Ana içeriğe atla

S

 

ETKİNLİKLERDE EN ÖNEMLİ GÜVENLİK DUYGUSAL GÜVENLİK

13.06.2019 - 11:23

KALİTELİ BİR ORGANİZASYONDA OLMASI GEREKENLER HAKKINDA KONUŞAN TURNAGÖL TİYATROSU SAHİBİ CİHAN TURNAGÖL, ETKİNLİKLERDE FİZİKSEL GÜVENLİKTEN ÇOK DUYGUSAL GÜVENLİĞE ÖNEM VERDİĞİNİ SÖYLEDİ.

Müşterilerinize kaliteli bir organizasyon sunabilmek için neler yapıyorsunuz? 
Kalite standardı yaptığınız etkinliğin içeriği ile olur. İçerik eğer katılımcıların etkinlik sonunda mutlu ayrılmasını sağlıyorsa işiniz kaliteli olmuş demektir. Bir organizasyonun gerçekleşmesi için sonsuz hayal gücü gerekir. Hayal gücü sanatçılarda ve duygusal zekası gelişmiş insanlarda olur. Bu kişiler hayal eder ve hayal ettiği etkinlik ya da eseri hedef kitleye sunar. Ancak duygusal zeka sahibi insanlar ticari düşünmezler. Amaçları kaliteli ve akılda kalıcı, önce kendi içlerine sinecek işler yapmaktır. Biz Turnagöl Tiyatrosu olarak hayal ettiğimiz ve kişilerin bu hayal dünyasına katılabilecekleri işler yapmayı tercih ediyoruz. Ancak ülkemizde maalesef öncelik uygun bütçeli işler olsun, nasıl olsa her etkinliğe katılımcılar geliyor mantığıyla işlediği için,  bizim gibi yaratıcı firmalar çok yorulmakta. Benim için artık kaliteli işi anlayabilecek ve değer verecek firmalar olması önemli. 

“Sadece biz bu şekilde yapıyoruz” dediğiniz bir şey var mı? 
Aslında bizim birçok firmadan farkımız tiyatro kökenli bir yapı olmamız. En önemli fark ise benim işlerde birebir sahnede ya da aktivite alanında olmam. Aynı anda birçok yerde iş almak yerine, almış olduğunuz işi en iyi şekilde yapmak önemlidir. Bunun olmadığı yerlerde başarının olmadığını görmekteyiz. Ticari kaygılar ile yapılan etkinlikler mutlak er ya da geç size olumsuzluk olarak geri dönmekte. Artık ben yoksam etkinlikte olmayacak mantığı ile anlaşmalarımı yapmaktayım.  Bu da bireysel yeteneği olan kişilerin yapabileceği bir şey. 

Kaliteli organizasyonun olmazsa olmazlarından biri de güvenlik.  Organizasyonlarda riskleri ortadan kaldırmak için nasıl güvenlik önlemleri alıyorsunuz? 
Güvenlik çok önemli. Ancak ben etkinliklerde fiziksel güvenlikten çok, duygusal güvenliğe önem veririm. Bazı AVM’lerde ellerinde silahlar ile yapılan lisanslı etkinlikler gördüm. Dünya genelinde bu kadar şiddet varken, birbirlerine silah ile atış yaptıran etkinlikler, dijital oyunlar oynatılmamalı. Asıl en önemli güvenlik sorunu bu konu. Fiziksel olarak bilinçli firmalar gerektiği gibi önlemlerini alıyorlar. Biz de çocukları sıfır tehlike ile aktivite alanına almaktayız. Onların zarar görebileceği ya da bir başkasına zarar vereceği etkinliklerden uzak tutmaktayız. Ama başta söylediğim gibi en önemli güvenlik duygusal güvenlik. 

Müşteriler kaliteli hizmet almanın yanında kalite-fiyat ilişkisini de göz önünde bulunduruyorlar. Bu konuyla ilgili düşünceleriniz neler? 
Şu bir gerçektir. Fiziksel olarak kalite yüksek bütçeler ile olur. Ancak yetenek ve hayal gücü yoksa milyonlar harcasanız o etkinlikten verim alamazsınız. Ben çok AVM gezerim. Etkinliklerine bakıyorum, o kadar yüksek bütçeli işler var ama içerik yok. Eğlence anlık bir şeydir. Ama unutulmaması için akılda kalıcı işler yapılmalıdır. Ama asıl önemli olan kaliteli işleri kaliteli kişiler ile yapmaktır. Bu da iş ahlakı olan nitelikli kişiler ile gerçekleşir. Kısacası eğlencenin ve kalitenin bütçe pazarlığı olmaz. 

GGG

Yukarı