak algılanmaması, Influencer Marketing’in diğer pazarlama yöntemlerine göre çok daha etkili olmasına yol açıyor.”

ds

Yukarı