Ana içeriğe atla

 

AVM

17.12.2020 - 13:36

COVİD-19 pandemisi bitmek bir yana yeniden yükseldiği bu günlerde, ekonomi yönetimleri katı karantina tedbirlerinin yeniden alınması halinde ekonomiyi ayakta tutabilecek kaynakları bulabilme telaşına girdi. Kısa bir süre içinde özellikle hizmet sektöründe pek çok işletmenin kapandığı ya da faaliyet biçimini değiştirmeye çalıştığı görülmektedir.

Pandemi nedeniyle yaşanan iflasların yanı sıra geri ödenmeyen kurumsal kredilerin miktarı da artarken, dünyanın pek çok yerinde de mali kriz yaratacak büyük bir ekonomik daralma yarattı.

Çok önemli ki; kapanan bazı işletmeler yeniden açılmayacak. İşletme sahipleri dolayısıyla birikimlerini tüketmiş olacak ve muhtemelen gelecekteki ticari girişimlerde daha tedbirli itemkinli davranacaklar. Hatta bazı izine çıkartılan veya işten çıkarılanlar işgücü piyasasından kalıcı olarak ayrılacak. Diğerleri uzun işsizlik döneminde becerilerini kaybedecek, mesleki gelişim fırsatlarını kaçıracak ve bu da onları potansiyel işverenler için daha az çekici hale getirecek. Türkiye’de halen bu süreç sonucunda işsiz kalacak olan herkesi kapsayacak bir sosyal korunma ağı yok. Kısa çalışma ödeneğinin kapsamını ve uygulamasını genişletmek için atılacağı açıklanan adımlar, tartışmaya açık konulardır. Şunu da iyi biliyoruz ki, kısa çalışma ödeneğinden bir iş akdi ile bir işletmede halen çalışmakta olan 4a sigortalılar yararlanabilecektir. İşsizler, ücretsiz izine çıkartılanlar, kayıtlı olmayan çalışanlar kapsamın doğrudan dışındadır. Mevcut durumda yaklaşık 12 milyon sigortalının yalnızca küçük bir bölümünün 600 günlük prim ödeme yükümlülüğü benzeri şartlara uyum sağlayabileceğini de dikkate almak gerekir.

Pandemi süreci boyunca turizmin olmaması ve petrole talebin azalması gibi pek çok unsur dünya ekonomisini değiştirdi. Turizmin önemli bir büyüme kaynağı olduğu ekonomiler için, uluslararası seyahatlerdeki çöküş felaket oldu. IMF, turizm gelirlerinin “kriz öncesi seviyelere ancak önümüzdeki üç yıl içinde kademeli olarak döneceğini” tahmin ediyor. Sınırların kapatılması ve karantina kısıtlamaları küresel mal talebini daralttı ve ihracata bağımlı ekonomileri sert bir şekilde vurdu. Belki bunlar gelip geçici faktörler ancak mağazalara gitmek yerine çevrimiçi alışverişe yönelme alışkanlığı beklenildiğinden daha uzun sürecek.

ASDAS

Yukarı