Ana içeriğe atla

d's

 

MALLREPORT

Global Blue perakende sektörünün gelişimine öncülük ediyor

10.04.2018 - 17:30

Global Blue 1996 yılından bu yana Türkiye çapında tax free sistemini yaygınlaştırırken, aynı zamanda mağaza personellerini de eğiterek,  ziyaretçilere tax free’nin bir araç olarak nasıl kullanılarak satışların artabileceğine yönelik eğitimler düzenliyor.

Dünya genelinde 52 ülkede tax free işlemi gerçekleştiren Global Blue, 1996’dan bu yana faaliyetlerini Türkiye çapında kurduğu ortaklıkla,  8 bini aşkın perakende noktasında, şehir içi iade ofisleri,  havalimanları ve sınır kapılarındaki 35 iade noktası ile sürdürüyor.
Tax free alışveriş sistemi, yabancı ülke vatandaşlarının ziyaret ettikleri ülke içinde aldıkları ürünlerin katma değer vergisinin iade edilmesini kolaylaştıran bir uygulama. Türkiye’ye gelen turistlerin satın alarak Türkiye dışına beraberlerinde götürdüğü ürünlerin satışında, yüzde 8 ile yüzde 18 arasında katma değer vergisi (KDV) tahsil ediliyor. Gümrükten yolcunun ve ürünün çıkışı anında özel tax free faturasının gümrükte onaylanması sonrası tahsil edilen KDV iade bu sistemle hemen nakit olarak geri alınabiliyor.  52 ülkede kabul gören bu sistemle,  Global Blue 2017 yılında 32 milyon işlem adediyle 20,5 milyar Euro’luk pazar hacmine ulaştı.

TAX FREE SİSTEMİ YAYGINLAŞTIRILIYOR
1990’larda yabancı ziyaretçilerin, organize perakendede yaptıkları alışveriş diye bir kavram bile yokken, bugün bazı noktalarda,  bazı mağazaların yabancı satışları yüzde 30’lara ulaştı. Bu anlamda, Global Blue 1996 yılından bu yana Türkiye çapında tax free sistemini yaygınlaştırırken, aynı zamanda mağaza personellerini de eğiterek,  ziyaretçilere tax free’nin bir araç olarak nasıl kullanılarak satışların artabileceğine yönelik eğitimler düzenliyor.  

PERSONELLERE KÜLTÜREL SATIŞ EĞİTİMİ…
Global Blue ‘Rusya’, ‘Çin’ ve ‘Ortadoğu’dan gelen ziyaretçilere yönelik satış teknikleri,  onların kültürleri ve alışveriş alışkanlıklarını tanıtan eğitim programları düzenliyor. Son olarak hemen sezon öncesi mart ayı başında, İstinye Park kiracısı mağazaların satış personellerine, Ortadoğu’dan gelen turistleri daha yakından tanımaları için Global Blue eğitmenlerince verilen kültürel satış eğitimi düzenledi.

ZİYARETÇİLERE YÖNELİK ŞEHİR HARİTALARI VE ALIŞVERİŞ REHBERLERİ DAĞITILIYOR
Global Blue 2000 yılından bu yana her sene geliştirerek hazırladığı ve yılda bir milyon adetin üzerinde basılan ziyaretçilere yönelik, şehir haritaları ve alışveriş rehberleri gibi basılı ve dijital yayınlarla,  sunduğu hizmetin bilinirliği ve kalitesini hep artırmaya, İstanbul’un alışveriş destinasyonu olmasına katkıda bulunmaya gayret ediyor. Bu yayınlar havalimanları, şehir içi nakit iade noktaları ve belli başlı 4 ve 5 yıldızlı otellerde ücretsiz dağıtılıyor.  
Global Blue ayrıca üyelerine, yurt içinde sağladığı periyodik istatistiki bilgi ve değerlendirmelere ilaveten, yurt dışı açılımlarında da girdikleri veya ilgilendikleri pazarlara yönelik raporlar sunarak destekliyor. 

d's

Yukarı