Ana içeriğe atla

https://www.dsdamat.com/

 

MALLREPORT

TÜRKİYE’NİN İLK VE TEK FACTORY PROJESİ ANADOLU’DA YÜKSELİYOR

18.01.2018 - 14:22

PROJELERİNDE OLDUKÇA İDDİALI OLDUKLARINI DİLE GETİREN GLA GAYRİMENKUL YÖNETİM KİRALAMA DANIŞMANLIK A.Ş. CEO’SU VE KUMSMALL AVM GENEL MÜDÜRÜ TAHİR ÇELİK,  BUNU SADECE SÖZDE BIRAKMAYARAK ALTINI ÇOK GÜÇLÜ BAŞLIKLARLA DOLDURDUKLARINDAN SÖZ ETTİ VE SÖZLERİNE ŞU ŞEKİLDE DEVAM ETTİ: “AVRUPA VE TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK KARMA PROJESİ OLMAMIZIN YANI SIRA TÜRKİYE’NİN İLK VE TEK FACTORY ALIŞVERİŞ MERKEZİYİZ. ZİYARETÇİLERİMİZ BU KONFORA KISA SÜRE İÇERİSİNDE ALIŞACAK VE ÇOK ÇEŞİDİ UYGUN FİYATLARA BULMANIN KEYFİNİ YAŞAYACAK.”

Öncelikle röportajımıza KUMSmall Factory hakında özet bir bilgi alarak başlayalım. Bizlere kısaca projenizi tanıtır mısınız?
Avrupa ve Türkiye’nin en büyük karma projesi KUMSmall Factory, Anadolu’nun merkezi Kayseri’de açılacak ve içerisinde AVM, iş merkezi, otel ve eğlence merkezi gibi birçok seçenek bulunduracak. Dünyanın ünlü yerli ve yabancı markalarını bir araya getirecek olan KUMSmall Factory; 1 milyon 350 bin metrekare açık, 900 bin metrekare kapalı alana kurulan 180 bin metrekarelik kiralanabilir alanında 400 adet mağaza ve 6 bin araçlık otoparkıyla hizmet verecek. KUMSmall Factory, mağazalarıyla moda tutkunlarına, restoran ve kafeleriyle her şeyin en iyisini arayan lezzet düşkünlerine hitap edecek. 
Projemizle çok iddialıyız. Ancak bunu sadece sözde bırakmıyor altını çok güçlü başlıklarla dolduruyoruz. Avrupa ve Türkiye’nin en büyük karma projesi olmamızın yanı sıra Türkiye’nin ilk ve tek factory alışveriş merkeziyiz. Ziyaretçilerimiz bu konfora kısa süre içerisinde alışacak ve çok çeşidi uygun fiyatlara bulmanın keyfini yaşayacak.

KUMSMALL FACTORY ÜLKEMİZE BİRÇOK SEKTÖRDE ROL MODEL OLACAK
KUMSmall Factory’nin yatırımcı grubu hakkında bilgi alabilir miyiz? Bizlere kısaca grubu tanıtır mısınız? 

Avrupa ve Türkiye’nin en büyük karma projesi olan KUMSmall Factory’nin temellerini 1965 yılında kurulan Kayseri Marangozlar Mobilyacılar ve Döşemeciler Derneği’ne dayandırmak mümkün. Dernek 1982 yılından sonra Mesleki Esnaf ve Sanatkarlar Odası statüsüne kavuştu. Aradan geçen yıllar içerisinde ivmesini hiç kaybetmeden yoluna devam etti ve 2009 yılının sonuna gelindiğinde KUMSmall Factory Yatırımcı Grubu tarafından Erciyes KSS Yapı Kooperatifi kuruldu.
Sektördeki artan üretim hacminden, yükselen kaliteden kuvvet alan ve bugün bin 350 üyesi ile çalışmalarına devam eden kooperatif, kurulduğu günden bu yana; arsa alımı, imar planlarının yapılması, inşaat bitirilme süreçleri gibi bir çok alanda fedakarca ve sebatla çalışmalarına devam etti. Ülkemiz ve Kayseri’deki mobilya üreticilerinin çevresel sürdürülebilirlik hedefini bir adım öteye taşımak ve mobilya sektörünün gelişimine hızlanarak devam edebilmesi için çalışmalarına hız katan Erciyes KSS Yapı Kooperatifi şimdi dev bir projeye imza atmanın haklı gururunu yaşıyor. Anadolu’nun merkezi Kayseri’de açılacak olan ve 3 ana başlıktan oluşan  ‘KUMSmall Factory’ ilk ve tek olma özelliği taşıyor. 
KUMSmall Factory toplamda 1 milyar 500 milyon TL’lik yatırım hacmi ile sınırların çok ötesinde. Çünkü burası klasik bir AVM ile mobilya ve dekorasyonu bir arada sunacak olan karma bir konsept. Toplamda 400 mağazadan oluşan sıra dışı AVM konsepti, otel, iş merkezleri, yapı ve gıda marketleri bir arada bulunuyor ve toplamda 400 bin metrekare kapalı alan içerisinde 800 işyerinden oluşan ve modern üretim tesisleri yer alıyor. Üstelik bu üretim tesisleri KOBİ’lere tahsis ediliyor.
Projemiz aynı zamanda mobilyanın Ar-Ge ve tasarım merkezi ile ortak makina parkından oluşan MOBİTEK (Mobilya alt yapısını geliştirme projesi) ile ülkemize birçok sektörde rol model olacak ve başta Kayseri olmak üzere ülkemizin mobilya sektörüne çok büyük bir büyüme ve ihracat potansiyeli getirecek.

SAYISIZ BAŞARILI İŞE İMZA ATMIŞ BİR EKİP
Yatırımcıları tanıdık. Peki ya yönetim? Bu dev bir projenin kiralama ve yönetimini kim yapacak?

GLA Gayrimenkul Yönetim Kiralama Danışmalık A.Ş. olarak hizmet vereceğiz. Yurt içi ve yurt dışında yönetim kiralama ve danışmanlık alanında sayısız başarılı işe imza atmış bir ekibimiz var. Aslında biz buna ekip değil, milli takım diyoruz. Çünkü milli takımda en iyiler yer alır ve aralarındaki uyum müthiştir. Hedefe giden yolda gözleri başarıdan başka bir şey görmez. İşte biz de gayrimenkul yönetim kiralama ve danışmanlık alanında bir milli takım kurduk. Kim hangi alanda en iyi ise onu aramıza dahil ettik. Hedeflerimiz ve hayallerimiz çok büyük. Farklı olduğumuzu hissettirmek ve başarılı olmak içinse şimdi heyecanla kapılarımızı açacağımız günü bekliyoruz.
Sıra dışı bir yönetim anlayışımız var. Diğer firmaların aksine bütün yönetim hizmetlerini entegre olarak sunuyoruz. Farklı iş kollarındaki yönetim hizmetlerini tek bir çatı altında topluyoruz ve böylece yatırımcıları yormuyoruz.

MOBİLYANIN SİLİKON VADİSİ
AVM bünyesinde kaç mağaza yer alacak? Nasıl bir mazağa karması oluşturuldu?   

Rakiplerimizle aramızda olan mesafe daha fikrin temelleri atılmaya başlandığı anda açılmaya başladı. KUMSmall Factory ile AVM anlayışına yeni bir soluk ve bakış açısı getiriyoruz. “Türkiye’de Alışverişin Merkezi” olma sloganıyla yola çıkan KUMSmall Factory’de 250 adet mobilya mağazasını 4 katlı AVM bölümüyle bir araya getireceğiz. 400 adet mağazamızla misafirlerimize sıra dışı bir alışveriş deneyimi sunacağız. Aynı zamanda ‘Mobilyanın Silikon Vadisi’ olacağız.

MOBİLYA BUZ DAĞININ SADECE GÖRÜNEN KISMI
AVM yatırımı yapma fikri nasıl ortaya çıktı? 

“Türkiye’de Alışverişin Merkezi” olma sloganıyla yola çıkan KUMSmall Factory, Kayseri Mobilyacılar Odası’nın Kayseri’de gelişmiş olan mobilya sektörünün yurt içi ve yurt dışında daha fazla müşteriye doğrudan ulaşması ve ülkemiz mobilyasının dünyaya toptan pazarlanması fikri ile ortaya çıktı.
Kayseri sanayisinin en güçlü sektörü konumunda olan mobilyanın, üreticiden doğrudan tüketiciye ulaştırılması sayesinde; ülkemizin bu alanda dünya pazarlarından aldığı payın artması sağlanacak. Bunun için projemizde;  çok farklı ve alternatif pazarlama-satış kanalları oluşturulması amaçlanıyor. Öncelikli olarak Ankara ve İstanbul’da sonrasında ise Avrupa’da şubeler açılması planlanıyor.
Üstüne basa basa söylemeliyiz ki bu proje çok farklı. Mobilya buz dağının sadece görünen kısmı denilebilir. Factory kelimesini artık daha sık duyacağız. Duydukça ve kullandıkça ilerleyen zamanlarda müşterilerimiz sektördeki diğer alternatifleri kendileri eleyecek.

“ÜSTÜNE BASA BASA SÖYLEMELİYİZ Kİ BU PROJE ÇOK FARKLI” DİYEN GLA GAYRİMENKUL YÖNETİM KİRALAMA DANIŞMANLIK A.Ş. CEO’SU VE KUMSMALL AVM GENEL MÜDÜRÜ TAHİR ÇELİK, “MOBİLYA BUZ DAĞININ SADECE GÖRÜNEN KISMI DENİLEBİLİR. FACTORY KELİMESİNİ ARTIK DAHA SIK DUYACAĞIZ. DUYDUKÇA VE KULLANDIKÇA İLERLEYEN ZAMANLARDA MÜŞTERİLERİMİZ SEKTÖRDEKİ DİĞER ALTERNATİFLERİ KENDİLERİ ELEYECEK” DEDİ. 

KENDİ ENERJİSİNİ ÜRETECEK VE ÜRETTİĞİ ENERJİYİ TASARRUFLU BİR ŞEKİLDE KULLANACAK
KUMSmall Factory projesinin mimari ve konsept özelliklerinden bahseder misiniz? Proje nasıl bir yapıda olacak, içerisinde hangi birimler yer alacak?

KUMSmall Factory sıra dışı bir konseptle hizmet vererek klasik bir alışveriş merkezi ile mobilya ve dekorasyon konseptlerini bir araya getirecek ve başta Kayseri olmak üzere çevre illerde yaşayan 15 milyon kişiye ve sonrasında daha geniş kesimlere hitap edecek.
Dünyanın ünlü yerli ve yabancı markalarını bir araya getirecek olan ve mobilyadan dekorasyona, modadan yeme içmeye, spordan eğlenceye kadar geniş yelpazede hizmet verecek olan konseptimizi mimari açıdan değerlendirdiğimizde alışılagelmiş AVM konseptlerinden bir hayli uzakta olduğunu söylemek mümkün. Yatay mimari kullanılarak özenle tasarlanan iç mekanlarımızda yer alan geniş koridorlar ve yüksek tavanlar sayesinde ziyaretçilerimiz sıkılmadan, yorulmadan ferah bir ortamda alışveriş imkanı bulacaklar. 
KUMSmall Factory tüm bunların yanı sıra güneş panelleri ve doğal gaz ile elektrik üreten trijenerasyon sistemi ile kendi enerjisini üretecek ve ürettiği enerjiyi tasarruflu bir şekilde kullanacak. Bu özel tasarımla çevre dostu olacak olan projemiz ayrıca içinden raylı sistem geçen ilk alışveriş merkezi olma özelliği de taşıyacak.

“BÜYÜK İHRACAT İÇİN BÜYÜK İCRAAT”
Proje için ne kadar bir yatırım maliyeti söz konusu?

“Büyük ihracat için büyük icraat” felsefesiyle ilerlediğimiz Avrupa ve Türkiye’nin en büyük karma projesi KUMSmall Factory; 1 milyar 500 milyon TL’lik yatırım maliyetiyle hizmet vermeye hazırlanıyor. 

YÜZLERCE ULUSAL VE ULUSLARARASI MARKA TEK ÇATI ALTINDA
Projenin açık ve kapalı alanı, kiralanabilir alanı, mağaza sayısı hakkında bilgiler verebilir misiniz? 

Yüzlerce ulusal ve uluslararası alternatif markayı çatısı altında toplayarak, güçlü marka karmasının yanında fark oluşturacak sınırsız eğlence birimleri ile de hizmet sunan bir alışveriş merkezi olma özelliği taşıyacak olan KUMSmall Factory,  1 milyon 350 bin metrekare açık, 900 bin metre kare kapalı alana kurulan 180 bin metrekarelik kiralanabilir alanda 400 adet mağaza ve 6 bin kapasiteli otoparkıyla hizmet verecek.

İÇİNDEN RAYLI SİSTEM GEÇEN İLK ALIŞVERİŞ MERKEZİ
Lokasyon özellikleriniz neler? Müşteri çekim alanı olarak sadece Kayseri mi olacak? Hedefte hangi iller olacak?

Kuzey çevre yolu üzerinde yer alan projemizin şehir merkezine uzaklığı 9 kilometre. Şehirlerarası otobüs terminalinin ve yeni yapılacak hızlı tren garına çok yakın bir konumda bulunuyoruz. Kayseri Havalimanı’na uzaklığımız sadece 7 dakika, Kayseri Şehir Hastanesi ve Nuh Naci Yazgan Üniversitesine ise yürüme mesafesindeyiz. Tüm bunların yanı sıra içinden raylı sistem geçen ilk alışveriş merkezi olma özelliğini taşıyoruz. 

STRATEJİK KONUM…
Peki, neden Kayseri? 

Türkiye’de üretilen mobilyanın büyük bir kısmı Kayseri’de üretiliyor. Burada çok ciddi bir pazar var. Projemizle; ürünlerimiz üreticiden doğrudan tüketiciye ulaştırılacak ve bu sayede ülkemizin bu alanda dünya pazarlarından aldığı pay artacak. Kayserimizin Anadolu’nun kalbinde bulunması ve Türkiye’nin her yerinden kolay ulaşım imkanı olmasının yanı sıra turizm potansiyelinin yüksek olduğu bir bölgede bulunması alanı stratejik bir öneme kavuşturuyor. 

ŞEHRE HEM İSTİHDAM HEM DE TURİZM POTANSİYELİ AÇISINDAN DEĞER KATACAK
KUMSmall Factory’nin şehre nasıl bir katma değer sağlayacağını düşünüyorsunuz?

Büyük bir istihdam sağlayacağız. Şehrin ekonomisine katkımız büyük olacak ve kısa bir süre içerisinde bölgedeki turizm potansiyelini de artıracağız.

KUMSMALL FACTORY’NİN EYLÜL 2018’DE KAPILARINI ZİYARETÇİLERİNE AÇACAĞINI SÖYLEYEN GLA GAYRİMENKUL YÖNETİM KİRALAMA DANIŞMANLIK A.Ş. CEO’SU VE KUMSMALL AVM GENEL MÜDÜRÜ TAHİR ÇELİK, “AÇILIŞA ÖZEL BİRÇOK PLANLAMA İÇERİSİNDEYİZ. FARK OLUŞTURACAK, SES GETİRECEK BİRÇOK ETKİNLİK YAPACAĞIZ” AÇIKLAMASINI YAPTI.

KAPILAR EYLÜL 2018’DE AÇILACAK
KUMSmall Factory ne zaman açılacak? Açılışa özel planlanan etkinlik, kampanya, indirim vs. olacak mı? 
Misafirlerimize kapılarımızı Eylül 2018’de açmayı hedefliyoruz. Açılışa özel birçok planlama içerisindeyiz. Fark oluşturacak, ses getirecek birçok etkinlik yapacağız.

“TÜRKİYE’NİN HER YERİNDEN ZİYARETÇİ AKININA UĞRAYACAĞIZ”
Dünya markalarından hangileri AVM’de yer alacak?

Zengin bir marka karması yapmayı hedefliyoruz. Yerli ve yabancı birçok marka AVM içerisindeki yerini alacak ve bölge insanın hayatına değer katacak. 250 adet mobilya mağazamız içinse çok kısa süre içerisinde Türkiye’nin her yerinden ziyaretçi akınına uğrayacağız.

BELLİ MARKALARIN YANI SIRA YÖRESEL LEZZET RESTORANLARI DA LEZZET DÜŞKÜNLERİNE HİTAP EDECEK
Food court alanların müşteri çekimine oldukça etkisi olduğu herkesçe bilinmektedir. Bundan hareketle, food court alanlarınızı oluştururken hangi unsurlara dikkat ettiniz? Bu alandaki yenilikleriniz neler?

Alışılagelmiş AVM konseptlerinin food court alanlarında benzer markalara yer verdiğini ve müşterilerine çok fazla tercih hakkı sunmadığını biliyoruz. Biz belli markaların yanı sıra yöresel lezzet restoranlarına da kapılarımızı açmaya karar verdik. Kayserimize de böylesi yakışır diye düşündük.
12 bin çalışanı ve günlük 30 bin kişilik sirkülasyonu ile food court alanımız gün içinde bir hayli hareketli olacak. Bir şehir için önemli olan üniversite ve hastane gibi merkezlere yürüme mesafesinde oluşumuz ise her geçen gün bu sayıların artmasına sebep olacak.

KİVİDEN ÇİVİYE HER ŞEYİ BİR ARADA
AVM ve mobilya&dekorasyon konseptini birleştirme fikri nasıl ortaya çıktı? 

Günümüzde en önemli şey zaman... İnsanlar en kısa zamanda, en iyi ve ucuz olan ürüne ulaşmak istiyor. Durum böyle olunca her şeyi bir arada bulabilecekleri karma projeler büyük bir tercih sebebi oluyor. Türkiye’nin ilk ve tek karma projesi olan KUMSmall Factory’de kividen çiviye her şeyi bir arada bulmak mümkün.

FARKLI DENEYİMLER…
Eğlence alanlarınız hakkında da bilgi alabilir miyiz? Ziyaretçileri ne gibi farklılıklar bekliyor olacak?

Ziyaretçilerimize farklı deneyimler yaşayacakları eğlence alanları yaratıyoruz. Sadece çocukların değil, yetişkinlerin de doyasıya eğlenebilecekleri konseptler merkezimizde yer alacak. Oyun parkları, aqua parklar ve daha birçok seçenek eğlence alanlarımızın içerisinde yer alacak.

“TURİSTLERİN UĞRAK NOKTASI OLMAYI HEDEFLİYORUZ”
Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği turizm bölgesi içerisinde yer almanız sizce KUMSmall Factory’e neler katacak?

Erciyes Kayak Merkezi, Kapadokya gibi yıl içinde milyonlarca turiste ev sahipliği yapan merkezlerin yakınında olmanın avantajını sonuna kadar kullanacağız. Birbirinden farklı alanda sunacağımız hizmetlerle turistlerin uğrak noktası olmayı hedefliyoruz. 

HEM YERLİ HEM DE MİLLİ
Son olarak yatırımcıların yeni yatırım rotalarını metropollerden Anadolu’ya çevirmesi hakkındaki görüşlerinizi alabilir miyiz? Anadolu’nun tercih edilme nedenleri neler? 
Yatırım rüzgarını Anadolu’ya çeviren pek çok sebep var. Erişilebilirlik, görünürlük ve rekabet açısından bakıldığında yatırımcı adayları artık Anadolu’ya yatırım yapmanın daha mantıklı olduğuna inanıyor. Başta araziler olmak üzere yatırım maliyetinin göreceli olarak metropolden daha düşük olması, rekabetin düşük seyretmesi ve gelirin sürdürebilirliğinin riskinin daha az olması Anadolu‘nun tercih edilme nedenlerinin başında yer alıyor.
Yerli ve milli ise günümüzde iki önemli kelime… Projemiz hem yerli hem de milli. Bu projemiz ile Anadolu’da doğuyoruz ancak kısa süre içerisinde Ankara ve İstanbul’da ve sonrasında yurt dışında olmayı planlıyoruz.

Oymaağaç Mah. 5062 Cad. No:59/A 38100 Kocasinan /   KAYSERİ 
T:+90 352 502 58 67     F:+90 352 503 01 08
info@kumsmall.com.tr      www.kumsmall.com.tr

ds

Yukarı