Ana içeriğe atla

S

 

YAPILACAK ORGANİZASYONUN ZAMANLAMASI ÇOK ÖNEMLİ

12.07.2019 - 17:09

ORGANİZASYONLARDA ZAMANLAMANIN ÖNEMİ HAKKINDA KONUŞAN EVENTTIME ŞİRKET SAHİBİ ALPTEKİN MARAL, YAZ DÖNEMİNDE EN ÇOK TALEP GÖREN ETKİNLİKLERDEN DE BAHSETTİ.

Event’lerde zamanlama neye göre belirleniyor? 
Bir organizasyonun yapılmasında zamanlamanın gerçekten büyük bir önemi var. Mevsim olmazsa olmaz bir kriter… Örneğin bir grubu Finlandiya’ya götürüp kutup etkinlikleri yaptırmak, kuzey kutup ışıklarını  göstermek isterseniz bunu belli bir dönemde yapmalısınız. Ege adalarında parti ve deniz eğlencesi yapmak isterseniz yine belli dönemleri var. İtalya’da bağbozumunu görmek istiyorsanız mevsiminde gitmelisiniz. Fas’a gidecekseniz daha serin bir zamanı önerirsiniz. Kudüs’ü görecekseniz Cuma gününü iyi planlamalısınız. Bunun gibi epey kalabalık bir liste ile destinasyon planlamasında zamanlamanın önemini öne çıkaran örnekler sıralayabiliriz. 
Birde etkinliğin talep eden kurumlar tarafından realize edileceği zamanın önemini kavramanız gerekli. Örneğin, bayilerinin son tüketiciye satış yaptığı bir firmaya anneler günü, kampanya günleri gibi tarihleri önermemelisiniz. Etkinliği ülkemizde faaliyet gösteren bir firma için yapıyorsanız genelde aileler için yapılmıyorsa bayram dönemleri veya yaz tatili dönemleri uygun zamanlar değildir. Bu tarihler ailelere yönelik aktiviteler için önerilmelidir.
Yine satış sonrası etkinlikleri veya belli fuarlar için yapılacak etkinlikler, bu ticari faaliyetlerin içinde sonunda veya öncesinde yapılabilecek organizasyonlar hep bu etkinliklerin takvimine bağlıdır.

Yaz döneminde AVM’ler hangi event’lere yöneliyorlar?  
Yaz aylarında, uzun yaz tatili sebebi ile özellikle çocuklara yönelik etkinliklere talep artıyor. Çocukların eğlenirken öğrendikleri “edutainment” konsepti ile  genel kültüre katkıda bulunacak ve yaratıcılığını artıracak bir bilgiyi eğlenceyle sunan lisanslı  oyun alanları veya etkinlikleri daha çok talep görüyor. Bu etkinliklerde yaratıcı drama/teatral gösteriler, stand uplar, skeçler sahneliyor; oyunlar ve yarışmalar düzenliyoruz.  Burada amacımız çocuklara birlikte çalışma, takım oyuncusu olma, sorumluluk alma gibi  güdüleri eğlenceli bir şekilde kazandırabilmek oluyor.
Yetişkinlere yönelik workshop ve kişisel gelişim temalı etkinlik taleplerini de oldukça fazla alıyoruz. Açık alana sahip AVM’lerde yaz konserleri, yurt dışından dünyaca ünlü sahne showları, sergiler  de talep gören etkinliklerin başında geliyor. 

Bir organizasyonun ‘iyi’ olarak nitelendirilebilmesi için hangi özelliklere sahip olması gerekiyor? 
Organizasyonlar firmalara fayda sağlayıcı etkinliklerdir. Kimisinde bir ürünün lanse edilmesi, kimisinde çalışanların motivasyonu, kimisinde bayilerin eğlenmesi, kimisinde ise firmanın prestijini yansıtması gibi pek çok farklı amaçları vardır. İyi organizasyonlar, bu amaçlara hizmet eden organizasyonlardır. Tabi amacın yanı sıra organizasyonunda kendi içinde bazı nitelikleri vardır. Bunları yapan bizim gibi firmalarında kendi imzaları, organizasyona katacakları bir kimlik bir farklılık ve olmazsa olmaz bir kalite arayışı vardır. Özellikle temalı, konseptli çalışmalarla firmanın vizyonunun, hedef kitlesine doğru aktarmak bir organizasyonun “iyi” olarak nitelenmesinde önemli bir özelliktir. Burada iletişim doğru bilgi akışı ve çalışma uyumu sağlamak çok önemlidir. Sonuçta iyi bir organizasyonda iş birliği ve bilgi akışı önemli bir yer tutmaktadır. Hepsinin yanı sıra organizasyon ekiplerinin kontrolü ve tüm unsurların koordineli bir şekilde çalışması ve belli bir kurgu içinde gerçekleşmesi gerekmektedir.

GGG

Yukarı