Ana içeriğe atla

S

 

İTALYA’NIN EĞİK BAŞLI ÜNLÜ YAPITI: PİSA KULESİ

13.05.2019 - 14:37

Pisa Kulesi, İtalya’nın kuzeyindeki Toskana Bölgesi’nde yer alan Pisa şehrinin Piazza dei Miracolide Meydanı’nda bulunuyor. Meydanın isminin Türkçe anlamı Mucizeler Meydanı. Tüm dünyanın ‘Eğilen Pisa Kulesi’ (Torre Pendente di Pisa) olarak bildiği, İtalya’nın en ünlü sembollerinden olan Pisa Kulesi, ülkenin en çok ziyaret edilen turistik noktası olarak, yıl boyunca binlerce ziyaretçi ağırlıyor.   

HER YIL EĞİLMEYE DEVAM EDİYOR
Pisa Kulesi’nin yapımına 1173 yılında başlandı. İlk 5 yılını dik durarak geçiren Pisa Kulesi, 3. katının tamamlanmasından sonra, güneye doğru eğilmeye başladı. Yapımına 1173’te başlanan ve inşası 199 yıl süren kulenin, savaş nedeniyle tam 1 yüzyıl ara verilen inşaatı ancak 1272’de devam edebildi. Bulunduğu temelin yumuşak zeminindeki çökmeden dolayı eğilen Pisa Kulesi, hala her yıl milimetrenin onda yedisi kadar, yani 100 yılda 0,7 cm eğilmeye devam ediyor. Kulenin şu anki eğimi 5,5°. 

HER BİR NOTAYA DENK 7 ÇAN…
Üst üste bindirilmiş yuvarlak 6 sütun dizisinden meydana gelen kulenin tepesine ise 294 basamaklı bir merdivenle çıkılıyor. En üstteki çanların bulunduğu 8.kat, silindir biçimine sahip. Roma mimarisi tarzında, Orta Çağ’da Pisa Katedrali’nin çan kulesi olarak yapılan Pisa Kulesi’nin, 6 ana sütun dizisinden oluşan 8 katı mevcut. 8.katında ise her biri bir notaya denk gelecek şekilde 7 tane çan bulunuyor. Her katı sütunlar üzerinde yükselen kulenin ilk katında 15, sonraki 6 katında 30’ar sütun var. 

KULE 200 YIL DAHA AYAKTA
Pisa’nın gücünün ve zenginliğinin bir sembolü olarak Cenova ve Venedik’e rakip olarak yapılan Pisa Kulesi’nin yüksekliği 55.86 metre, kalınlığı ise 2.44 metre. Yaklaşık 14 bin 500 ton ağırlığa sahip kule, 1990-2001 yılları arasında onarım için kapalı tutuldu. Bulunduğu zemindeki çökme nedeniyle yıkılma aşamasına gelse de 20 milyon sterlinlik projeyle kurtarılan ve birkaç yıl içinde yıkılacağı uyarısında bulunulan kule, proje kapsamında yapılan 45 cm’lik bir düzleştirme çalışmasıyla eski haline getirildi. Proje kapsamında 45 cm’lik bir düzleştirme gerçekleştirilen kuleye yapılan restorasyon 200 yıl daha kuleyi ayakta tutacak. 

UNESCO DÜNYA KÜLTÜR MİRASI LİSTESİ’NDE 
Kuzey tarafında 294, güney tarafında ise 296 basamağı bulunan kule, 1987’den bu yana UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunuyor. Kule etrafındaki katedral, anıt mezarlığı ve vaftizhane de UNESCO Listesi’nde yer alıyor.

GGG

Yukarı