Ana içeriğe atla

 

AVM

MALLREPORT

AVM Endeksi’ne göre perakende cirosu rekor kırdı

17.11.2017 - 15:16

Her ay düzenli olarak yayınlanan verilere göre ciro endeksi, 2017 Ağustos döneminde bir önceki yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında ve enflasyondan arındırılmadan incelendiğinde yüzde 32,4 artış kaydederek 245 puana ulaştı. 
Geçtiğimiz yıl Temmuz ayında yaşanan menfur darbe girişimi nedeniyle ciro endeksinde yüzde 1,1 oranında düşüş yaşanmıştı. Bu yıl Kurban Bayramı’nın Ağustos ayına denk gelmesi ise ciro endeksinde yükselişin önünü açtı. Ciro endeksinde bir önceki aya göre ise yüzde 9,9 artış gözlemlendi.
AVM’lerde kiralanabilir alan (metrekare) başına düşen cirolar, Ağustos 2017’de İstanbul’da bin 26 TL, Anadolu’da 875 TL olarak gerçekleşirken, Türkiye geneli metrekare verimliliği 935 TL oldu. 

AYAKKABI KATEGORİSİNDE TARİHİ YÜKSELİŞ…
Ağustos ayında, yılın aynı dönemine göre kategoriler bazında en yüksek ciro artışı, enflasyondan arındırılmadan önceki haliyle yüzde 40,6 ile Ayakkabı Kategorisi’nde yaşandı. 
AVM’lerdeki Teknoloji Kategori ciroları yüzde 38,8, Giyim Kategori ciroları yüzde 36, Yiyecek-İçecek Kategori ciroları yüzde 23,6 ve Diğer* Alanlar Kategori ciroları yüzde 30 artış gösterdi. En düşük ciro artışı ise yüzde 7,5 ile Hipermarket Kategorisi’nde oldu. 

ZİYARET SAYISI ENDEKSİ
Ağustos 2017’de bir önceki dönemin aynı ayı ile karşılaştırıldığında ziyaret sayısı endeksinde yüzde 6’lık bir artış yaşandığı gözlemlendi.
AVM Endeksi Ağustos 2017 sonuçlarını değerlendiren AYD Başkanı Hulusi Belgü; “Ülkemizi derinden sarsan kalkışmanın etkileri, geçtiğimiz yıl Ağustos ayında hissedilmeye devam etti. Bu durum, ülkemizi yalnızca siyasi ve duygusal olarak etkilemekle kalmadı ve ekonomik anlamda da dalgalanmalara yol açtı. Ciro Endeksi’ne de yansıyan bu durum yüzde 1,1 düşüşe yol açmıştı. Bu nedenle Ciro Endeksi’nin geçtiğimiz yıla oranla yüzde 32,4 artış göstermesi elbette hem AVM’ler hem de perakendeciler için sevindirici bir gelişme… Bu yükselişin birçok sebebi var. Bu yıl hem Kurban Bayramı’nın Ağustos ayında kutlanması hem de yaz sonuna yaklaşılması dolayısıyla markaların yaptığı indirimler, halkımızın AVM ziyaretlerini ve alışverişlerinde artış yaşanmasını sağladı. Diğer yandan eğitim döneminin yaklaşmasıyla ailelerin çocukları için yapmaya başladığı hazırlıklar da ciro endeksini olumlu yönde etkiledi” dedi. Bu durumun Eylül ayı içinde de devam edeceğini umut ediyoruz” dedi.

ASDAS

Yukarı