Ana içeriğe atla

S

 

UFOZAYTURK ÇOCUKLARA UNUTULMAZ BİR VİZYON KATIYOR

07.03.2019 - 13:55

UFOZAYTURK PROJELERİ HAKKINDA BİLGİ VEREN ADVENTURE EVENT GENEL KOORDİNATÖRÜ UÇKAN APAK, “BİR OYUN, BİR YAZI, BİR BELGESEL VİDEO ZAMANLA UNUTULUR ANCAK BU DENEYİM HAFIZALARA KAZINIYOR.” İFADELERİNDE BULUNDU.

Etkinlikler; çocukların fiziksel, zihinsel ve sosyal becerilerinin gelişimini destekliyor. Siz, bir organizasyon şirketi olarak çocuklar için ne tür etkinlikler düzenliyorsunuz?
Ufozaytürk Uzay Macerası’nın ilk projelendirme aşamasında ana tema; uzayın keşfi ve evren hakkında çocukları bilgilendirmekti. Bu da sadece bir video izleterek ya da bir kabine bindirerek değil, çok daha etkili bir konseptle mümkün ve çarpıcı olabilirdi. Projeyi; dev bir Ufo Uzay gemisi ile kostümlü, oyunlu, bilimsel, eğlenceli, teatral ve maksimum gerçeklik olgularına bina ettik. 

Etkinliklerde hangi unsurlar göz önünde bulunduruluyor? 
Uzay tüm çocukların hep ilgi duyduğu ve duyacağı bir kavram. Evren ve dünyanın bu evrendeki yeri, uzayda yaşam ise ayrı ilgi noktaları. 5-14 yaş arası çocukların varoluşa ve evrene dair bir vizyona ve bilince ulaşması hem çok önemli hem de çok eğitici. Bu bilincin oluşması başka her konuda çocuklara güçlü bir farkındalık ve vizyon katabiliyor.

Etkinliklerin, eğlendirirken aynı zamanda öğretici olması çocuklarda olumlu izler bırakıyor. Bu etkinliklerin çocuklarda nasıl izler bıraktığını düşünüyorsunuz? 
Ufozaytürk projemizde önce 6 metre çapında, her çocuğun kaptan olarak kendi koltuğu, düğmeleri ve ekranı olan dev uzay gemisi Ufotürk şekillendi. Özel astronot kostümleriyle, uçuş öncesi oyun ve eğitim alarak bindikleri devasa bir yapı. 9 dakikalık simülasyonda AVM'den kalkışla tüm güneş sistemi ve uzaya dair her şeyin canlı anlatıldığı animasyonlu bir konsept ortaya çıktı. Bir oyun, bir yazı, bir belgesel video zamanla unutulur ancak bu deneyim hafızalara kazınıyor.

Peki, şimdiye kadar Ufozaytürk projenize nasıl tepkiler aldınız, kaç kurulum oldu ve kaç çocuk etkinliğe katıldı?
İki buçuk yıldır 15 şehirde, 20 AVM 'de, 80 binden fazla çocuğumuza bu heyecanı yaşattık ve 150 binden fazla veliyi misafir ettik. Aynı etkinliğe 5 kez 10 kez t katılanlar oldu. Hızla büyüyen inanılmaz bir ilgi ve çocuklarda bırakılan unutulmaz izler, bu projenin en keyifli ve gururlu yanı.

GGG

Yukarı