Ana içeriğe atla

S

 

IŞIKLAR ŞEHRİNDE DISNEYLAND MOLASI

07.08.2018 - 18:09

1860 YILINDA AKŞAM OLUP DA KARANLIK ÇÖKÜNCE 50 BİNDEN FAZLA SOKAK LAMBASI İLE AYDINLANAN VE ‘IŞIKLAR ŞEHRİ’ ADINI ALAN PARİS, MODANIN, SANATIN VE ROMANTİZMİN ŞEHRİ OLARAK DA ÜN SALMIŞ DURUMDA. KISA SÜRELİ TATİLLERİN EN ÖNEMLİ DESTİNASYONLARINDA OLAN PARİS, 7’DEN 77’YE HER YAŞTAN GEZGİNİN ÇOK KEYİFLİ VAKİT GEÇİREBİLECEĞİ, DÜNYACA ÜNLÜ EĞLENCE PARKI DİSNEYLAND’I DA BÜNYESİNDE BARINDIRIYOR.

Disneyland Paris dünyanın en büyük tematik eğlence parklarından biri. Adı Paris’le özdeşleşen ve şehir merkezine otuz iki kilometre uzaklıkta yer alan Disneyland’da oteller, restoranlar, mağazalar, yüzme havuzları, golf sahaları, Disney stüdyoları ve oyuncaklar bulunuyor. Özellikle çocukların rağbet gösterdiği parkta yetişkinler için de yok yok.
Disneyland ABD’li film yapımcısı Walt Disney tarafından 1955’te kurulduğundan bu yana hala dünyanın en büyük eğlence parkı olma özelliğini koruyor. Büyülü bir panayırı andıran bu dev eğlence parkı bol aksiyonlu, adrenalinli, insana yaşam enerjisi veren bir yer. Her yaştan insanı cezbeden dünya üzerindeki sayılı yerlerden biri olan Disneyland’da Disney karakterleriyle Disney stüdyolarını da yakından inceleme fırsatı buluyorsunuz.
Bir an olsun her şeyi unutup çocukluğuma döneyim, çılgınlar gibi kendimi oyuncakların kollarına bırakayım diye düşünenler için, kesinlikle doğru adres burası! 
 Disneyland Paris, iki bin hektarlık bir alana kurulmuş, iki park ve yedi otel yerleşkesinden meydana gelen adeta Paris’ten bağımsız bir dünya. Her birinin içinde sayısız konseptte eğlence ve oyun bölümünün yer aldığı, neşe, eğlence, keyif ve adrenalin dolu, cıvıl cıvıl bir park. Her biri kocaman gözlerle çılgınca çığlıklar atan çocukların sevinci ve heyecanı, dünyanın bir başka yerinde rastlanamayacak bir deneyim. En az çocuklar kadar yetişkinlerin de tecrübe ettiklerinde oldukça keyifli anlarına şahit olmaksa cabası. Bir süreliğine sizi hayatın gerçeklerinden koparıp içinizdeki heyecanı ve çocuksu ruhu besleyen bu park, Paris gezilecek yerler listesinin en üst sıralarında yer almayı hak ediyor. 

 DISNEYLAND PARİS’İN BÖLÜMLERİ 
Paris Disneyland, 1991’de Eurodisney adıyla açılan ve temelde Disneyland Park ve Walt Disney Studios Park olmak üzere iki temel eğlence parkından oluşuyor. Disneyland Paris bu parklarla birlikte yedi otelin bulunduğu alan, Disney Village, yetişkin ve çocuklar için golf sahalarıyla Golf Disneyland ve çevresinde pek çok aktivite alanının yer aldığı yapay bir göl olan Lake Disney olmak üzere toplam beş bölümden meydana geliyor.
Disneyland Park’ta 40’tan fazla eğlence ve oyun bölümünün yer aldığı farklı temalar için ayrılmış alanlar var. Walt Disney Studios ise, yetişkinler için bol adrenalinli ve baş döndürücü aktivitelerin yer aldığı bölüm. Yakın konumda konaklamak isteyen ziyaretçiler için de farklı kalite ve konsepte sahip yedi otel bulunuyor. Disneyland Paris kompleksi içerisinde ayrıca, alışveriş ve yeme-içme mekanlarının yer aldığı Disney Village ile yerleşke içerisinde konaklama hizmeti veren oteller yer alıyor.

DISNEYLAND PARK
Disneyland Park, Disney dünyasının canlandırıldığı, Fantasyland, Discoveryland, Frontierland, Adventureland ve Main Street USA gibi tematik alanlardan oluşuyor. Diğer yandan yürüyüş yolları, hediyelik eşya dükkânları ve restoranlar da bu bölgede yer alıyor. Farklı konseptlere sahip bu alanlar içerisinde, o konsepte uygun oyuncaklar sınırsız hayal dünyalarıyla çocukları hayran bıraktığı gibi, yetişkinleri de es geçmiyor.

1. FANTASYLAND
Fantasyland, çocukların en çok sevdiği bölüm. Burada Disney karakterleri, çizgi film kahramanları, sivri kuleler, uyuyan güzelin şatosu ve daha pek çok Disney hikâyesinin canlandırmaları var. Kısacası Fantasyland masalların hayat bulduğu, prens ve prenseslerin burada yaşadığı küçük yaş grubu çocukların çılgınca eğlenebilecekleri bambaşka bir dünya. 

2. DISCOVERYLAND
Discoveryland, gelecekte gerçekleşecek maceraların bilim kurgu temasıyla işlendiği bölüm. Devasa bir uzay üssünü andıran Discoveryland’da, zaman makinelerinden uçan dairelere, rollercoaster’da uzay gemisiyle seyahatlere kadar pek çok ütopik oyun var.

3. FRONTIERLAND
Frontierland, vahşi batı, kovboylar ve Kızılderililerin zamanına ışınlayan bir alan. Tema olarak Amerikan vahşi batısının canlandırıldığı bölüm, Big Thunder Mountain, Thunder Mesa Teknesi ve Phantom Manor gibi alt kategorilere ayrılmış.

4. ADVENTURELAND
Adventureland, bir Indiana Jones filminin içindeymiş hissi veren, filmden sahnelerin canlandırıldığı, özellikle büyük küçük herkesin keyif aldığı Indiana Jones Temple of Peril ve Pirates of the Caribbean gibi bölümlerin yer aldığı alan. Adrenalinli maceralara katılıyor, tarihin derinliklerinde keşfe çıkıyorsunuz.

5. MAIN STREET USA
Main Street, Disneyland Paris’in ana bölümlerinden. On dokuzuncu yüzyıl Amerikan kasabası konseptine sahip Main Street, hediyelik eşyalar satın alabileceğiniz, pek çok ülke mutfağından lezzetler tadıp, fast food ve atıştırmalıklara dair birçok seçenek bulabileceğiniz bir alan.

WALT DISNEY STUDIOS PARK
Walt Disney Studios Park, turlarla film setlerinin gezilebildiği, simülasyonlarla gerçeklik sınırlarını zorlayan pek çok aktivite vadediyor. Film endüstrisi ağırlıklı olan bu bölüm baştan sona bir eğlence cenneti! TV ve sinema dünyasının en eğlenceli biçimde canlandırıldığı Walt Disney Studios, asla kaçırılmaması gereken yerlerden. Ünlü filmlerin çekildiği sahneleri burada yeniden yaşamak işten bile değil.

DISNEY VILLAGE
Disney Village, Disneyland Paris kompleksi içerisinde yer alan ve girişin ücretsiz olduğu bölge. Alışveriş merkezleri, restoranlar, konser alanları, sinema salonları, çocuklar için oyun alanları ve gece kulüplerinin bulunduğu şirin bir köy olan Disney Village’de, Disney konsepti içerisinde alışveriş ve yeme içme hizmetleri sunuluyor. Disneyland Park ile Walt Disney Studios Park alanlarının arasında konumlanan Disney Village’de, alışveriş, canlı müzik, büyüleyici şovlar, sinema salonları, konserler, sokak sanatçıları, temalı restoranlar ve oyunlar gün boyu eğlencenin sınırlarını zorluyor.

GOLF DISNEYLAND
Golf Disneyland, yetişkinler ve çocuklar için dokuz ve on sekiz delikli golf sahalarının bulunduğu bir bölüm. Profesyonel ve amatörlere hitap eden sahada haftanın belli günlerinde golf dersleri de veriliyor. Golf Disneyland alanı içerisinde restoran, fast food, bar gibi yeme içme ve dinlenme mekanları da yer alıyor.

LAKE DISNEY
Lake Disney, Disney Village’ın bitişiğinde yer alıyor. Oldukça büyük bir yapay gölün etrafında yine Disney konseptinde pek çok aktivitenin düzenlendiği Lake Disney’de, deniz bisikletinden kürek teknelerine, kayıktan ve kanoya dek pek çok eğlenceli su sporu yapmak mümkün. Yıl boyunca birçok eğlencenin düzenlendiği alanı gezmek için göl çevresinde trenle mini bir tur yapabilir, düzenlenen neşeli oyunlara ve gösterilere katılabilirsiniz.

DISNEYLAND PARİS’TE YEME VE İÇME
Disneyland Paris’te yemek yiyebileceğiniz, bir şeyler içebileceğiniz veya take away atıştırabileceğiniz pek çok seçenek var. Aynı şekilde çeşitli dünya mutfaklarını deneyimlemek de mümkün. Diğer yandan Disney karakterlerinin masanıza gelip sizi ziyaret etmesi de an meselesi!
Main Street USA’da bir şeyler atıştırmak için Cable Car Bake Shop, Cookie Kitchen veya Casey’s Corner’i tercih edebilirsiniz. Elbette bir Amerikan klasiği olarak Mc Donalds da burada. Discoveryland’da uzay hamburgeri yiyebileceğiniz gibi, Cafe Hyperion-Videopolis’de yemek molası verebilir; Frontierland’da Meksika yemeklerini tadabilirsiniz. Adventureland’deki Blue Lagoon Restaurant ise lüks sevenler için ideal.

DISNEYLAND PARİS’TE ALIŞVERİŞ
Disneyland Paris’in park bölümünde bulunan Main Street, alışveriş için en ideal cadde. Diğer yandan alışveriş için sayısız seçeneğinizin olduğu bölümlerde öncelikle çocuklarınıza, kendinize ve sevdiklerinize hediye alabileceğiniz birçok mekân bulunuyor.
Çocuklar için her türlü kıyafet, oyuncak, aksesuarı bulabileceğiniz caddede, Disney kahramanlarının her türlü oyuncak ve hediyeliklerinden tutun da, temalı kıyafetlerden prenses kostümlerine, aksesuar, obje ve eşyalara dek aklınıza gelebilecek binlerce seçenek var.
 

n

Yukarı