Ana içeriğe atla

 

AVM

Farkı; fikirleri ve kalitesi

16.11.2017 - 18:18

ORGANİZASYON SEKTÖRÜNDE FİKİRLERİN VE HİZMETLERİN SUNULUŞ KALİTESİNİN FARK YARATTIĞINA DEĞİNEN EVENT PARTNERS KURUCULARI FATİH ÇOBAN VE CİHAN TÜKEL, ORGANİZASYONLARDA HAYAL GÜCÜ VE YARATICILIĞIN ÖNEMİNİ BİZLERE AKTARDI. 

Günümüzde pek çok alışveriş merkezi ve perakende firmaları; şirket içi organizasyonlarını, basın toplantılarını, lansmalarını ve daha pek çok işini bu işin profesyonellerine yani organizasyon firmalarına bırakmayı yeğliyor. Peki, bu tür etkinliklerin profesyonellerce yürütülmesinin avantajları neler?
Fatih Çoban:
Globalleşen dünyada son 50 yılda uzmanlaşma ve iş bölümü ayrımının belirginleşmesi, sadece organizasyon sektörünü değil, tüm sektörleri etkiledi ve her işin uzmanı tarafından yapılmasıyla kalite yükseldi. Bu nedenle saha keşfinden organizasyon planlamasına, markayla yapılacak eventin uyumuna varana kadar pek çok alanda, organizasyon firmaları şirketlere büyük avantajlar, hizmetler, olanaklar, farklı seçenekler sunuyor. Bu durum da hem yapılan organizasyonların çeşitlenmesine hem de organizasyonlardaki kalite çıtasının daha da yükselmesine neden oluyor. Firmaların marketing departmanları, organizasyon firmaları, kreatif ajansları, dijital ajansları, PR ajansları ve diğer tüm birimlerin kendi alanlarında maksimum verimle çalışmaları, mükemmel ve kusursuza yakın işlerin ortaya çıkmasını sağlıyor.
Cihan Tükel: Profesyonel organizasyon firmaları, sektörün nabzını çok yakından takip ettiği için, trendleri, en son gelişmeleri, hem ülke geneli hem de dünyada yapılan eventlerdeki değişimleri çok daha yakından takip edebiliyor. Bu durum da, eventlerin hem trendlere en yakın şekilde hem de profesyonel bir paket şeklinde sunulmasını sağlıyor. Organizasyon firmaları ile kan uyumunu yakalayan firmalar da, bunun sunduğu konfor ve güvene alıştığında, kendi başına hareket etme fikrinden zaten uzaklaşmış oluyor. Özellikle son yıllarda büyük oranda gerçekleştirdiğimiz anahtar teslimi organizasyonlarda A’dan Z’ye tüm hizmet alanlarında bir bütün olarak sunduğumuz hizmetlerde, markaların, firmaların ve kurumların sonuçlardan son derece mutlu olduklarını gözlemledik. Henüz bu duruma tam alışamayan, daha lokal firma ve kurumların da zamanla kendilerini uzman organizasyon firmalarına teslim edeceğine inanıyoruz. 

Organizasyon sektöründe farklılık nerede ortaya çıkıyor?
Fatih Çoban:
Farklılık, fikirlerde ve hizmetlerin sunuluş kalitesinde ortaya çıkıyor. Ben 1995 yılında sektöre ilk giriş yaptığımda, o zamanki hocam sevgili Uğurkan Erez, bana şunu öğretmişti: “Bazen öyle durumlar olabilir ki, işin mükemmel bir şekilde ortaya çıkabilmesi için, gerektiğinde kendi kazancından fedakarlık yapacaksın. Kendi kasandan harcayacaksın; ama yaptığın organizasyonun en kusursuz şekilde gerçekleşmesini sağlayacaksın.” Bu öğreti, hiçbir zaman aklımdan çıkmadı. En önemlisi “fikir” üretmek tabii ki. Zaten Event Partners’ın sloganı da; “Bizim Fikrimiz Geldi!” şeklinde. Her zaman söylediğimiz gibi, hayal gücü ve yaratıcılık bilgiden çok daha değerli çünkü. 
Cihan Tükel: Markalar ve firmalar zaman zaman farkı, bütçelerle ölçebiliyorlar; ancak bunun sağlıklı bir ölçüt olmadığı kanaatindeyiz. Elbette bir ürünü en yüksek kalitede ve en uygun bütçeyle satın almak herkesin isteyeceği bir durum; ancak özellikle organizasyon sektöründe düşük bütçelerle yapılan, ucuz işler kendisini ele veriyor ve son derece kalitesiz duruyor. Bizim firma olarak en büyük özelliklerimizden biri, hiçbir şekilde kaliteden ödün vermemek. Şirket partnerim Fatih Çoban’ın da belirttiği gibi, bizim farkımız fikirlerimiz ve kalitemizde. Zaman içinde, bazı özelliklerinizle hizmeti sunduğunuz diğer firmalarla da ayrışıyorsunuz zaten. 

Organizasyon sektörü gelişime açık mı?
Cihan Tükel:
Bütün sektörler gelişime, değişime, yeniliklere açıktır. Organizasyon sektörü bu anlamda daha fazla değişime açık olan bir alan. Eventler şekil değiştirmeye başladı. Yeni kurgular, yeni konseptler, farklı içeriklerle zenginleştirmek ve alışılmışın dışına çıkarak fark yaratmak istiyor marka ve firmalar. Biz de elimizden geldiğince, bu anlamda farklı kurgularla alanımızı çeşitlendirmeye devam ediyoruz. Celebrity odaklı organizasyonlarda çok fazla değişiklik olmayacağı düşünülse de; organizasyonun şekli ve içeriğinin değişmesi de bir farklılık yaratıyor aslında. Belki klasik olacak ama; değişmeyen tek şey değişimin kendisidir. 
Fatih Çoban: Değişim ve gelişim dünyanın ve hepimizin doğasında var. Değişen dijital dünya ve birbirine gün geçtikçe daha fazla yaklaşan dünya kültürleri arasındaki etkileşim, değişim ve gelişimi de beraberinde getiriyor. Bütün bu değişimler, organizasyon sektörünü de etkiliyor. Artık daha geniş kitleleri kapsayan çeşitli festivaller, DJ müziği eşliğindeki Vip partiler, bir celebrity ile host edilen lansmanlar, içeriği zenginleştirilen konserler, proje sahne çalışmaları gibi çalışmalarla organizasyon sektörü giderek çeşitleniyor. Yeni jenerasyonun müzik, eğlence ve medya dünyasına yakınlığı da, organizasyon sektörünün kendisini ister istemez yenilemesine neden oluyor. Bir nevi reyting durumu bizim sektör için de geçerli aslında. Reytingi yüksek olmayan organizasyonlar bir süre sonra yayından kaldırılıyor.
Son olarak sektörde rekabet ederken doğru bilinen yanlışlar neler?
Fatih Çoban: Rekabet doğanın bir kanunu… Doğada da rekabet halinde olan canlılardan, rekabeti kaybeden yok oluyor. Ancak rekabetin doğaya zarar vermeden gerçekleştiğini görüyoruz. Sektörel anlamdaki rekabetlerde ise zaman zaman doz yükselip, rekabetin şekli agresifleşebiliyor. Bizim marka olarak kesinlikle tasvip etmediğimiz ve içinde bulunmak istemediğimiz bir durum bu. Doğru bilinen yanlışların başında, ucuza iş yapmak için kaliteden ödün verilmesi benim için ilk sırada yer alıyor. Bir organizasyonun başarılı olması pek çok ölçüte bağlı olduğu gibi, işin kalitesine de bağlı. Bu nedenle düşük bütçelerle yapılan organizasyonların yapısı ne yazık ki sektöre de zarar veriyor. 
Cihan Tükel: Rekabet, bir zarafet içinde olursa, aslında organizasyon firmalarının kendisini geliştirmesine ve fark yaratmasına da olanak sağlar. Ancak haksız ve belirli bir çizginin altındaki rekabet, sektöre zarar verdiği gibi, organizasyon firmalarına da uzun vadede zarar veriyor. Kısa vadede kar gibi görünen pek çok atak, ilerleyen dönemlerde zarar olarak geri dönüyor. 

ASDAS

Yukarı