Ana içeriğe atla

https://www.dsdamat.com/

 

Kadına yönelik şiddet ‘MOR’ ile tiyatroda

10.04.2018 - 14:24

Kadıköy Halk Tiyatrosu, kadınlara yönelik şiddeti tiyatro sahnesine taşıdı. ‘Mor’ adlı oyunda sığınma evinde yaşayan 5 kadının yaşanmış hikayeleri anlatılıyor.

Sığınma evinde yaşayan 5 kadının hikayesinin anlatıldığı Mor adlı oyun, kadınlara yönelik şiddeti her boyutuyla gözler önüne seriyor. Yaşanmış hikayelerden uyarlanan tiyatro oyunu; fiziksel, cinsel, ekonomik, sözel ve duygusal şiddete uğramış kadınları anlatıyor. 5 kadının günlük yaşamlarını, çekişmelerini, sosyal hayatlarını, alışkanlıklarını, dedikodularını, sırlarını birbiriyle ve seyirciyle paylaştıkları oyun; eğlence ve hüznü harmanlayarak kadınların yaşantılarını seyirciye aktarıyor.

YAŞANMIŞ HİKAYELERDEN YOLA ÇIKILDI
‘Mor’ oyununun yazarı ve yönetmeni Ali Yalçıner, kadınlara yönelik şiddetle ilgili bir oyunu tüm gerçekliğiyle sahneye taşımanın gerekliliğini şu sözlerle aktarıyor: “Ülkemizin en büyük sorunlarından biri olan kadına yönelik şiddeti, fiziksel şiddetin yanı sıra cinsel, ekonomik, sözel ve duygusal biçimleriyle sahneye taşıdık. Yaşanmış hikayelerden yola çıkarak kurguladığımız oyunumuzda, şiddetin birçok çeşidinin olduğunu vurguluyoruz. Genelde kadınlar korku, endişe gibi sebeplerle yaşadıkları hikayeleri gizleyebiliyor. Bizler bu hikayelerin şiddete uğrayanlar tarafından tiyatro aracılığıyla topluma anlatılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu nedenle bu oyunu sahneliyoruz. Toplumun her kesiminden kadının kendisinden bir şeyler bulacağı oyunumuzda, gündelik hayatı kendi doğallığında sahneliyoruz.”
Dramaturjisini Ragıp Ertuğrul’un, müziklerini Bülent Bayrak’ın, kostüm tasarımını Merih Sualp’in yaptığı oyunda; 
Ayşegül Yalçıner, Canan Tuğaner, Eda Özdemir, Eser Rüzgar, Hafize Balkan rol alıyor. 
‘Mor’ oyunu, Kadıköy Halk Eğitim Merkezi, Profilo Kültür Merkezi, Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi, Caddebostan Kültür Merkezi gibi salonlarda sahnelendi. Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında KKTC Cumhurbaşkanlığı’nın özel davetiyle Kıbrıs turnesini ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin davetiyle Kınık ve Beydağ ilçelerine turnelerini gerçekleştirdi.
‘Mor’ adlı oyun, 
15 Nisan Pazar 19.00’da Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi’nde,
21 Nisan Cumartesi 20.30’da Caddebostan Kültür Merkezi’nde
sahnelenmeye devam ediyor. Biletler, biletix.com ve gişeden satın alınabiliyor.

ds

Yukarı