Ana içeriğe atla

S

 

DİJİTALİ FİZİKSEL UNSURLARLA DESTEKLEMEK GEREKİYOR

14.08.2018 - 11:51

TEKNOLOJİ VE EVENT DENGESİ ÜZERİNE KONUŞAN CODEMODEON PROJE VE HESAP YÖNETİCİSİ ERKAN USTA, “DENEYİMLERİ DAHA ETKİLİ KILMAK İÇİN SADECE DİJİTAL DEĞİL FİZİKSEL OBJELERLE DE DESTEKLEMEK GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ.” DEDİ.

Günümüzde teknoloji her alana entegre edilmeye başlandı. Peki, organizasyon şirketi olarak siz teknolojiyi nasıl kullanıyorsunuz?
 Codemodeon olarak, kendimizi interaktif deneyim tasarlayan bir mutfak olarak tanımlıyoruz. Markalara, pazarlama stratejisi ve hedef kitleye verilmek istenilen mesaj doğrultusunda özel içerik ve oyunlar geliştiriyoruz. 
VR (Sanal Gerçeklik), AR (Artırılmış Gerçeklik), Mixed Reality, Kinect ve henüz son kullanıcıya ulaşmamış birçok yeni teknoloji üzerine projeler geliştiriyoruz. Proje havuzumuzda farklı deneyimleri içeren 50’nin üzerinde ürünümüz ve STEAM üzerinden son kullanıcıya sunduğumuz ‘’Header Goal VR’’ oyunumuz yer alıyor.
“Sanal Gerçeklik”, “Artırılmış Gerçeklik”, “Karma Gerçeklik” gibi terimlerin kullanımı gittikçe yaygınlaşıyor. Ancak, genellikle bu terimlerin yeteri kadar anlaşılmadığını görüyoruz. Sektör ve dünyadaki teknolojik gelişmeleri çok yakından takip ediyoruz. Gelişen teknolojinin hem Türkiye’de farklı sektörlerde kullanımını yaygınlaştırmak hem de Londra, Edinburgh, Berlin, Dubai gibi konumlarda gerçekleştirdiğimiz projelerle ülkemizin adını duyurmak istiyoruz.

Teknoloji ve event dengesi nasıl sağlanıyor?
Gerçekleştirdiğimiz sanal gerçeklik deneyimlerinde, ziyaretçilerimiz kendilerini bazen bir futbol sahasında top oynarken, paraşütle uçaktan atlarken ve bazen de kayak tahtası üzerinde snowboard yaparken bulabiliyorlar. Deneyimleri daha etkili kılmak için sadece dijital değil fiziksel objelerle de desteklemek gerektiğini düşünüyoruz. Dijital içerik kadar dikkat ettiğimiz bir diğer husus da etkinlik dekorunun deneyimin gerçekçiliğini tamamlayan önemli bir rolü olmasıdır.

Teknoloji ile birlikte organizasyonlarda neler değişti?
Teknoloji her alanda olduğu gibi etkinlik sektörüne farklı bir boyut kazandırdı. Özellikle odak noktamız olan sanal gerçeklik teknolojisi, bizlere çok fazla olanak sağlıyor. Gerçek dünyadan koparak tamamen sanal olarak yaratılmış bir ortam içerisinde kendinizi bulmanız ile farklı bir gerçekliğe geçmiş oluyorsunuz. Elle kontrol cihazları, ses sistemleri ve yardımcı ekipmanlar sanal dünya içinde doğal hissetmenizi sağlıyor.

Teknolojinin organizasyonları şekillendirmesi hakkında neler söylemek istersiniz? Sizce organizasyonlar geleneksel olarak mı devam etmeli yoksa teknoloji ile entegre olarak mı?
Evet, teknolojinin hızla ilerlediğini çok iyi biliyoruz. Bazı dezavantajları olmasına rağmen, daha fazla imkan sağlayan bir ortam yarattığını düşünüyoruz. Ajans olarak, yazılım ve içerik ihracatı uzun zamandır üzerinde çalıştığımız ve önemli fırsatlar gördüğümüz bir alan.
Yapılmak istenen etkinliğin ruhuna ve kitlesine göre her iki yöntem de tercih edilebilir. Özellikle Z kuşağı için yapılacak bir etkinlikte görselliğe hitap eden dijital dokunuşlar çok önemlidir. Codemodeon olarak, bizim yönelimimiz dijital ve fiziki unsurları birlikte içeren “fijital” etkinlikler tasarlamak.

n

Yukarı