Ana içeriğe atla

S

 

AMERİKA’NIN GÖRENLERİ HAYRAN BIRAKAN PARKI: YELLOWSTONE ULUSAL PARKI

19.08.2019 - 17:40

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’NİN VE DÜNYANIN EN ÖNEMLİ SİT ALANLARINDAN BİRİ KABUL EDİLEN, ABD’YE GİDENLERİN MUTLAKA GÖRMESİ GEREKEN YERLER ARASINDA OLAN YELLOWSTONE ULUSAL PARKI, HER YIL MİLYONLARCA YERLİ VE YABANCI TURİST TARAFINDAN ZİYARET EDİLİYOR.

ABD’NİN VE DÜNYA’NIN İLK ULUSAL PARKI
1 Mart 1872’de dönemin ABD Başkanı Ulysses S. Grant’ın imzasıyla ABD’nin ve dünyanın ilk ulusal parkı olma özelliğini kazanan Yellowstone Ulusal Parkı, Amerika Birleşik Devletleri’nin Idaho, Montana ve Wyoming eyaletlerinin kesiştiği noktada yer alıyor. Büyüklüğü yaklaşık olarak 8 bin 987 kilometre kare olan Yellowstone Ulusal Parkı’nın yüzde 96’sı Wyoming’de, yüzde 3’ü Montana’da ve yüzde 1’lik bir kısmı da Idaho eyaletinde bulunuyor.
MUHTEŞEM BİR GÖRSEL ŞÖLEN
Yellowstone Ulusal Parkı’nın içerisinde üç yüzden fazla gayzer (bunların en ünlüsü her doksan bir dakikada bir püsküren Old Faithful’dur), iki yüz doksandan fazla da irili ufaklı şelale var. Dünyadaki sıcak su kaynaklarının yarısı Yellowstone Ulusal Parkı’nda ve bu sıcak su kaynaklarının sayısı on bini aşıyor. ABD’nin en büyük, dünyanın ise en büyük üçüncü kaplıcası olan Grand Prismatic Spring de 
Yellowstone Ulusal Parkı’nda yer alıyor.
Yalnızca yer altı kaynakları değil parkın ev sahipliği yaptığı canlı türleri de oldukça çeşitli. Kuşlar, balıklar, sürüngenler, memelerin yüzlerce türü Yellowstone Ulusal Park’ını yuva olarak benimsiyor. Parkta özellikle Kuzey Amerika Boz ayısı, bizon, antilop, çakal ve vaşaklar yoğunluğu ile göze çarpıyor. Yellowstone Ulusal Parkı bizon sürüsü, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en eski ve en büyük bizonu sürüsü.

DOĞANIN İÇİNDE SINIRSIZ EĞLENCE İMKANI
En yoğun zamanını yaz aylarında, özellikle temmuz ayında yaşayan parkta bu dönemlerde 3 bin 700 kişi çalışıyor. 
Dokuz otel ve toplamda 2 bin 323 otel odası yer alıyor. Parkın içerisinde toplu taşıma ağı bulunmuyor ve ulaşım tur şirketleri aracılığıyla sağlanıyor. Kış aylarında kar motosikletleri ile tur rehberleri eşliğinde turların da düzenlendiği  
Yellowstone Ulusal Parkı, UNESCO’nun Dünya Mirasları listesinde yer alıyor.

GGG

Yukarı