Ana içeriğe atla

d's

 

MALLREPORT

Dokunulan her proje içinde bir hikaye barındıyor

18.01.2018 - 12:14

“BİZİM İÇİN TASARIM, HAYATI DERİNDEN ETKİLEYEN, FARK ETMESEK DE HEPİMİZİN HAYATINA DOKUNAN BİR UNSURDUR” DİYEN EDDA İSTANBUL KURUCUSU, MİMAR&İÇ MİMAR EDA GÜNEY, AMAÇLARININ BU ETKİYİ, YAŞAMSAL DENEYİMLERE DÖNÜŞTÜRMEK, BUNU YAPARKEN DE AKILCI, FONKSİYONEL VE BU DENEYİMİN, ZEVKLİ VE UNUTULMAZ KILACAK DETAYLARA SAHİP OLMASINI SAĞLAMAK OLDUĞUNU DİLE GETİRDİ.

Edda İstanbul hakkında kısaca bilgi alabilir miyiz? Neler yapar firma?
Edda İstanbul; mimarlar, endüstri ürünleri tasarımcıları, tekstil tasarımcıları, iletişim stratejistleri gibi farklı disiplinlerden gelen birçok tasarımcıyı bünyesinde bulunduran, bu çeşitlilik ve farklı bakış açılarını yaratımına katarak hizmet veren bir multi-disipliner tasarım stüdyosudur.
Perakende sektöründe;  konsept tasarımı, mimari tasarım, görsel tasarım ve düzenleme, vitrin tasarımı, styling, grafik tasarımı, kreatif danışmanlık, trend öngörme ve markayasa oluşturma hizmetlerini ve uygulamalarını gerçekleştirir.

Mağaza tasarımlarında ne tür farklılıklar yaratıyorsunuz? 
Mağaza tasarımında bizce en önemli olan, sergilenen ve satışta olan ürünün önüne hiçbir şeyin geçmemesi gerekliliğidir. Etki yaratan, önceliğin nerede olduğunu doğru konumlandıran, bu konumlandırmada aydınlatmayı, insan antropometrisini ve insan davranışlarını doğru inceleyen ve bu çalışmaları odağına alan tasarımlar başarılı olmaktadır.
Müşterinin neye ihtiyaç duyacağını, beklentilerinin ne olacağını öngören, müşteriyi düşündüğünü hissettiren ve tebessüm oluşturan, empatisi yüksek tasarımlar oluşturmak, mekan deneyiminin tekrarlanmasını sağlayacak ve farklılık yaratacak yaklaşımlardır. Projelerimizde asıl olan, bütünsel bakış açısıyla ele alınmaları ve bulundukları sektörlere yön veren, özgün ve zamansız yaratımlar olmalarıdır.

“MEKANSAL BİR KONSEPTE EK OLARAK BİR DENEYİM TASARLAMAYI AMAÇLIYORUZ”
Bir markaya konsept hazırlarken hangi unsurlara dikkat ediyorsunuz? Konsept oluştururken öne çıkan kriterler neler? 
Bir markaya kurumsal konsept yaratırken önceliğimiz, hangi kitleye hitap edeceği ve ne hissettireceğidir. İçinde bulunacağı mekanın mimari unsurlarına ek olarak, mekanda çalınacak müzik, ziyaretçileri karşılayacak koku, çalışanların giyeceği kıyafetler gibi o dünyayı oluşturan her unsuru tek tek tasarlıyoruz. Aslında mekansal bir konsepte ek olarak bir deneyim tasarlamayı amaçlıyoruz. Marka ruhu dışında kalan bir öğenin, bu dünyanın bir parçası olmasına izin vermeyerek, bu dünyanın ve ziyaretçilerinin sürekliliğini hedefliyoruz.

Perakendecilerden mağaza tasarımlarına yönelik daha çok hangi yönde talepler geliyor?
Edda İstanbul’un dokunduğu her proje, içinde bir hikaye barındırır. Bu hikayeyi, marka manifestosundan kreatif danışmanlığa, mekan kurgusundan endüstri ürünleri tasarımlarına, görsel düzenlemeden uygulama sürecine kadar projemiz içinde bulunan renk, doku, koku gibi duyusal algılara hitap eden tüm detaylara taşırız. Çalıştığımız markalardan gelen talepler de salt mekan tasarımı yerine, kendi hikayelerinin oluşturulduğu bütünsel bir etki ve deneyim yaratan, fark edilebilir tasarımlar oluyor.

“2017 BOLCA ÜRETTİĞİMİZ BİR YIL OLDU”
 Edda İstanbul için tasarım ne anlama geliyor?

Bizim için tasarım, hayatı derinden etkileyen, fark etmesek de hepimizin hayatına dokunan bir unsurdur. Amacımız bu etkiyi, yaşamsal deneyimlere dönüştürmek, bunu yaparken de akılcı, fonksiyonel ve bu deneyimin, zevkli ve unutulmaz kılacak detaylara sahip olmasını sağlamaktır. Tasarım günlük hayatımızda fark etsek de etmesek de gerçekleştirdiğimiz eylemlerin bir parçasıdır. Biz ekipçe tasarıma hayatımızda daha farkında olarak yer veriyoruz.

Son olarak 2018 planlarınızdan bahseder misiniz? Şu an halihazırda bir planlamanız var mı?
2017 yılı bizim için yeni konsept çalışmalarına yoğunlaştığımız, bolca ürettiğimiz bir yıl oldu. 2018’de de uzun yıllardır hizmet verdiğimiz markalarımızın artan talep ve ihtiyaçlarını karşılamayı, yeni marka birliktelikleri ve yol arkadaşlıkları oluşturmayı, dokunduğumuz her işte etki yaratan kalıcı imzamızı atmayı ve müşteri memnuniyetini en üst seviyelerde tutmayı hedefliyoruz.
 

d's

Yukarı