Ana içeriğe atla

S

 

BİR AŞK DESTANINDAN GERİYE KALAN GÖRKEMLİ YAPI: TAC MAHAL

07.03.2019 - 14:41

HİNDİSTAN’IN EN ÖZEL DURAKLARINDAN, ASYA’NIN TURİSTİK İKONU TAC MAHAL, DÜNYANIN EFSANEVİ AŞK HİKAYELERİNDEN BİRİNE SAHİP DEVASA BİR YAPI. BAZI İNSANLAR TAC MAHAL’İN BİR HİNDU TAPINAĞI YA DA 4 MİNARELİ BİR CAMİ OLDUĞUNU SANIYOR ANCAK TAC MAHAL BABÜRLER’İN ŞAHI CİHAN’IN, ÇOK SEVDİĞİ EŞİ  MÜMTAZ MAHAL İÇİN YAPTIRMIŞ OLDUĞU BİR TÜRBE.

Her aşk destanında olduğu gibi Tac Mahal’de tarihinde romantizm, tutku, trajedi, dram, hayranlık, efsane, masraf ve ne yazık ki kötü son barındırıyor.
 
Dönemin kralı Şah Cihan’ın büyük aşkı eşi Mümtaz Mahal’ın ölümünden sonra uğruna inşa ettirdiği Tac Mahal, büyük aşkının ölümsüzlüğünü günümüzde dahi konuşturacakken, tabii ki Şah Cihan'ı da ölümsüz yapıyor.
 
Şah Cihan’ın aslında üçüncü eşi olan Mümtaz ile evlilikleri, 5 yıllık aşkın sonunda Cihan 19, Sultan 20 yaşındayken gerçekleşir. “Sarayın Mücevheri”, “Seçilmiş Kişi “ anlamlarına gelen “Mümtaz Mahal” ismi bizzat Şah tarafından konmuşken, bu abideye verilen "Tac Mahal” ismi de “Sarayların Tacı” anlamındadır. Aşkın da anıtın da haşmeti sadece isimlerden görülebiliyor. 

22 BİN İŞÇİ VE BİNDEN FAZLA FİL…
Babür İmparatorluğu hükümdarı Şah Cihan tarafından, 14 çocuğunun annesi ve doğum sırasında ölen sevgili eşi Mümtaz Mahal anısına yaptırılmış bir aşk mimarisi olan Tac Mahal, aşkın sembolü olarak Hintlilerin ve yabancıların kalbinde özel bir yere sahip.
 
5 yılda 2 binden fazla proje Şah Cihan’a sunulmuş, en son Tac Mahal’in bugünkü haline karar verilmiş. Tac Mahal’in kubbesi Mimar Sinan’ın öğrencileri tarafından yapılmış. Caminin yazılarında da Türk hattatların imzası bulunur. Eserin asıl mimarının ise İranlı olduğu biliniyor. Yapımı 22 yıl süren bu mimari şaheser Tac Mahal büyük bahçe, havuz, mescit ve diğer mozolelerden oluşuyor. Dört tarafının birbirini kusursuz tamamladığı Tac Mahal, adeta aynadaki görüntüyü her yana yansıtıyor. 

Yapıldığı dönemde yaklaşık 1 milyar Amerikan Dolar karşılığında 32 milyon Hindistan Rupisine mal olan bu etkileyici yapıyı inşa etmek için işçiler, ressamlar, hattatlar, taşçılar, nakışçılar ve diğerleri toplam 22 bin kişi ve binden fazla fil çalıştırıldı.

GÜN İÇERİSİNDE FARKLI RENKLERE BÜRÜNÜYOR
Tac Mahal, dünyanın en çok emek ve para harcanan sayılı yapılarından. Anadolu’dan giden bitkilerin bahçesini süslediği Tac Mahal’in inşasında kullanılan taşlar Çin, Tibet, Sri Lanka, Arap coğrafyası ve Afganistan’dan binlerce fille taşınmış. O taşların dizaynından da güneşin her anında farklı renkler sunan günümüz mimarisi oluşmuştur.   Tac Mahal’in beyaz mermeri, sabahları pembe, gündüzleri beyaz, geceleri ise altın sarısı renklerde görünüyor, günün farklı zamanlarında farklı renklerle yansıyor. 

ÖMRÜNÜ TAC MAHALİ İZLEYEREK GEÇİRMİŞ
Şah Cihan, kendisi içinde Tac Mahal’in yanına siyah matem renginde bir benzerini yaptırmak istemiş ancak hazineyi büyük masraflara sokacak bu teşebbüsü engellemek üzere oğlu Alemgir Evrengzib, babasını tahttan indirip Agra Kalesi’nde yaşamaya mecbur kılmış. Şah Cihan bu karara hiç karşı çıkmamış. Ömrünü, sekizgen şekli sebebiyle ‘Müsemmen Burç’ denilen odada kimseyle görüşmeksizin Tac Mahal’i izleyerek geçirmiş. Hatta öyle ki, hastalanıp yatağa düştüğünde de önüne ayna koydurarak ölümüne kadar Tac Mahal’i seyretmeye devam etmiş. Vefat edince de karısının yanına defnedilmiş. 

TAMAMEN SİMETRİK BİR YAPI AMA… 
Tac Mahal, kubbesi ve dört köşesindeki minareleriyle, hangi yönden bakarsanız bakın simetriktir. Minareler olası bir depremde dışa yıkılsın diye hafif dışa eğiktir. Tüm yapıda simetrik olmayan tek yapı anıt mezarlardır. Sultanın mezarı ortada normal boyutlardayken, hemen yanında Şah’ın mezarı simetriyi açıkça bozar şekilde büyük. Keza geleneklere göre “Erkek, kadından daha üstündür!”  

1983’te UNESCO Dünya Miras Listesine dahil edilen yapı, yılda 3 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor.

GGG

Yukarı