Ana içeriğe atla

ds

 

14.12.2017 - 15:14

Geçtiğimiz ay Walmart’ın geçmişindeki kilometre taşlarını sizlerle paylaşmıştım, şimdi ise bu perakende devinin sektörümüze getirdiği yenilikleri ve örnek alınacak olan sürdürülebilirlik çalışmalarını inceleyeceğiz.
İlk olarak perakende piyasasına getirdiği yeniliklerle başlayalım; Walmart, Amazon, UPS, Google gibi firmalar drone kullanarak nihai tüketiciye teslimat yapmak üzere ABD Havacılık Dairesi’nin iznini beklemektedirler. Ancak Walmart bunu bir adım öteye taşıyarak aşırı büyük mağazalarının içerisinde bekleyen müşteriye depodan hızlı ürün getirmek üzere drone kullanma iznini bu yıl aldı, uygulamanın yakında başlaması bekleniyor. 
Yakın zamanda, yurdumuzda da gündemde olan Tesla’nın çıkaracağı elektrikle çalışan kamyonlardan ABD ve Kanada dağıtım kanalları için sipariş vermiş durumda. Alımın nedeni olarak, öncelikle çevreci olması ve dizel yakıta göre daha ucuz olup, spot petrol fiyat oynamalarından etkilenmemesini gösteriyorlar.
Otomatik ödeme sistemini geliştirip market arabalarındaki scanner’lar yardımı ile alışveriş sırasında çözümlüyorlar, müşteriye kalan sadece arabada yazan tutarı ödemek oluyor. Firmanın araştırmaları, bu sistem sayesinde alışveriş tutarının arttığı yönünde... 
İnternet üzerinden satışlar için ise acil teslimatın değerini en iyi anlayanlardan olan Walmart, sahibi olduğu jet.com firması için aynı gün içinde teslimat yapma amacı ile bu konuda New York’ta kurulu olan Parcel firmasını satın alıyor. Burada tek amaç, daha hızlı teslimatı gerçekleştirip rakiplerin arasından sıyrılmak… Bu firma alımı sayesinde New York şehrindeki tüm binaların konumu ve resimlerinin yanı sıra teslimatın yapılacağı servis girişlerine kadar tüm dataya sahip oluyorlar. 
Walmart’ın gerçekleştirdiği dev sürdürülebilirlik projelerinden söz etmek istiyorum; bu konuya verdiği değeri çalışmalarını bir Başkan Yardımcısı-CSO seviyesinde yönettiğinden anlıyoruz. Söz konusu departmanın mottosu da çok anlamlı; “İş Hayatı Topluma Hizmet İçin Vardır”.
1979 yılında Walmart Vakfı’nı ertesi yıl da kurucusunun adını alan Walton Aile Vakfı’nı kurduğuna önceki yazımda değinmiştim. Firma 2005 yılında; sıfır atık, yenilenebilir enerji, çevreci ürünler hedeflerini insiyatif olarak yayınladı ve her gün bu hedefe daha da yaklaşıyor. Aynı yıl ABD’yi sarsan Katrina Kasırgası’ndan etkilenenler için 2 bin  450 tır yardım malzemesi ve 20 milyon dolar tutarında bağış yaptılar, ilaveten yerlerinden taşınmak zorunda kalan çalışanlarına başka şubelerinde iş garantisi vermeyi unutmadılar. 2010 yılında ise ABD çiftçisini sürdürülebilir tarım için destekleme kararı aldılar, bu destek firmaya yüksek kaliteli ve makul fiyatlı ürün olarak geri dönecekti. 
2013 yılına gelindiğinde, global bir firma olmalarına rağmen milli duygularla hareket edip, ordudan emekli olmuş 100 bin askeri 5 yıl içinde işe alacaklarını ve 10 yıl süresince 250 milyar Dolar tutarında ABD üretimi alım yapacaklarını açıkladılar.
İçinde bulunduğumuz yıl ise çalışanlarının staj, eğitim ve daha yüksek gelir elde etmeleri için 2.7 milyar dolar tutarında yatırım yapma taahhüdüne girdiler. Bu büyük çaplı işlerin yanı sıra sivil toplum örgütlerini desteklemekten de geri kalmıyorlar. Örneğin bu yıl, bin 200 işsize NRF’ten 6 hafta süreli sertifikalı perakende eğitimi verilmesi amacı ile Generation Organizasyonu’na 4.8 milyon dolar tutarında bağışta bulundular, üstelik kendi firmalarında çalışma bağlayıcılığı da bulunmuyor bu yardımda.
Son olarak firma içerisindeki fırsat eşitliğinden bahsetmeden geçemeyeceğim ki bu da sürdürülebilir olmanın temel şartlarından; 2014 yılından bu yana CEO görevini yürütmekte olan DougMcMillon işe dağıtım merkezinde yükleme elemanı olarak başlamıştı. 
Ne diyelim, çok daha küçük ölçekli de olsa yurdumuzda bu tip perakendecileri görme dileği ile…
Hoşça kalın.

ds

Yukarı