Ana içeriğe atla

22

Dünya Üzerindeki Büyüleyici Manzaralar

06.09.2017 - 09:17

Bryce Kanyonu Ulusal Parkı
Bryce Kanyonu Ulusal Parkı ABD'nin Utah eyaletinde bulunan bir ulusal park. Burası aslında bir kanyon değil, daha çok Paunsaugunt Platosu'nun doğu tarafında bulunan ilginç bir doğal oluşumdur. Doğa koşullarının oya gibi işlediği ince uzun kayalıkları; gün ışığında değişip duran renkleri; fantastik bir filmin içinden geçiyormuşsunuz gibi görünen yürüyüş yolları ile izlemeye doyamayacağınız güzellikte bir yer.

Yellowstone Milli Parkı
Dünyanın en çok ziyaret edilen ve en çok merak edilen yerlerinden biri olan ve doğanın benzersiz yüzünü yansıtan Yellowstone Milli Parkı ABD’nin Idoha, Montana ve Wyoming eyaletlerinde yer almaktadır. Dünyanın ilk ulusal parkı unvanını taşıyan Yellowstone, dünyanın sıcak su kaynağının yarısına sahiptir. Milli park aynı zamanda kuşlar, memeliler ve sürüngenlerin evi konumundadır. Yüzlerce canlıya ev sahipliği yapan Yellowstone National Park içerisinde binlerce bitki türleri de görebilirsiniz.

Santorini Adası
Santorini Adası, Yunanistan’ın en meşhur, en güzel adalarından biri. Ege’nin güneyinde Kiklades Ada grubuna ait Santorini Adası, tarihi ve doğal güzellikleri ile baş döndürüyor.
Volkanik bir yapıya sahip olan Santorini Adası tarih boyunca volkanik patlamalar ve depremler yaşayıp bugünkü şeklini almış. Bu nedenle, ada farklı bir toprak ve kaya yapısına sahip. Ada mimarisinin en belirgin özelliği ise birçok Kiklades adasında olduğu gibi mavi beyaz evler... Ada evleri, Ege’nin mavisi ile dalgaların beyazını bir araya getiriyor.

Glacier Bay Ulusal Parkı
3.3 milyon dönümlük dağ, buzul, vahşi sahil şeridi ve fiyortları kapsayan Glacier Körfezi, dünyanın en büyük uluslararası korunan alanlarından biri olup biyosfer rezervlerinden birinin parçasıdır. Glacier Körfezi muhteşem manzaralar, nefes kesici anlar ve günümüzün yoğun topluluğunda sık sık kaybolan gerçek yalnızlığı sunar. Alaska'da bulunan Alaskan yolculukları için bu popüler yer, değişen mevsimlerle geri çekilip genişledikçe, buzul alanlarının değişen doğalarından bir görüntü sunar. Glacier Bay Ulusal Parkı fiziksel dünyanın nasıl biyolojik şekillendiğini görmek için bir iyi bir fırsat… 

Hinatuan Irmağı
Filipinler’in Mindanao adasındaki Hinatuan dünyanın en gizemli nehri olarak bilinmektedir. Sebebi ise suyun kaynağının nereden geldiğinin kimse tarafından bilinmemesidir. Surigao del Sur bölgesinde Pasifik Okyanusu’na dökülen nehrin tuzlu suları baharın ortalarında artmaya başlıyor. Öğlen saat tam 12’de çalınan zil sesi ile saat 16:00’a kadar nehire girip yüzmek ve dalış yapmak yasaktır. Bu saatte görevliler tarafından nehire atılan yemler nereden geldikleri bilinmeyen yüzlerce balık tarafından yenilmektedir. Balıklar beslendikten sonra nehrin maviliklerinde gözden kaybolmaktadırlar.

Iguazu Şelalesi
Arjantin’nin kuzeydoğusunda; Arjantin, Brezilya ve Paraguay sınırları arasında yer alan Iguazu etkileyici ve gür şelaleleri, tropik yağmur ormanları, papağanları, kelebekleri ve zengin florası ile bir cennet gibi. Iguazu şelaleleri 3 kilometreyi bulan uzunluğuyla dünyanın en genişi… Iguazu milli parkının yarısı Brezilya’da diğer yarısı ise Arjantin tarafında bulunmakta. Şelalelerin çoğu Arjantin tarafında… Arjantin tarafında şelaleler yakından görülürken Brezilya tarafında ise birbiri ardındaki şelalelerin manzarasını seyredebiliyorsunuz.

Cenote/Yucatan 
Yucatan Yarımadası yıllar önce, yağmur sularının toprağın altına süzülmesiyle delinen, gözenekli kireçtaşı kayaçlarından oluşmuştur. Zamanla, oyukların genişlediği bölgelerde kireçtaşının yüzeyi çökmüş, böylece suları yeşil ve mavi renkteki derin, doğal kuyular, yeşillikle çevrili bir alanda ortaya çıkmıştır. Doğallığını hiç kaybetmemiş bu doğal kuyunun sularında yüzmek, bambaşka bir deneyim olacaktır.

Abraham Gölü 
Hava sıcaklığının -30 dereceye kadar indiği Alberta’da bulunan Abraham Gölü’nün dibinde bulunan bitkilerin saldığı metan gazı yüzeye yaklaşırken donuyor ve gölün yüzeyinde donmuş kabarcıklar oluşuyor. Oluşan bu görüntü kesinlikle eşsiz…

Salar de Uyuni Gölü
Güney Amerika ülkesi Bolivya’da yer alan Salar de Uyuni, dünyada oluşan en büyük tuz gölü. 10 milyar tona yakın tuz rezervi olduğu tahmin edilen göl, tuz turizminin yanı sıra daha çok turistik bölge olarak kullanılmaktadır. Gölün içinde İnka Evi diye adlandırılan bir ada var ve adadaki dev kaktüslerin boyu 15 metreye kadar ulaşmaktadır. Ayrıca tamamen tuzdan ilginç bir oteli bulunmaktadır. 

Baykal Gölü
Baykal Gölü, orta Sibirya'nın biraz güneyinde yer alan dünyanın en derin gölü. Baykal Gölü’nün suları, duruluğu ve hafifliği ile ün salmıştır. Her yıl aralık ayı sonuna doğru gölün yüzeyi donmaya başlar ve buz tutar. Mayısa kadar buzlarla kaplanmış olarak kalır. Ama bu durum ulaşıma engel olmaz. Yaz aylarında küçük gemilerle yapılan ulaşım, kışın da kızaklarla yapılır. Baykal Gölü, hayvan ve bitki bakımından da zengindir. Gölde endemik türler de yaşamakta olup tatlı su foklarının dünya üzerinde yaşadığı iki yerden biri Baykal’dır.

Waitomo Glowworm Mağaraları
Yeni Zelanda’da bulunan bir mağara… Adından da anlaşılabileceği gibi bu mağarayı özel kılan şey, karanlıkta parlayarak avlarını üzerlerine çeken Glowworm’lar. Waitomo Mağarası, solucan larvalarının on binlercesi sayesinde ışıldamaktadır. Ateşböceği olarak tanımlanamayan, ama Yeni Zelanda sivrisinek ailesine ait bir sinek türüdürler. Bu tür; havadaki oksijenle, yaydığı kimyasallar arasındaki tepki sayesinde ışık üretir. Böcekler ışığa doğru uçar ve Glowworm’da, gıdasını yakalamak için aşağı sarkar, bu yapışkan hatlara takılan avlar, besini olur.

Sonsuz Ateş Şelalesi
ABD’nin New York eyaletinde bulunan ve sönmeyen ateşiyle bilinen küçük bir şelale... Şelale doğal yollardan oluşan ve alevin titremesini sağlayan bir çukurdan gelen gazla besleniyor ve yerin derinliklerinden gelen bir gaz sayesinde sürekli yanıyor.   

Pamukkale Travertenler
Pamukkale Travertenleri, Ege Bölgesi’nde Büyük Menderes Havzası’nda bulunan tarihi ve turistik bir alan. Travertenler bölgede bulunan kayaların çökmesiyle oluşmuştur. Sıcak suların bölgedeki kayalara akması ve kayalarında çökmesi, sularda kalsiyum ile karbonhidrat bulunması sebebiyle sıcak suların kayaların üzerine çıkması ve suyun içinde yer alan karbondioksit ve karbonmonoksit gazının uçması sonrası travertenler birikmiş ve beyaz bir görünüm almıştır. Travertenler üzerinde birçok su kaynağı ve büyüklü küçüklü havuzlar da yer alıyor ve buralara girmek serbest.

ff

Yukarı