Ana içeriğe atla

 

AVM

“BEYNİNİZİ DEĞİŞTİRİN, SAĞLIĞINIZ DEĞİŞSİN!”

07.03.2018 - 15:53

Beynin ruhsal ve bedensel sağlık üzerindeki etkileri üzerine araştırmalar yapan M. Barış Muslu’dan kitapları hakkında bilgi aldık. Muslu, “Sorunların kaynağı beynimiz, sağlık sorunları da dahil hayatımızdaki sorunları çözmek için başlamamız gereken yer beynimiz ve travmalarımız. Kitapları işte bu paradigmayı milyonlara anlatabilme şansına kavuşabilmek için yazıyorum” diye ifade etti.

Barış Muslu kimdir?

1975 yılında doğdum. Tarsus Amerikan Koleji’nde lise eğitimini sürdürürken ABD’ye giderek lise ve üniversiteyi bitirdim. 20 yaşında genç bir elektrik-elektronik mühendisi olarak Türkiye’ye döndüm. Profesyonel olarak çalışırken Koç Üniversite’nde işletme mastırını tamamladım. 2001 yılında kendi şirketimi kurdum ve farklı projelerde Türkiye’de ilk kez yüz binlerce kişinin kullandığı teknoloji servislerini kurdum.
Bu konuyla 1994 yılında Amerika’da tanıştım. 1994 yılından beri, beynin işleyişi ve beynin ruhsal ve bedensel sağlık üzerindeki etkileri üzerine araştırmalara devam ediyorum.

Beynin işleyişi, ruhsal ve bedensel sağlık üzerindeki etkisi üzerine araştırmalar yapma merakınız nasıl gelişti?

Aslında, bu konuya 1994 yılında NLP üzerinden başladım. Kişisel gelişimle ilgilenenler NLP’yi sıkça duyar. NLP’yi Türkiye’de ilk öğrenen ve uygulayanlardan biri olduğumu söyleyebilirim. Mühendislik okurken, yaklaşık 20 yıl önce Amerika’da tanıştım bu öğretiyle. Aslında bence orada yolum değişti. NLP kişisel gelişime ve farklı yöntemlere ilgi duymam için başlangıçtı. Hayatım boyunca yaptığım iş ne olursa olsun, bu yönüm her zaman çok baskındı. Ama çok daha detaylı araştırma ve eğitim çalışmalarımı 2004 yılından itibaren yaptım.
Yöntemi geliştirmek; 2004 yılında vücudumda yaşamaya başladığım nedeni hiç bir şekilde anlaşılmayan, hiçbir şekilde temizlenmeyen ağrılardan kurtulmak amacıyla girdiğim uzun bir eğitim ve araştırma döneminin sonucunda oldu. İnsan kendi başına ciddi ve çaresiz bir durum gelmeden ne yazık ki, kendini geliştirmeden, büyük zorluklara göğüs germeden, işin kolayına kaçmayı tercih ediyor.

Geliştirdiğiniz NeuroFormat sistemi hakkında bilgi verebilir misiniz?

NeuroFormat, kelime anlamı olarak, nörolojiyi formatlama, yeniden biçimlendirme anlamına gelmektedir. Aslında yapmaya çalıştığımız şey beynimizdeki kötü olayların etkisini temizlemek. Çünkü nasıl dostlar kötü günde belli oluyorsa, beynimiz de kötü günlerde değişiyor. Kötü günler sonrasında bir şekilde beynimiz travmatik olaylardan sonra eski haline bir türlü dönemiyor. Biz NeuroFormat ile özellikle yaşanan çok kötü günlerin etkisini beyinden temizliyoruz. Zaten format kelimesinin kullanılmasının nedeni de bu. NeuroFormat hiçbir şekilde hipnoz içermemekte, uygulama sırasında belirli göz hareketleri, vuruşlar ve telkinler tekrar edilmektedir.
Mesela, bir sürücü geçirdiği kaza anında çok kısa bir zaman diliminde araba kullanmaktan, hayat boyu korkmayı öğrenebiliyor. Beynimizin, bu durumda sakin kalmayı öğrenmesi için, bu bilginin beyne hızlı şekilde verilmesi gerekiyor. NeuroFormat yöntemleri, istenilen bilginin beyne hızlı olarak öğretilmesi üzerine odaklanmıştır.

Yıka Beynini, Beynine Format At ve Sağlığına Format At kitaplarını yazma fikri nasıl ortaya çıktı?

Çoğu zaman hayatımızda yaşadığımız kötü dönemlerden sonra, sağlığımızın kötüye gittiğini biliriz ya da en azından çevremizde bunun farkına varmışızdır. Birileri çok kötü günler yaşar, sonra hasta olur ve hepimiz aslında her şeyin beyinde bittiğini çok iyi biliriz. Size çok enteresan ve ezber bozan bir şey söyleyeceğim. 
“Beynimiz hastalıkları, büyük bir tehlikede olduğumuzu düşündüğü anlarda kapasiteyi artırmak için tetikliyor.”
Bunu şu şekilde anlatayım: Travmalar beynimizin tehlikeli olarak algıladığı anlardır. İşte bu zamanlarda beyin, tıpkı heyecanlandığımız zaman kalp hızını artırmak gibi çeşitli organların da kapasitesini artırmayı seçebiliyor. Kalbin hızlı çarpması aslında, vahşi bir hayvanla karşı karşıya kalındığında iç organlardaki kanın, kollara ve bacaklara hızlı pompalanmasından başka bir şey değil. Kaçmak ya da savaşmak için güçlü olması gereken kol ve bacaklarımıza hızlıca takviye güç gönderiliyor. Beyin aslında milyonlarca yıllık prensiplerle çalışıyor.
Mesela, yine kötü bir anda midemizde hissettiğimiz his bunun bir örneği. Bir başka deyişle, beynimiz travmatik anlarda organlarda değişiklikler yapıyor ve bu değişikler travmalar bitip tehlike geçse de geri alınmayabiliyor. Travma sonrası, yıllar boyunca devam eden bu farklı çalışma şekli, vücutta birçok hastalık ve sağlık sorununu ortaya çıkarıyor.
Mutsuzluk, korkular ve stresin neden insanı hasta ettiği çok uzun bir konu. Ama gerçek şu ki:
“Beyninizi değiştirin, sağlığınız değişsin!”
Ben gerçekten çok önemli ve çok az insanın bildiği yepyeni bir paradigmayı anlatıyorum. Bu paradigmaya göre aslında sorunların kaynağı beynimiz, sağlık sorunları da dahil hayatımızdaki sorunları çözmek için başlamamız gereken yer beynimiz ve travmalarımız... Kitapları işte bu paradigmayı milyonlara anlatabilme şansına kavuşabilmek için yazıyorum.

Yazarken yaşadığınız zorluklar var mıydı? Varsa hangi noktalarda zorluk yaşadınız?

Aslında yazarken değil, çok işe yarayan ve etkili bir sistemi, yepyeni bir paradigmayı insanlara anlatmaya çalışırken sıkıntı yaşıyorum. Çünkü anlattığım düşünce yapısı, kendini çok iyi eğitimli ve yenilikçi olarak görenlerle bile çatışabiliyor. Aslında, kendini en yenilikçi sayanlar bile, biraz de egoları yüzünden yenilikçi fikirlere karşı gelebiliyorlar. Ben de aslında en büyük sorunu, status quo ile yaşıyorum diyebilirim.

Kitaplarınız hakkında bilgi alabilir miyiz? Okuyucular bu kitaplarda neler bulabilecek?

Yıka Beynini benim konuyla ilgili ilk kitabımdı. Biraz daha teori ağırlıklı bir kitap… Beynine Format At, ilk kitabımdan 3 önemli noktada ayrılıyor. Çok daha fazla uygulama detayını bu kitapta bulacaklar. Bu arada NeuroFormat tekniklerinin uygulamalarını da en etkili ve kapsamlı haliyle yeni kitabımda paylaştım. Ve diğer en önemli noktaysa, beynimizin sağlığımız üzerindeki etkisini anlatan, ilk kez okuyacakları ve şaşıracaklarını düşündüğüm ‘ezber bozan’ bir bölüm yeni kitabımda yer alıyor. Bu bölümde özellikle organlarımızın, hangi bölümlerinin travmalara nasıl tepki verdiğiyle ilgili çok önemli bir bölüm yer alıyor. Özellikle çözümsüz gözüken, kronikleşmiş sorunlar üzerinde çalışan kişilerin bu bölümden çok faydalanacaklarını düşünüyorum.
Sağlığına Format At, benim en sevdiğim kitabım diyebilirim. Bu kitapta yepyeni bir bakış açısından bahsediyorum. Bahsettiğim pozitif düşünce ya da beynin hastalıklar üzerindeki etkisiyle ilgili klişe sözler değil... Benim bahsettiğim konu, hastalıkların daha çok hayatımızda yaşadığımız ‘beklenmedik’ şoklar sırasında beyinde neden ve nasıl tetiklendiği. Hatta hastalıkların çok önemli bölümünün bu şekilde beyin tarafından başlatıldığından bahsediyorum. Bu enteresan bir çelişki, beynin hastalıklara sebep olduğundan bahsediyoruz. Aslında çoğu zaman hastalıklara neden olan şoklar beyinden temizlendiğinde, beyin hastalıkları kendi kendine temizliyor. Buna hiç geçmez denilen şeker hastalığı, tansiyon, kanser gibi çok ciddi hastalıklar da dahil. 
Bununla beraber kitapta; kilo sorunları, kalp krizi, cilt sorunları, sindirim sorunları, alerjiler, migren ve daha birçok konuyu detaylıca ele aldım. Bu hastalıklardan korunmak ya da kurtulmak için yapabileceğimizden bahsettim. Geçmez denilen hastalıkların, nasıl sistemli bir şekilde temizlenebildiğini ben ve ekibimin yaşadığı bu ‘mucizevi’ görülen iyileşmeleri detaylarıyla anlattım. Dışarıdan bakan bir göz için bu iyileşmeler mucize olarak görülse de, aslında hastalığa sebep olan beyindeki şokun doğru olarak tespit edilip temizlenmesiyle, zaten sorunun bitmesinin oldukça beklenen bir sonuç olduğunu paylaştım.
NeuroAşk kitabım okuması en kolay olanı diyebilirim. Ondaysa aslında aşkın ve ilişkilerin neden günümüzdeki gibi olduğu, kadın ve erkek beyninin neden bunlara farklı baktığı, dünyadaki dengelerin neden bu şekilde oturduğunun detayları var. İlişki dengeleri tamamen aslında milyonlarca yıllık ihtiyaçlarla ilgili. Şunu söyleyebilirim ki bu kitabı okuyan insanlar, ilk kez karşı cinsin neden kendisinden bu kadar farklı olduğunu tam anlamıyla anlayacak. Kitabın diğer bölümleri geçmiş ilişki travmalarını temizleyebilmek ve karşıyı etkileyebilmek için çok etkili beyin oyunlarıyla ilgili.

Yeni kitaplar yazma hedefiniz var mı? Varsa ne tür kitaplar yazacaksınız?

NeuroFormat ile birçok konuda oldukça şaşırtıcı sonuçlar aldığımız malum. Benzer çalışmayı özellikle çocukların başarısının önündeki engelleri kaldırmak adına başlattık. NeuroBaşarı; temelde NeuroFormat, NeuroFeedback, NeuroTransform ve NLP gibi daha birçok bireyselleştirmiş teknikten oluşan bir program.  Gerçekten beyni başarıya açabilmek için çocuklarımızın geleceklerine müthiş bir katkı sağlamak istiyoruz.
Özellikle başarının sınavlarla kanıtlandığı dünyamızda, çocuklarımızın en büyük sıkıntıları arasında gelen sınav kaygısı, başarısızlık korkusu, dikkat eksikliği, çalışma isteksizliği ve hafıza problemleri gibi engelleri, NeuroBaşarı programı temizleyecek ve sonra oturup başarımızı birlikte kutluyor olacağız.
Bununla ilgili bir kitap hazırlığım tabii ki var. Özellikle bize ulaşamayan okuyucularımızın hayatına az da olsa bir katkı yapabilmek için bildiklerimi şimdi bu konu üzerine odaklıyorum.

ASDAS

Yukarı