Ana içeriğe atla

22

MALLREPORT

Akıl mı, kalp mi yoksa her ikisi mi?

16.11.2016 - 11:03

METRO TOPTANCI MARKET GENEL MÜDÜRÜ KUBİLAY ÖZERKAN: “KENDİ HAYATIMIZDA VE BAŞKALARININ HAYATINDA FARK YARATMAK İSTİYORSAK BAKMAMIZ GEREKEN YER KALBİMİZ” DEDİ.

Metro Toptancı Market Genel Müdürü Kubilay Özerkan, Türkiye İnsan Yönetimi Derneği (PERYÖN) tarafından düzenlenen 16. Dünya İnsan Yönetimi Kongresi’nin kapanış panelinin moderatörlüğünü üstlendi. ‘Kalbiyle Konuşanlar’ oturumunu yöneten Özerkan, Türk sinemanın unutulmaz jönü ve Türkiye’nin en önemli biyologlarından olan Ediz Hun ve kendisini koşan yazar olarak tanımlayan Hürriyet Gazetesi köşe yazarı ve ultra maraton koşucusu Yonca Tokbaş’la birlikte iş hayatında aklın yanı sıra kalple de hareket etmenin önemini konuştu. 
Panele kısa bir konuşmayla giriş yapan Metro Toptancı Market Genel Müdürü Kubilay Özerkan, bir yandan rakamların iş hayatında içerisinde ne kadar vazgeçilmez olduğundan bahsederken diğer yandan akılla birlikte kalbi kullanarak hareket etmenin de önemli başarılar getirdiğinden bahsetti. Özerkan,“İş dünyasında elbette rakamlar vazgeçilmez, hayatımızın bir parçası… Ancak kendi hayatımızda ve başkalarının hayatında fark yaratmak istiyorsak bakmamız gereken yer kalbimiz. Ben tüm iş yaşamım boyunca aklımın yanı sıra hep kalbimi de dinledim. Bazen sadece kalbimi dinledim. Hem başarılı finansal rakamlar ile olumlu sonuçlar aldım hem de çevremdekiler için, ülkem için neler yapabilirim konusunu sorguladım. Ülkemin değerlerine, gücüne hep inandım. Yerel üreticimizin, ürünlerimizin yok olmaması için çalıştım. Türk gastronomisinin hak ettiği noktaya gelmesi için emek verdim ve vermeye devam ediyorum” dedi. 
Hayalleri gerçekleştirmenin mümkün olduğunun altını çizerek konuşmasına başlayan Yonca Tokbaş, ani bir kararla profesyonel iş hayatını bırakarak hayallerinin peşinden gitmesinin hikayesini anlattı. İnsanın kendi içindeki güce inanmasının önemini belirten Tokbaş sözlerini şöyle sürdürdü: “Her şeyin başında neyi sevdiğinizi bulmanız gerekiyor. Ne istediğinizi bulursanız ve bulunduğunuz yerde duramadığınızı hissettiğiniz zaman harekete geçmeli.” Yapılan her işe kalbini vermenin öneminin altını çizen Tokbaş, “Sevmek dünyanın en büyük aktivistliğidir” dedi. 
Ediz Hun ise felsefenin, sevginin insan hayatına nasıl yön verdiğini örneklerle aktarırken, mutluluğu ve sevgiyi yakalamanın, kalbini dinlemenin insana bambaşka kapılar açtığını ifade etti. Sevginin yaşamdaki tek gaye olduğundan bahseden Hun, “Evrensel boyutta birbirimizi kucaklayabilirsek, kin olmadan, kavga olmadan sadece dostluk galip gelecek” sözleri salondan büyük alkış aldı. 

GENÇ NÜFUSUN ÇALIŞMA HAYATINA ETKİLERİ 
Kongre dahilinde gerçekleşen bir başka oturumda ise Metro Toptancı Market İnsan Kaynakları Direktörü Esra Daver, EAPM (Avrupa İnsan Yönetimi Derneği) ve CIPD Enterprises Ltd. Yönetim Kurulu Başkanı Bob Morton ile birlikte Avrupa’da çalışma yaşamı üzerine bir sunum gerçekleştirdi. Morton, Avrupa’nın azalan genç nüfusunun ortaya koyduğu sorunları ve buna yönelik alınan tedbirleri aktarırken, Esra Daver Türkiye’deki genç nüfusun avantajlarından bahsederken, ‘Hızla değişen bir ortamda IK yönetiminin şirketin stratejik amaçlarını karşılaması için ne tür bir yaklaşım izlemeli?’ konusunu da ele aldı.
 

ff

Yukarı