Ana içeriğe atla

 

AVM

MALLREPORT

Büyümemizi emin adımlarla sürdürüyoruz

07.03.2018 - 13:48

Bir markanın büyümesi için sadece ürün gamını genişletmesinin yeterli olmadığını vurgulayan Zühre Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Ekin, markaların uzman olduğu konularda gelişim göstererek büyümeyi ve sürdürülebilirliği gerçekleştirebileceğine dikkat çekti.

Perakende sektörü bugüne kadar yükselişini her daim yukarıya taşıyan sektörlerden biri olup her yıl Türkiye ekonomisinin yıllık yaklaşık 2,5 katı oranındaki büyümesini sağlam dinamiklerle sürdürüyor. Peki, siz 2017’de hedeflerinizi tutturmak için ne gibi çalışmalar ve yatırımlar yaptınız?

2017 yılında yurt içindeki hizmet noktalarımızı artırırken yurtdışında da Kahire, Irak, Endonezya ve Almanya’da mağazalar açarak sektörün ihracat rakamlarına katkı yapmaya devam ettik. Yüzde 30 büyüme kat ettik. Türkiye ekonomisi ile birlikte eş zamanlı olarak büyümemizi emin adımlarla sürdürüyoruz.

Ülkemizde dönem dönem yaşanan dalgalanmalar (ekonomik ve siyasi olaylar, terör olayları, döviz kurlarındaki yükseliş…) perakende sektörünü nasıl etkiliyor?

Söylediğiniz sebeplerle yaşanan durgunlukların büyük ölçüde bağlantısı var ve hemen hemen her sektörden her firma bu durumdan etkileniyor. Zühre olarak markamızın böyle dalgalanmaların oluşturduğu durgunluktan bizleri sarsacak şekilde olumsuz etkilendiği söylenemez.

2017’yi değerlendirmenizi istesek neler söylersiniz? Acısıyla tatlısıyla neler yaşandı?

Üretimden edindiğimiz tecrübe ile en kaliteli ürünleri müşterileriyle buluşturmayı ilke edindik ve 2017 yılı itibariyle satış noktalarımızı Türkiye’de 300, yurt dışında 150’ye çıkardık. Satış ağımızı genişletmenin yanı sıra karlılığa, verimliliğe ve kaliteli hizmet anlayışına odaklandık. Gerçekleştirdiklerimiz, hedeflerimiz doğrultusunda ilerledi.

Perakende sektörünün geleceğini nasıl görüyorsunuz? Markaların sürdürülebilirliği neye bağlı? Sizce bu konuda neler yapılması gerekiyor?

Perakende sektöründeki sürdürülebilirlik; inovatif yenilikler, Ar-Ge yatırımları ile yurt içi ve yurt dışındaki tanıtımlara bağlı olarak gerçekleşiyor. Bu noktada başarılı olmak içinse; bahsi geçen konulara daha çok yatırım yaparak ve iş gücü imkanı sağlayarak, ayrıca yeni pazar araştırmaları yaparak ilerlenmesi gerekiyor.
Bir markanın büyümesi için sadece ürün gamını genişletmesi şart değildir. Uzman olduğu noktalarda gelişim göstermesi gerekir. Bu da kontrollü büyümeyi ve sürdürülebilirliği getirir.

2018 yılı için öngörüleriniz nelerdir peki? Sosyo-ekonomik anlamda 2018’de bizi neler bekliyor olabilir?

2018 yılı için kendi markamız adına öngörülerimiz; önümüzdeki dönem için hedefimiz olan, önce Hollanda ve Katar pazarında yer alıp ardından diğer ülkelere de açılarak markayı daha güçlü ve global pazarda etkin bir konuma getirmemizin gerçekleşeceği. Yapacağımız yatırımlar ve açacağımız mağazalarla 2018 yılında sektörümüzün büyüme hedefine ekonomik anlamda önemli katkılar sağlayacağız.
Genel sektör için öngörülerimiz ise yıllardır yurt içi pazarının cazibesi sebebiyle yurt dışı yatırımlarına ağırlık vermeyenlerin yakın zamanda bölgesel veya küresel yatırımlara yoğunlaşacaklardır. Ayrıca döviz kurlarının düşmesini öngördüğümüz için de ekonomik alım gücünün daha kolaylaşacağını düşünüyoruz.

ASDAS

Yukarı