Ana içeriğe atla

 

AVM

MALLREPORT

Hedef 30 mağaza, yüzde 40 büyüme

16.11.2017 - 17:48

MediaMarkt Türkiye İcra Kurulu Başkanı Yenal Gökyıldırım, 2018 yılında yapacakları yatırım ve yeni dönem hedefleri hakkında konuştu.

2017 perakende sektörü için nasıl bir yıl oldu? Ekonomi, yatırımlar, değişen siyasal ve diplomatik tutumlar sizlere ne kazandırdı, ne kaybettirdi? 
Teknoloji perakende sektörü, en dinamik pazarlardan biri olarak her geçen yıl büyümesini sürdürüyor. GfK’nın, Tüketici Deneyimleri ve Tercihleri Konferansı’nda paylaştığı teknoloji pazar verilerine göre, Türkiye tüketici teknolojisi ürünleri pazarının 2017 ikinci çeyreğinde, çift haneli büyüdüğü görülüyor. Bu büyüme performansının arkasında, yine ilk çeyrekte olduğu gibi, sıfırlanmış ÖTV ile çift haneli büyüyen beyaz eşya ürün grupları bulunuyor. 
Bir önceki yılın aynı dönemine göre ciroda pozitif büyüme oranı elde eden sektörler sırasıyla büyük beyaz eşya, telekom, tüketici elektroniği ve küçük ev aletleri olurken; ofis ekipmanları&sarf malzemeleri, görüntüleme ve bilgi teknolojileri daralan sektörler oldu.
2017 yılında en önemli sektör dinamiklerinden biri de kurdaki artış oldu. Bu dönemde tüketicilerimizin alışverişlerinde çok belirgin bir kısıtlamaya gitmediklerini gözlemledik. Türkiye’nin genç bir nüfusa sahip olması, tüm markalar için önemli bir cazibe unsuru. Pazarın dinamik olan altyapısı neticesinde uluslararası markaların artması ve bunların pazardaki başarısı, diğerlerini de cesaretlendiriyor.

Peki, 2018 yılından beklentileriniz neler? 
MediaMarkt olarak 2017 yılında tüm hedeflerimizi yerine getirmenin gururunu yaşıyoruz. Bu başarı sayesinde 2018 yılına çok daha güvenle bakıyor, yeni hedeflere olan inancımızı artırıyoruz.
2018 ve sonrası için hedefimiz, yeni mağazalar ve online kanal yatırımlarıyla Türkiye’nin açık ara en çok tercih edilen elektronik perakendecisi olmak ve pazarın 2 katı üzerindeki büyüme trendimizi devam ettirmek. Tüm yatırımlarımızı ve planlarımızı bu vizyon doğrultusunda gerçekleştiriyoruz.
Yatırımlarımızı uzun vadeli yapıyoruz. Farklı ülkelerde değişen pazar koşullarına uyumlu yapımızla buna göre şekil alıyoruz. Önümüzdeki dönemde gerçekleştireceğimiz projelerimizle büyümeye devam edeceğiz. 

2018 yılında ne gibi yatırımlarınız olacak? Yeni dönem hedefleriniz ve öngörüleriniz neler?
2018'de 30 mağaza açmayı ve toplamda yüzde 40 oranında büyümeyi planlıyoruz. Global olarak, vizyonumuzu Türkiye’de gerçekleştirmek için gerekli yatırım ve çalışmaları da sağlayacağız.
Yeni mağaza açılışlarıyla, MediaMarkt’ın faydalarını ulaştıramadığımız tüketicilerimize ulaşmak istiyoruz. Fiziksel mağazalarımızdaki gelişmelerin yanı sıra, e-ticarete yatırım yapmaya devam ediyoruz. Bu doğrultuda tüm paydaşlarımızı dinliyor, müşterimize kulak veriyor ve müşteri odaklı bir dönüşüm ile yeni nesil elektronik perakendeciliğe öncülük ederek cesur adımlar atıyoruz. 
2017 yılında e-ticaret kanalımız, toplam ciromuz içerisinde yüzde 4,5’lik bir paya sahip. 2020’ye doğru bu oranı yüzde 9’a ulaştırmayı hedefliyoruz. Kesintisiz çoklu kanal hizmeti ve dijitalleşme ile beraber baştan sona servis ağının entegrasyonu gibi yatırım önceliklerimizi projelendiriyoruz.  MediaMarkt olarak yeni nesil elektronik perakendecilik ile sektörümüzde Türkiye’nin bir numarası olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz.

ASDAS

Yukarı