Ana içeriğe atla

S

 

MALLREPORT

“Büyük sempozyum” öncesinde bir araya geldiler

17.10.2016 - 13:43

65 Mİlyar TL cİro yaratan KMD Üyelerİ 11 Ekİm 2016’da gerçekleşecek olan “Perakende Teknolojİlerİ Sempozyumu” öncesİnde bİr araya geldİ. 

Kategori Mağazacılığı Derneği (KMD), 11 Ekim 2016’da üçüncüsünü düzenleyerek Türkiye’den 300’ü aşkın üst düzey yönetici ve girişimcinin aynı platformda yer almasını sağlayacağı Perakende Teknolojileri Sempozyumu öncesinde basınla bir araya geldi. Türkiye’nin en güçlü perakendecilerinin teknoloji çözüm ortaklarıyla bir araya geleceği ve teknolojideki son gelişmelerin de takip edileceği sempozyum öncesinde gerçekleştirilen basın toplantısı, KMD Yönetim Kurulu Başkanı ve Koçtaş Genel Müdürü Alp Önder Özpamukçu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirildi. 
Conrad İstanbul Bosphorus’da gerçekleştirilen toplantıya ayrıca, Türkiye perakende sektöründe söz sahibi olan ve bulunduğu alandaki trendleri belirleyen şirketlerin üst düzey yöneticileri katıldı. Toplantıda KMD Yönetim Kurulu Başkanı ve Koçtaş Genel Müdürü Alp Önder Özpamukçu, KMD Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Pegasus Genel Müdürü Mehmet T. Nane, KMD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Tekin Acar Cosmetics Yönetim Kurulu Başkanı Tekin Acar, Watsons Türkiye Genel Müdürü Ahmet Ş. Yanıkoğlu, Gratis Genel Müdürü Bahadır Özbek, Obase Kurucu Ortağı ve CEO’su Dr. Bülen Dal, SAP Türkiye Stratejik Endüstriler Satış Direktörü Bülent Karal, ZorluTeks Genel Müdürü Erkmen Onbulak, Ikea Türkiye CEO’su Fuat Atalay, Nebim Yönetim Kurulu Üyesi Murat Demiroğlu, Tekzen Yönetim Kurulu Başkanı Murat Gigin, Vodafone Bireysel Ticari Pazarlama Kıdemli Müdürü Murat Helvacı, Mudo Concept Genel Müdürü Tarkan Özkan ve MediaMarkt İcra Kurulu Başkanı Yenal Gökyıldırım yer aldı. 
220 milyar TL’ye yaklaşan modern perakende sektörünün gıda ve hazır giyim kategorileri dışında kalan alt kategorilerinin temsilcisi olan ve 3 bin 500 satış noktasında 120 bin kişiyi istihdam ederek 65 milyar TL’lik ciro yaratan KMD üyeleri, Perakende Teknolojileri Sempozyumu’nun perakende sektörünün yatırımlarında ve geleceğinde son derece önemli bir unsur olduğunun altını çizdiler. Basın toplantısına katılan KMD üyelerinin altını çizdiği diğer konular ise, deneyim paylaşımının yatırım kararlarında hızlandırıcı etkisi olduğu ve yerel teknoloji firmalarının uluslararası arenada boy göstermelerinin zamanının geldiği oldu. 
Toplantıda, 2016 yılının zor bir yıl olmasıyla birlikte, tüketici ihtiyaçlarının karşılanması için perakende yatırımlarının sürdüğü, bu yatırımların verimliliği için teknolojinin daha da önem kazanacağı vurgulandı. İhtiyaçların zamanında, doğru olarak tespit edilmesinin ve geleceği de öngörerek en faydalı teknoloji yatırımının seçilmesinin bu dönemde büyük önem kazandığı ifade edildi. Bu kararları alırken, çözüm alternatiflerinin incelenebildiği, deneyimlerin paylaşıldığı, maliyet-fayda analizlerinin hızlıca yapılabildiği Perakende Teknolojileri Sempozyumu gibi etkinliklerin çok yararlı olduğu belirtildi.
Ülke gündeminin yoğunluğu sürerken, ekonominin daha da güçlenmesini sağlamak amacıyla perakende sektörünün hedeflerine ulaşma konusunda çalışmalarını sürdüreceği ve devlet tarafından yürütülen çalışmalara da tam desteğin sağlanacağı ifade edildi. KMD üyelerinin, ekonominin dinamosu perakende sektöründe gerek ciro, gerek istihdam bakımından önemli bir paya sahip olduğu, yatırımlarıyla ve getirdikleri yeniliklerle sektöre de yol gösterdikleri vurgulandı. Sektörün kendi kaynaklarıyla sağladıkları gelişmelerin yanı sıra, devlet tarafından tüketici alışveriş davranışını etkileyecek yeni düzenlemelerle de ekonominin kısa dönemde canlanacağına inanıldığı ifade edildi. Kredi faiz oranlarına ve kredi kartı taksitlerine getirilecek yeni düzenlemelerin, perakendede olumlu etkilerinin olacağının altı çizildi.
 

n

Yukarı