Ana içeriğe atla

https://www.dsdamat.com/

 

Organizasyon sektörü uçsuz bucaksız bir okyanus

16.11.2017 - 17:54

HER SEKTÖRÜN HEDEF VE BEKLENTİLERİNİN FARKLI OLDUĞUNU İFADE EDEN MOMMY AND KIDDY ANNE ÇOCUK ETKİNLİK AJANSI KURUCUSU ÖZGÜN AYVAZ, “ORGANİZASYON İŞİNDE İSTENİLEN HİZMETİ VERMENİN ANAHTARI O SEKTÖRÜ, O FİRMAYI İYİ TANIMAKTAN GEÇİYOR. DOLAYISIYLA HER FİRMA İSTEDİĞİ HİZMETTE UZMANLAŞMIŞ ORGANİZASYON ŞİRKETLERİNİ SEÇMELİ” DİYE KONUŞTU.

Günümüzde pek çok alışveriş merkezi ve perakende firmaları; şirket içi organizasyonlarını, basın toplantılarını, lansmalarını ve daha pek çok işini bu işin profesyonellerine yani organizasyon firmalarına bırakmayı yeğliyor. Peki, bu tür etkinliklerin profesyonellerce yürütülmesinin avantajları neler?
Organizasyon sektörünün tarihi öyle çok da eskilere dayanmıyor aslında. Kısa zaman öncesine kadar, çoğu firma organizasyonlarının kendi bünyesinde, kendi personelleri ile yapılabileceğini düşünürdü ve o şekilde de yapılırdı. Hem bütçesel nedenler hem de o zamanlarda detayların daha az oluşu sebebi ile şirket çalışanları tarafından yürütülen organizasyonlar düzenlenirdi. 
Zaman değiştikçe, detaylar arttıkça, aynı anda birçok kalemi düşünmek, önlem almak ve sorunlarla karşılaşıldığında da çözmek gerektikçe, keyifsiz tecrübeler yaşandıkça, her alanda hayatımıza dahil etmek zorunda olduğumuz profesyonellik konusu devreye girdi. Uzmanlaşma, branşlaşma,  zaman ve işgücü azlığı sebepleri ile de artık bu işi yapan firmalarla çalışmaya başladılar. Hız kazandılar, ayrıntıları aza indirgemek zorunda kalmadılar, daha fazla mutlu sonla biten etkinliklere sahip oldular.

Organizasyon sektöründe farklılık nerede ortaya çıkıyor?
Farklı şirketlerin, farklı firmaların, farklı sektörlerin hedefleri ve beklentileri de farklıdır. Organizasyon işinde tam da istenilen hizmeti vermenin anahtarı o sektörü, o firmayı iyi tanımaktan geçiyor. Dolayısıyla her firma istediği hizmette uzmanlaşmış organizasyon şirketlerini seçmeli. Branşlaşmış şekilde faaliyet gösteren ajanslar tercih edilmeli. Çünkü organizasyon sektörü hayal gücü ile sınırlı uçsuz bucaksız bir okyanus. “Organizasyon” kelimesi bile sayısız ayrıntı barındırıyor içinde. İşte organizasyon sektöründeki farklılık; branşlaştığınız alanları, uzmanlaştığınız dalları iyi bilmekten geçiyor, bu sayede de standart iş çıkarma ihtimaliniz o ölçüde azalmış oluyor. 

Organizasyon sektörü gelişime açık mı?
Hatta en gelişime açık sektörlerden biri… Gelişimi de en çok hayal gücünün, yeniliklerin sınırı ve teknoloji oluşturuyor.

Son olarak sektörde rekabet ederken doğru bilinen yanlışlar neler?
Organizasyon firmaları farklı başlıklarda farklı işleri yapmalılar aslında.  Animatör hizmetleri, davet organizasyonları, ikramdan hostes teminlerine, müzik ve sahne etkinliklerinden balon süslemelerine kadar herkes isminin ardına organizasyon kelimesi ekliyor. İşte rekabet ederken doğru bilinen en büyük yanlış budur. 
Aslında “Organizasyon Firması” organize edendir, sorun çözebilen, çeşitli faktörleri bir arada düşünebilendir, neyi nerden sağlayabileceğini bilen, planlananları hayata geçirme yetisine sahip olandır. Yöneten ve doğru işbirlikleri yapandır.

ds

Yukarı