Ana içeriğe atla

S

 

20.08.2019 - 10:50

 BV

M. Onur Karadağ

Günden güne gelişen ve hızla büyüyen bir sektör eğlence. Teknolojik gelişimin en yoğun etkilerinin görüldüğü sektörümüz yıllar geçtikçe mekanik eğlencelerden, makinelerden çocukların ve insanların kişisel katılımının ve adrenalinin ön planda olduğu bir sektör haline geliyor. Özellikle çocukların akıllı telefonları, tabletlerle oyun ve eğlence ihtiyaçlarını giderdikleri dünyamızda, kendilerini ailelerine gösterdikleri eğlence üniteleri çocukları oldukça mutlu ediyor. Bu eğlenceler beraberinde adrenalin yoğunluklu olduğu için eskiye göre daha tehlike arzediyor ve kaza riski de yüksek oluyor. Fakat ülkemizde sektörümüzle ilgili eğitim ve bakımlar geleneksel yöntemlerimizle devam etmekte olup, uluslararası birçok standart uygulanmamakta ve hatta birçok operatör tarafından da bilinmemektedir. Hatta ülkemizde üzülerek belirtmeliyim ki bu konu çok yakın bir zamana kadar denetime de tabi bir konu değildi ve kanunlarda da boşluklar bulunmaktadır. Son 1-2 yıldır sektörümüzde bu konu sağlıklı ve güvenli parklar, eğitimli personeller konusu kurumsal markalarımız tarafından gündeme alınsa dahi uygulamada birçok eksiklik bulunmaktadır. Merdiven altı üretim ve bilinçsiz işletmelerin sayısı halen organize olmuş ve doğru işletmelerin sayısının çok çok üstündedir. Bu işletmeleri doğru standartlara ulaşması ve eğitimli personel istihdamı için özel sektör temsilcileri ve resmi kurumlar nezdinde birçok çalıştay düzenlenmekte, alınan kararlar resmi kurumlar tarafından resmi prosedürlere bağlanması için çalışmalar halen devam etmektedir .
Güvenli parklarla ilgili 5 adet kanun maddesinden içerikler buluyoruz. Bunlardan 4 tanesi belediyeler ve yerel idarelerle ilgili kanunların kapsamında 1 tane kanun ise iş sağlığı ve güvenliği kanununda bulunmaktadır. Bu kanunların içeriğinde bulunmasına rağmen etkin bir denetim yapılmıyor ve bu kanun maddeleri tam istenilen emniyetli parklar içeriğini kapsamıyor. Geniş bir tanımından ziyade biraz daha içerikli maddelere ihtiyaç duymaktayız. Aslında bu konuda Avrupa’da Ticaret Polislikleri kurulmuş, yeterliliği olmayan ve personelin yeterli eğitim sertifikalarını almayan parklar ruhsat alıp açılış yapamıyorlar. Aslında bununla ilgili yerel yönetimlere gerekli yazışmalar yapılmış ve konunun önemi belirtilmiş olsa dahi henüz bir aksiyon alınmamıştır.
Burada işletme sahipleri olarak personel eğitimi ve güvenlik konularını ana gündemimize taşımalıyız.
Biz Okko olarak bu konuda, tüm parklarımızı uluslararası akredite olmuş kurumlardan denetlettiriyor, hem eğitim hem de güvenlik anlamında tüm sertifikalarımız alıyoruz. Ayrıca personellerimize haftalık ve aylık periyotlarda eğitim veriyoruz. Eğitimin devamlılığına oldukça önem veriyor ve tüm ekibimizle eğitimin hem sektör hem de kişisel gelişimimizde olmazsa olmaz olduğu ilkesiyle yolumuza ilerliyoruz.

GGG

Yukarı