Ana içeriğe atla

S

 

SEKTÖRÜN YENİ TRENDİ KARMA PROJELER

11.04.2019 - 18:03

Büyük bir hızla değişen, küreselleşen ve artan rekabet koşulları içinde faaliyet gösteren AVM’ler sadece ürün kalitesi, pazarlama etkinlikleri ve fiziksel durumları ya da teknolojik gelişmişlik düzeyleri ile tercih edilme garantisini artık müşterilerinden alamıyor. Yaşanan sıkı rekabet ortamında alternatiflerin çoğalması ve tüm rakiplerin dersine iyi çalışmasından dolayı sektörde ses getirmek, farklı olmak ve tercih edilebilir olmak gün geçtikçe zorlaşıyor.

İşletmeler, rakiplerden farklı olduklarını ifade edebilmek ve sektörde rekabet üstünlüğü elde etmek, pazarda yaşamını sürdürebilmek için ürünlerine birtakım kişilikler kazandırmak yoluna gidiyor. Günümüzde bu kişiliklerin en öne çıkanı şüphesiz ‘Karma Proje’ kavramı olmuştur. Karma projeler rakiplerinden hızla ayrılmaya başlamış, günümüz yaşantısı içerisinde zamanla yarışan insanların temel ihtiyaçlarına bir arada hizmet sunması ile tercih edilir olmuştur. Karma projeler, alışveriş ve yaşam konsepti adı altında; AVM, otel, rezidans, konut, eğlence alanlarını bünyelerinde bulundurarak adeta küçük birer şehir olarak rakiplerinden hızla ayrılmaktadır. 

Türkiye’de medeniyetlerin buluşma noktası ve ticaretin merkezi olan Kayseri'de Avrupa ve Türkiye’nin en büyük karma projesi olan KUMSmall Factory şu anda bu yeni gelişen konseptin en öne çıkan projesi durumundadır. Yönetimini GLA Yönetim Kiralama ve Danışmanlık A.Ş olarak üstlendiğimiz  bu dev proje bize göstermektedir ki bu büyüklükteki ‘Karma Proje’lerin zamanı çoktan gelmiş. Proje için beklenti ve talep çok büyük. Kiralamalar anlamında baktığımızda  markalar bu büyüklükteki karma bir projede yerini almak için birbirleriyle yarışmakta ve halk nezdinde de açılış konusunda beklenti ve heyecan büyük durumdadır.

“Türkiye’de Alışverişin Merkezi” olma sloganıyla yola çıkan KUMSmall Factory, mobilya dekorasyon ve klasik AVM konseptini birleştiren ilk karma proje olacak ve rakipleri içerisinde mobilyadan dekorasyona, modadan yeme-içmeye, spordan eğlenceye kadar en fazla ürün seçeneğine sahip ilk karma proje olarak sıra dışı bir alışveriş deneyimi sunacak. 2 milyar TL’ye yakın yatırım maliyetiyle, 1 milyon 500 bin metrekare açık, 302 bin metrekare kapalı alana kurulan 180 bin metrekare kiralanabilir alanında 400 adet mağaza ve 6 bin araçlık otoparkıyla hizmet verecek. Ayrıca; bünyesinde 28 kattan oluşan 2 iş merkezi ve 1 otel  barındıracak Karma Projemiz 2019 Ekim ayında hayata geçecek. Bu tip büyük projelerin misyonları da farklı oluyor sadece yaşadığınız şehre değil bir bölgeye hitap etme, ihtiyaçları çözme, istihdam sağlama gibi konular öncelikli olabiliyor.

Projemiz sadece Kayseri için değil ‘Karma Proje’ konseptiyle çevre illerde yaşayan 15 milyon kişiye ulaşacaktır. KUMSmall Factory;  Nevşehir, Kırşehir, Niğde, Aksaray, Yozgat, Sivas, Kahramanmaraş, Malatya, Adana gibi illere hizmet vererek Türkiye’nin aynı zamanda ilk bölgesel karma AVM’si olacak. Bölgedeki illere bağlantıyı sağlayan çevre yolu üzerinde yer alan,  toplu taşıma ve raylı sistemin kesişim noktası olan lokasyonu ile şehrin her yerine ulaşım kolaylığı sağlayacak. İçinden raylı sistem geçen bir alışveriş merkezi olacak. 

KUMSmall Factory’nin yüzlerce ulusal ve uluslararası alternatif markayı çatısı altında toplayarak, konforu ve alışveriş keyfini tasarım özellikleriyle bütünleştiren ticari bir alandan ziyade ziyaretçilerinin sosyal, kültürel ve eğlence adresi olan bir yaşam alanı olarak hizmet verecek olması sanıyorum ki kısa süre içerisinde rakiplerin de benzer uygulamalara yönelmek zorunda olacaklarını işaret ediyor. Bu büyük yatırımı yapmakta zorlananlar ise gün geçtikçe tercih edilebilirliklerini kaybedecek ve karşımızda durmakta zorlanacak.

n

Yukarı