Ana içeriğe atla

 

AVM

Paris’te görülmesi gereken 10 yer

13.12.2016 - 16:21

Ana turistik yerleri gezmekten bıktınız mı? Eyfel Kulesi, Şanzelize Caddesi, Louvre Müzesi… Evet, kesinlikle Paris’te görülmesi gereken yerler… Ancak bir de Paris’te keşfedilmeyi bekleyen 10 yer var ki görülmeye değer… 
Klasik şehir turu yaptıktan sonra daha maceracı ve keşfe açık bir geziyle daha önce Paris’in görülmemiş yüzüyle tanışabilirsiniz. Yerlilerden alınabilecek tavsiyelerle bu listenin daha da uzaması mümkün.
 

BALLON AİR DE PARİS
Şehrin göbeğinden kalkan Ballon Air de Paris balonu, Paris’i kuş bakışı görmenizi sağlıyor.  Dünyanın en büyük gezi balonu olma özelliğine de sahip... Panoramik bir görüntüyle şehri gezmek için güzel bir atraksiyon olmaz mı?

BOİS DE BOULOGNE’DE KAYIK KİRALAMA
Fransa Kralı’nın bir zamanlar avlanmak için kullandığı bu orman günümüzde insanların dinlenmek ve huzur bulmak için gittiği bir yer haline gelmiş. Yemyeşil parkın içerisinde bulunan gölde kayık kiralayarak suyun ve ormanın huzuruna kendinizi bırakabilirsiniz. Şehrin gürültüsünden kaçmak için güzel bir fırsat…

ST.-QUENTİN MARKET
Bir şehri gezmeye gittiğinizde oranın geleneksel pazarını ziyaret etmek oranın kültürünü anlamak açısından oldukça önemli. Tamamen Parislilerin yaşam tarzlarına ait ürünlerin satıldığı bu pazarı gezip atmosferi yaşayabilirsiniz. Üstelik Fransız kültürüne ait birçok yiyecek, hediyelik eşya veya ikinci el ürünleri çok uygun fiyatlara satın alabilirsiniz.

KÜÇÜK SRİ LANKA
Fransa’da 100 binden fazla Sri Lankalı yaşıyor. Bunların büyük bir çoğunluğu ise Paris’teki “Küçük Jaffna” olarak adlandırılan yerde. Genellikle çok ucuza satış yapan alışveriş dükkanlarının yer aldığı bu bölgede uygun fiyatlı Hint restoranları da var. Paris’in ortasında Güney Asya’nın atmosferini yaşamak için güzel bir fırsat, Hint çayını denemeden dönmeyin!

BELLEVİLLE
Belleville eskiden Paris’te şarap üretilen küçük bir köymüş. Fakat burası zamanla daha canlı, farklı kültürlerin barındığı güzel bir merkez haline gelmiş... Çevrede Çin, Vietnam, Fransa ve diğer birkaç ülkeye ait restoranlar ve bistrolar bulunuyor. Burası belki de Paris’in en ucuz yeri. Üstelik sokakları şirin ve birbirinden güzel grafitiler ile mutlaka görmeye değer bir yer haline gelmiş.

PARİS KANALİZASYON SİSTEMİ
Bu zamana kadar ziyaret ettiğiniz en ilginç müze hangisiydi? Listenize Paris Kanalizasyon Sistemini de ekleyin. Burası sadece Paris’in kanallarının nasıl oluştuğunu anlatan bir müze değil, şehrin altında bir macera. Şehrin ilk kanalı bin 200 yılında kurulmuş, o zamandan günümüze kadar yapılan bu sistem gerçekten büyüleyici…

LA CONCİERGERİE
Paris’in ilk hapishanesi… Çok büyük bir bina… Zamanında hapishane olarak kullanılmasıyla biliniyor fakat daha çok mahkeme olarak da kullanılmış. 3 binden fazla kişi idam edilmeden önce son günlerini burada geçirmiş. Marie-Antoinette, Charlotte Corday ve Danton gibi ünlü isimler bu hapishanede mahkum olarak kalmış. Günümüzde bir müze olarak gezilebilen bu binada Mahkum Galerisi, Kadınlar Meydanı, Marie-Antoinette’nin zindanı ve Fransız Devrimi’ne ait birçok ize sahip yerler gezilebiliyor.

PARİS YERALTI MEZARLARI
Paris’te görebileceğiniz en enteresan yerlerden biri Paris Yeraltı Mezarları. Paris’te bir dönem insanların çoğu mezarlıklarda bulunan ölülerin salgın hastalıklara neden olduğunu düşünmüş. Bunun ardından şehirdeki birçok mezarlık kaldırılmış. Mezarlıkta bulunan tüm kemikler ise buraya taşınmış. Fakat buradaki ilginç durum tüm kemiklerin bir sanat eseri şeklinde düzenlenmiş olması. Yerin 130 basamak altında olan, kafatasları ve kemiklerle oluşturulmuş tünelleri gezmeniz mutlaka gerekiyor. 

PARC DES BUTTE CHAUMONTS İÇİNDEKİ DAĞ
Paris’in en büyük parkı olan Parc des Butte Chaumonts’ta birçok köprü, şelale, yamaç ve farklı bitkiler bulunuyor. Parkın içerisinde hiking için uygun bir dağ mevcut. Dağın tepesinde ise Sibylle tapınağı var. 19. yüzyılın Roman mitoloji izlerine sahip bu tapınağın yanı sıra harika bir manzara sizleri bekliyor olacak.

LA BUTTE AUX CAİLLES
Paris’e komşu bu bölge aslında tam olarak Parislilerin yaşam izlerini taşıyor. Global mağazaların hiçbirine ev sahipliği yapmaz, tamamen geleneksel dükkanlar bulunur. Kendinizi “gerçek” Paris’te hissetmek istiyorsanız burası tam size göre. Şirin cafeler, Fransız yemeklerinin en lezzetli olduğu restoranlar ve görmeye değer sokakları için gidilebilir.
 

Kaynak: Gezi Rehberleri

ASDAS

Yukarı