Ana içeriğe atla

 

AVM

MALLREPORT

Hazır giyimin kaptanları global tanıtım için kenetlendi

10.04.2018 - 17:46

İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, 3 Nisan’daki seçimde başkanlık için tek aday olan Mustafa Gültepe ile birliğin önceki başkanları Süleyman Orakçıoğlu ve Nuri Artok yaklaşık 30 ülkeden katılımcıların yer alacağı 21. Avrasya Ekonomi Zirvesi için bir araya geldi.  İlk 2 ayda yüzde 12,3’lük ihracat artışı yakalanan hazır giyim ihracatında bu yıl 2 milyar dolarlık artı ile yeni bir rekor hedefleniyor. 

Hazır giyim ihracatının amiral gemisi İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nde (İHKİB), kaptanlar global tanıtım için omuz omuza verdi. İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, 3 Nisan’daki seçimde başkanlık için tek aday olan Mustafa Gültepe ile birliğin önceki başkanları Süleyman Orakçıoğlu ve Nuri Artok, Türkiye’nin küresel arenada tanıtımında büyük katkı sağlayan Avrasya Ekonomi Zirvesi için bir araya geldi. 
Avrasya Ekonomi Zirvesi’nin tanıtım toplantısında konuşan Hikmet Tanrıverdi, Türkiye hazır giyim endüstrisinin 212 ülkeye yüzde 75’i İHKİB üyeleri tarafından olmak üzere 17 milyar dolar ihracat yaptığını hatırlattı. İHKİB üyelerinin dünyanın dört bir yanında Türkiye’nin tanıtım elçileri gibi çalıştığını vurgulayan Tanrıverdi, ülkenin ve sektörün imajına katkı sunan etkinliklere de her türlü desteği verdiklerini bildirdi. 

“HİÇBİR FEDAKARLIKTAN KAÇINMADIK”
Marmara Grubu Vakfı tarafından 21’incisi düzenlenen Avrasya Ekonomi Zirvesi’nin Türkiye’nin imajına sunduğu katkıyı çok önemsediğini belirten Tanrıverdi, şöyle devam etti:
“Avrasya Ekonomi Zirvesi için Marmara Grubu Vakfı ile yıllar önce başlayan iş birliğini 10 yıllık başkanlığım döneminde geliştirerek devam ettirmeye büyük özen gösterdik. Türkiye’mizin, sektörümüzün tanıtımı söz konusu olduğunda hiçbir fedakarlıktan kaçınmadık kaçınmayız. Bugün burada sektöre büyük emeği geçen başkanlarımız Süleyman Orakçıoğlu ve Nuri Artok’un yanı sıra 3 Nisan’da bayrağı devredeceğim Mustafa Gültepe ile bir aradayız. İHKİB’de daha ilk günden itibaren var olan bu dayanışma kültürünün diğer kurumlara da örnek olmasını diliyorum.” 

İLK İKİ AYDA YÜZDE 12,3’LÜK ARTIŞ…
Hazır giyim ihracatını da değerlendiren Hikmet Tanrıverdi, 2018’e çok güzel bir başlangıç yaptıklarını bildirdi. Yılın ilk iki ayında yüzde 12,3’lük bir ihracat artışı yakaladıklarını ifade eden Tanrıverdi, sözlerini şöyle noktaladı:
“Bu olumlu hava önümüzdeki aylarda daha da güçlenerek devam edecek. Bildiğiniz gibi 3 Nisan’da İHKİB yeni başkanını seçecek. İhracatçılarımız seçim öncesi tek aday üzerinde, Mustafa Gültepe isminde uzlaştı. 10 yıldır yürütmekten onur duyduğum başkanlık görevini büyük bir huzur ve gönül rahatlığı ile kendisine devredeceğim. Mustafa Gültepe’nin bayrağı çok daha ileriye taşıyacağından şüphe duymuyorum. İnanıyorum ki yeni dönemin sinerjisiyle ilk iki ayda yakaladığımız artış trendi hızlanarak devam edecek ve sektörel ihracatımızda geçen yıla göre en az 2 milyar dolar artı yazarak 19 milyar dolarla yeni bir rekor kıracağız.” 

ASDAS

Yukarı