Ana içeriğe atla

https://www.dsdamat.com/

 

Mamma mia!

16.11.2017 - 10:22

Kokusunda tarih var…
Yüzyıllar boyunca Roma İmparatorluğu gibi birçok önemli imparatorluğa ev sahipliği yapan İtalya’da görülmesi gereken çok önemli bölgeler var. Sahip olduğu tüm bu doğal güzellikler ve tarihi eserler ile İtalya yurt dışına hiç çıkmamış olanların ilk görmesi gereken yerlerden biri. Şehir içi ve şehir dışı ulaşım imkanları, konaklama tesisleri, gezilecek yer zenginlikleri, yıl boyu ülkenin dört bir köşesinde gezen turistler ve turistlere alışkın olan yerli halkı ile ilk yurt dışı deneyiminizi bu ülkede geçirebilirsiniz.  İşte, gerek lezzetleri gerekse gezilecek yerleri ile meşhur olan İtalya’da görmeniz gereken 10 yer…

CENOVA
Cenova, Kuzey İtalya’nın Ligurya bölgesinde yer alan tarihi bir liman kenti. Yaklaşık 600 bin  nüfusu olan şehir, 2004 yılında Avrupa Kültür Başkenti olarak adını duyurdu. Çoğu zaman İsviçre‘nin Cenevre kenti ile karıştırılan şehir yıllarca Roma ve Venedik‘in gölgesinde kalsa da aslında sahip olduğu sanat, müzik, gastronomi, mimari ve kültürel özelliklerinden dolayı İtalya’nın gezilecek yerler listesinde mutlaka yer alması gereken yerlerden.

CINQUE TERRE
Sahip olduğu muhteşem doğal güzellikleri ile ünlü olan Cinque Terre, İtalya’nın Ligurya bölgesinde yer alan ve Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola ve Riomaggiore adlı 5 köyden oluşan bir bölge. Masmavi denizi, kayalıklardaki evleri, lezzetli deniz mahsulleri ve en önemlisi muhteşem doğal yapısı ile ünlü olan bölge UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alıyor. Cinque Terre bölgesinde yer alan köyler arasında yürüyüş yolları bulunuyor. Dilerseniz açık olan yürüyüş parkurlarında yürüyüş yaparak köyler arasında gezebilirsiniz. La Spezia şehrinin batısında yer alan bölgeye ulaşmanın en kolay yolu ise tren. Her köyde tren istasyonu var. Dilerseniz köyler arasında da trenle ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. 

GARDA GÖLÜ
Kuzey İtalya’da Verona ve Brescia arasında yer alan, ülkenin en büyük 3 gölünden biri olan Garda, her biri tarih, manzara ve gastronomi açısından oldukça zengin duraklar sunuyor. Desenzano ve Simeone gibi kasabalara yakınlığı ve gölden feribotla bu şirin kasabalara ulaşılabiliyor olması da avantaj sağlıyor. Burada çok sayıda pansiyon ve lüks otelin yanı sıra bolca kamping alanı da mevcut… Doğaseverler için not edilmesi gereken bir yer.

FLORANSA
Kuzey İtalya da yer alan Floransa, İtalya’da gezilecek yerler listemizin en önemli şehirlerinden biri. Toskana bölgesinin başkenti olan Floransa, İtalya ve Avrupa’nın en önemli ticaret ve sanat merkezlerinden.  Leonardo da Vinci ve Michelangelo gibi ünlü sanatçıların yetiştiği şehirde gezerken adeta bir açık hava müzesi geziyor hissine kapılırsınız. Dünyanın 3 büyük sanat galerisinden birinin bulunduğu ortaçağdan kalma, gerçek bir kültür merkezi olan şehirde, dünyaca bilinen sanat eserleri, mükemmel mimari yapıtları ve şahane heykeller bulunuyor. En önemli yerler arasında, Floransa’nın en yüksek yapısı olan ve gotik tarzda inşa edilen Floransa Katedrali bulunuyor. Yolunuz düşerse Piazza Michaelangelo’dan muhteşem gün batımını izleyin.

MILANO
Kuzey İtalya’da, Lombardiya bölgesinde yer alan Milano, Avrupa’nın en zengin ve gelişmiş şehirlerinden. Endüstriyel kökenlerine rağmen şehir, kültür, mimari ve gastronomi açısından ziyaretçilerine geniş bir yelpaze sunuyor. Kentteki muhteşem gotik katedral Piazza del Duomo, dünyanın ilk alışveriş merkezi Galleria Vittorio Emanuele ve dünyaca ünlü opera binası Milano La Scale gezilebilecek yerlerden. Moda düşkünlerinin listesinde yer almalı.

NAPOLI
Pompeii antik kalıntılarıyla tarihsel ve kültürel açıdan heyecan verici bir şehir olan Napoli, Milano ve Roma’dan sonra İtalya’nın üçüncü büyük şehri. Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden olan kent, birçok ziyaretçisini tatmin edecek kadar farklı seçeneğe sahip. Büyüleyici Capri Adası, Pompeii ve Herkulaneum antik kentleri, UNESCO Dünya Mirası tarihi sokakları, tarihi kale ve kiliseleri ile Napoli’de gezilecek yerler birbirinden güzel. Pizzanın doğduğu kent İtalya mutfağının en önemli duraklarından birisi... Gurme gezginleri listeye almalı.

AMALFİ KIYILARI
Yaklaşık 50 kilometrelik kıyı şeridi boyunca uzanan Amalfi Sahili, tatilcilerin popüler mekanlarından biri. Yine İtalya’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu kıyılar, dünyanın en güzel yollarından biri olarak da kabul ediliyor. Tabii kalabalık yaz mevsiminde bu güzel yolda araba kullanmak biraz sabır gerektiriyor. Ünlü romantik kent Positano, tepede şahane manzaraya bakan Ravello ve Ortaçağ şehri Salerno gibi farklı rota seçenekleri de sunuyor. Buna şirin kent Sorrento’yu da ekleyebiliriz. Bu güzergahdaki irili ufaklı köylerin sokaklarında kaybolmak gerek.

PISA
İtalya’da gezilecek yerler listemizdeki en ufak ama en ünlü yerlerden biri olan Pisa, Kuzey İtalya’daki Toskana bölgesinde yer alıyor. Pisa’nın yapımına 1173 yılında alüvyonlu yumuşak bir zemin üzerinde başlanmış ve inşaatın 3. katına gelindiğinde kule güneye doğru yan yatmaya başlamış. Bu yüzden inşaatın yapımına 100 yıl ara verilmiş. 1272 yılında eğilmesini engelleyen çalışmalar yapılmış ama son halini alması 2000 yılını bulmuştur. Böylece kule yıkılmaktan kurtulmuş, ziyarete açılmış ve eğik duran haliyle popüler olmuş. Kule, katedral ve vaftizhanenin bulunduğu alan 1987 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alıyor.

ROMA 
Dünyanın en ünlü şehirlerinden olan Roma, antik geçmişiyle, her yıl dünyanın en çok turist çeken şehirleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Şehir merkezini ziyaret edenler kendini hayatın canlılığına ve kültürüne bırakıyor. Ebedi Şehir (La Citta Eterna) olarak anılan Roma’da, görülmesi gereken yerler arasında Kolezyum, Sistine Şapeli, birbirinden güzel meydanlar ve enfes heykelleriyle çeşmeler yer alıyor. Sokaklarında kaybolmak ise ayrı bir keyif, çünkü ne yana baksanız ya binlerce yıllık tarih görüyorsunuz. Her sokak şahane bir meydana açılıyor. Gidin ve kaybolun…

VENEDİK
Kuzeydoğu İtalya’da yer alan Venedik, Veneto bölgesinin başkenti olan muhteşem bir şehir. Geçmişte Venedik Cumhuriyeti‘nin başkenti olan şehir bütünüyle UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alıyor. İtalya’ya gelen herkesin mutlaka görmesi gereken yerler arasında bulunan, yüzen şehir Venedik, ziyaretçilere mimarisinin güzelliğiyle nefes aldırıyor. Ayrıca, su trafiğinin ana hattı olan Büyük Kanal, dünyanın en güzel meydanlarından sayılan San Marco Meydanı ve şehrin en ünlü kilisesi olan San Marco Bazilkası, Venedik’te gezilebilecek yerler arasında en önemlileri sayılıyor. Dünyanın en romantik şehirlerinde hemen her zaman ilk sırada... Kış aylarında düzenlenen Venedik Karnavalı ise çok farklı ve eğlenceli bir festival...

ds

Yukarı