Ana içeriğe atla

S

 

TÜRKİYE SPOR ZİRVESİ İLE SPOR KÜLTÜRÜ OLUŞMUŞ YARINLARA…

11.04.2019 - 15:10

Türkiye’yi spor kültürü oluşmuş yarınlara ulaştırmayı hedefleyen Türkiye Spor Zirvesi Düzenleme Kurulu Başkanı Hakan Nergis, “Sporun içinde olan her insana dokunuyoruz.” diyor.

Hakan Bey öncelikle kısaca kendinizden bahseder misiniz?
Balıkesir Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Spor Yöneticiliği bölümü mezunuyum. Akabinde İstanbul Gelişim Üniversite’sinde “Hareket ve Antrenman Bilimi” alanında yüksek lisansımı tamamladım. Şu anda da doktoraya hazırlanmaktayım. Güreş, Atletizm, Bocce ve Futbol branşlarında lisanslı sporculuk yaptım. Aynı zamanda Fitness, Yüzme, Bocce, Badminton branşlarında da antrenörlük belgelerine sahibim. Hakan Nergis Akademi’yi kurarak spor kulüplerine, spor federasyonlarına, iş adamlarına yani hem sporun içinde olan ve hem de olmayan kurumlara danışmanlık, koçluk yapmaktayım. Hakan Nergis Akademi olarak alt yapı modelleri ve sistemleri oluşturmakta ve sportif performans, sporda ölçme ve değerlendirme, sporcu sağlığına yönelik çalışmaları da yapmaktayız. Geçtiğimiz aylarda da “Hayat Laftan Anlamaz” adlı kişisel gelişim kitabımı çıkardım ve şu anda da ikinci kitabımı yazmaktayım. Bunların yanı sıra Türkiye Spor Zirvesi’ni düzenliyorum. 

Türkiye Spor Zirvesi fikri nereden ortaya çıktı ve hangi amaçlar doğrultusunda bu zirveyi yapmayı planladınız?
Türkiye Spor Zirvesi’nin en büyük özelliği Spor Bilimleri Fakültesi öğrencileri ve mezunları tarafından düzenlenmesidir. Spor Bilimleri Fakültesi öğrenci ve mezunlarının spor organizasyonları kısmında daha hareketli olmasını gerektiğini, ülke istihdamına daha fazla katkı sağlaması gerektiğini ve bu zeminin kendilerinin oluşturmasını gerektiğini düşünerek bu yola çıktık. Amaçlarımızın temelinde ülke sporunu geliştirmek var. Her sene farklı konuları inceleyerek ülke genelinde ele alınmayan konulara da yer veriyoruz. Aslında tek bir amacımız yok, birçok amacımız var ama tek başlık altında toplayacak olursak bu ülke gençlerine ve sporuna katkı sunan kurum ve kuruluşlara destek olmak ve işlerini kolaylaştırmayı amaçlayan bir spor organizasyonudur.

Geçtiğimiz yıl ilkini düzenlediğiniz Türkiye Spor Zirvesi’ni nasıl değerlendirirsiniz? 
Geçtiğimiz yıl 429 kişi katıldı. Bu 429 kişinin hepsi de spora ilgi duyan insanlardı. Bizim için de önemli olan kısım buydu. Bu yıl bu rakamı 800’e çıkarmayı hedefliyoruz. Geçen yıl bize gelen tepkiler, insanların söylemleri ve basının ilgisi gayet güzel ve hoştu. Biz her sene organizasyonu geliştirmek istiyoruz. Mesela 2018 raporunu yayınladık. Bu rapor dikkate alındı ve çeşitli kurumlar ve kişiler tarafından kullanıldı. Bu bizim için önemli bir unsur. Sporun içinde olan her insana dokunduk ve temel olarak hedefimize ulaştık.

Türkiye Spor Zirvesi’ne kimler katılabilir? Katılımcılar ücret ödüyor mu ve katılmak için neler yapmalılar?
Türkiye Spor Zirvesi geçen yıl ücretsizdi, bu yıl da ücretsiz olacak. Sporun içerisinde yer alan spor yöneticileri, antrenörler, kondisyonerler, spor markaları, üniversite öğrencileri, spor izleyicileri, taraftarlar, spora ilgi duyan herkes katılabilir. Yani sporun bütün paydaşları bu organizasyonda yer alabilir. Katılmak isteyenlerin internet üzerinden kayıt formumuzu doldurmaları yeterli olacaktır. 

GGG

Yukarı