Ana içeriğe atla

 

AVM

Hayalgücü ve yaratıcılık etkinliklerin olmazsa olmazı

02.03.2018 - 17:10

Çocukların hayal güçlerini geliştirecek, zihinsel, duygusal ve bedensel gelişimlerini destekleyecek, eğlenirken öğrenip bakış açılarını geliştirecek etkinlikler düzenlediklerini söyleyen Yoyo Event Kurucu Ortağı Burcu Erkin Yıldızak, bir çocuğun gelişim döneminde yaşadığı her deneyimin, onun gelecekte nasıl bir birey olacağını belirlediğini vurguladı.

Etkinlikler; çocukların fiziksel, zihinsel, duygusal ve sosyal becerilerinin gelişimini doğrudan desteklemektedir. Siz, bir organizasyon şirketi olarak çocuklar için ne tür etkinlikler düzenliyorsunuz?

Çocuk demek hayal etmek, keşfetmek, eğlenmek ve mutlu olmak demek… Biz, Yoyo Events olarak, çocuklara hayallerini gerçekleştirme imkanı sunmanın ve kendilerini ifade ederek isteklerine ulaşabilecekleri bir geleceğin kapılarını aralamalarına zemin oluşturmanın önemine inanıyoruz. İşte bu motivasyonla öncelikle çocukların hayal güçlerini geliştirecek, zihinsel, duygusal ve bedensel gelişimlerini destekleyecek, eğlenirken öğrenip bakış açılarını geliştirecek, deneyimlemelerine fırsat verecek projeler geliştiriyoruz.

 Etkinlikler oluşturulurken hangi unsurlar göz önünde bulunduruluyor?  (Yaş ve gelişim düzeyi, çevresel özellikler, çocuğun ve toplumun ihtiyaçları… )

 Miniklerin teknoloji ile iç içe büyüdüğü günümüz enformasyon ve teknoloji çağında, etkinlik içeriklerini oluştururken farklı yönlerden faydaları olan temelde 2 yolumuz var; teknoloji in ya da out. Çünkü hem çocukları oturdukları koltuklardan kaldırmak ya da ellerinin hemen altında duran telefon ya da tabletlerden bir nebze uzaklaşmalarını sağlamak, çocukları harekete geçirmek ve onlara farklı bir deneyim sunmak önemli bir misyon ama öte yandan daha hızlı büyüyen ve öğrenen bir nesile ayak uydurmak için çocukların içine doğup ilk günden aşina oldukları teknoloji ile kodlama, teknik tasarımlama ve 3D yazıcılarla boyutlandırma gibi eğlenceli, yaratıcı, öğrencesi bol etkinlikler yaratmak gerek. 

Düzenlenen etkinliklerin, eğlendirirken aynı zamanda öğretici olması çocuklarda olumlu izler bırakıyor. Tabi etkinliklerin her çocukta bıraktığı izler farklıdır. Bu etkinliklerin çocuklarda nasıl izler bıraktığını düşünüyorsunuz?

Bir çocuğun gelişim döneminde yaşadığı her deneyim, onun gelecekte nasıl bir birey olacağı gelişim merdivenindeki basamaklardır. Biz bu sebeple, projelerimizde iki ana öğeyi mutlaka göz önünde bulunduruyoruz; özgürlük ve eşitlik. Etkinliklerimizde katı kurallar yerine teşvik eden mekanikler, çocuğun gerçek potansiyelini keşfetmesini sağlayacak özgürlük alanları yaratma felsefesini benimsiyor ve kız-erkek birlikte oyun oynamalarını sağlayan kurgular yaratmaya çalışıyoruz. Çocukların tüm oyun ve oyuncakları deneyimlemeye ihtiyaçları olduğunu düşünerek kendilerini özgür ve güvende hissedecekleri ortamları oluşturuyor, cinsiyet ayrımı yapmadan, kendine güvenen, sorun çözme yetisine sahip, önyargısız bireyler olarak yetişmelerini hayal ediyoruz.

Son olarak, etkinliklere katılan çocuklara fiziksel, zihinsel, duygusal ve sosyal olarak neler katmayı hedefliyorsunuz?

Biz çocuklarımızdan ilham alarak, onların yaratıcılıklarını keşfedip, ortaya çıkaracak, mental ve fiziksel gelişimlerine katkı sağlayacak sıradanlıktan uzak fikirler bulup çocukların dünyasını renklendiren projeleri hayata geçirmek motivasyonumuz ile paylaşmayı, dinlemeyi, araştırma, soruşturma ve keşfetmeyi öğrenecekleri etkinlikler yaratmaya çalışıyoruz. Ancak çocuk etkinliklerinin her zaman çocuklara bir şey öğretmeye yönelik olmasına gerek yok, bazen çocukların gerçekten de özgür olup, o an o dakika keyif almaları, eğlenmeleri ve güzel zaman geçirmelerine yönelik bir deneyim yaşamalarının daha önemli olduğu düşüncesindeyiz. 
 

ASDAS

Yukarı