Ana içeriğe atla

 

AVM

SONBAHARI DOĞA İÇİNDE KARŞILAYABİLECEĞİNİZ İDEAL SEYAHAT ROTALARI

10.10.2019 - 09:52

Yaprakların sararmaya, havaların serinlemeye başladığı sonbahar mevsimi geldi de çattı bile! Doğanın günden güne dönüşümüne şahit olabileceğimiz ve insana huzur veren bir yanı olan bu mevsimi tam anlamıyla yaşayabilmek için bizi bekleyen onlarca seyahat alternatifi var. “Ben yaz insanıyım.” diyenleri bile yerinden kaldırıp seyahate teşvik edecek olan bu yerler, tüm güzellikleriyle doğa içinde seyahat severleri ağırlamayı bekliyor. 
 

İşte Türkiye’de sonbaharı iliklerinize kadar hissedebileceğiniz, güz mevsimine en çok yakışan rotalar:

KAPADOKYA
Ülkemizin en romantik destinasyonlarından biri olan Kapadokya, yerli-yabancı fark etmeden tüm ziyaretçilerine unutulmaz anılarla dolu bir seyahat vadediyor. Bölge yeraltı şehirleri, balon turları, peri bacaları ve o muhteşem vadi manzaraları ile 3-4 günde keşfedebileceği gibi keyifli bir hafta sonu seyahati için de tercih edilebiliyor. Kapadokya sonbaharda ise tıpkı diğer mevsimlerde olduğu gibi büyüleyici bir manzaraya ev sahipliği yaparak, farklı renk tonları ve eşsiz bir deneyime de aracı oluyor.

İĞNEADA LONGOZ ORMANLARI
Burası Kırklareli’nin en özel duraklarından biri. Çünkü dünyada yalnızca 3 örneği bulunan longoz tipi, sayısı yüzü aşkın bitki ve kuş türlerine sahip olmasıyla doğa ile buluşmak isteyenlerin ortak noktası kabul ediliyor. Bol bol yürüyüş yapmak isteyenlere kucak açan ormanlar, milli park statüsüyle özenle korunmaya devam ediyor. Özellikle sonbaharda ortaya çıkan manzara ise her yönüyle usta bir ressamın elinden çıkmış eşsiz bir tablo kadar güzel.

kazKAZDAĞLARI
Efsaneleriyle ve yemyeşil ormanlarıyla ünlü Kazdağları, ülkemizin en önemli değerlerinden biri olarak ön plana çıkıyor. 21 bin 300 hektarlık alanının milli park olduğu ve bünyesinde görülmesi gereken sayısız yerin olduğu dağlar, trekking ve hiking için olduğu kadar piknik yapmak, günü birlik ziyaretler ve kamp gibi aktiviteler için de oldukça uygun. Tabii sonbaharda Kazdağları’nda sizleri bekleyen manzaranın muhteşemliğini de unutmamak gerek.

YEDİGÖLLER MİLLİ PARKI
Bolu’nun bir diğer doğa harikası ise hiç şüphesiz Yedigöller Milli Parkı. 550 hektarlık bir alanda konumlanan tabiat parkı, İstanbul gibi bir metropole yakın olması sayesinde şehrin kalabalığından uzaklaşmak isteyenlere adeta ilaç gibi geliyor. İrili ufaklı gölleri ve sonbaharla birlikte yaprakları sararan ağaçları ile en ideal hafta sonu rotalarından biri olan milli parkı, bol bol yürüyüş yapmak, doğa fotoğrafları çekmek, kamp yapmak ve piknik yapmak için tercih edebilirsiniz.

camÇAMLIHEMŞİN
Doğanın son derece cömert davrandığını henüz adımınızı atar atmaz fark edeceğiniz Rize-Çamlıhemşin, son dönemlerin gözde destinasyonlarından biri. Özellikle harika manzaraları ile ilçenin yaylaları en fazla ilgi gören değerlerinin başında geliyor. Ziyaretçiler burada birbirinden lezzetli yöresel tatları deneyimleyip, sıcacık insanlarıyla tanışırken, alabildiğine uzanan dağlarının manzarasına da baka baka doyamıyor.

ADALAR
Metropol şehir İstanbul’un kaçış duraklarından olan Adalar, özellikle hafta sonu şehrin kalabalığından uzaklaşıp, biraz nefes almak isteyenlere sesleniyor. İstanbul’dan vapurla kolaylıkla ulaşılabilen Büyükada, Heybeliada, Kınalıada ve Burgazada en çok da kahvaltıcıları, manzaralı restoranları ve bisiklet rotalarıyla ön plana çıkıyor. Adaların ağaçlarla çevrili sokaklarında ve sahil şeridi boyunca yürüyerek sonbaharı karşılamak ise paha biçilemez bir huzur veriyor. 

abantABANT
Dört mevsim bir başka güzelliğe bürünen nadir yerlerden biri olan Bolu-Abant, artık doğaseverler için hiçbir zaman değerini yitirmeyecek klasik rotalar arasında sayılıyor. Gölü ve gölü çevreleyen muhteşem doğası ile büyüleyen Abant’ta, göl çevresinde yürüyüş yapabileceğiniz 7 kilometrelik bir parkur, temiz havayı ciğerlerinize çekerek bisiklet sürebileceğiniz bir alan ve tabii ki sevdiklerinizle huzurla konaklayabileceğiniz eşsiz manzaralı tesisler de yer alıyor.

BELGRAD ORMANI
İstanbul’un bir diğer huzur destinasyonlarından biri de hiç şüphesiz Belgrad Ormanı. Şehrin içinde adeta bir sığınak niteliğinde olan orman, mevsim geçişlerinde ortaya çıkan renk cümbüşüyle doğa tutkunlarının kalbini kazanıyor. Özellikle sabah saatlerinde spor yapmak, bisiklete binmek ya da gün içerisinde mesire yerlerinde piknik yapmak için uygun olan orman, hafta sonunu dolu dolu geçirmek isteyenlere de hitap ediyor. 

ANKARA ÇUBUK KARAGÖL TABİAT PARKI
Ankara’nın Çubuk ilçesinde bir tabiat parkı olan Karagöl, mevsim geçişlerinin büyülediği ve her daim güzel kalmayı başaran nadir yerlerden biri. Tabiat parkının başkente 75 kilometre uzaklıkta yer alması onu Ankaralıların gözde hafta sonu destinasyonlarından biri yapıyor. Bünyesinde göl çevresi yürüyüş alanları, piknik yerleri, doğa fotoğrafçılarının ilgisini çekebilecek onlarca alan bulunuyor ve özellikle sonbaharda görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.    

Kaynak: neredekal.com

ASDAS

Yukarı