Ana içeriğe atla

https://www.dsdamat.com/

 

MALLREPORT

“KAZANDIĞIN KADAR ÖDE” KİTABININ YAZARI DR. AYDOĞAN SÜER: 2019, MİLLİ ÇIKARLARA ODAKLANILMASI GEREKEN BİR YIL

13.06.2019 - 17:41

ERZURUM MNG’NİN MİSAFİRLERİ, MAYIS AYINI RAMAZAN COŞKUSU VE BAYRAM HAZIRLIKLARI İLE GEÇİRDİ. TASAVVUF DİNLETİLERİNDEN ÇOCUKLARA YÖNELİK SİHİRBAZ GÖSTERİLERİNE VARINCAYA DEK, HER HAFTA SONU PEK ÇOK ETKİNLİĞİN YER ALDIĞI MERKEZDE, HAZİRAN AYINDA DA KONUKLARI YİNE İLGİ ÇEKİCİ KAMPANYALAR VE HER YAŞA HİTAP EDEN RENKLİ AKTİVİTELER BEKLİYOR. 

Erzurum MNG Alışveriş ve Yaşam Merkezi, 160 bin metrekare büyüklüğünün yanı sıra şehirde sosyal yaşamı canlandıran seçkin markaları, çok sevilen yemek katı, spor salonu ve her yaştan insanın eğlenmek için tercih ettiği Tema Parkı ile Doğu’nun en sevilen adreslerinden biri… 

kkk

Dr. Aydoğan Süer’in işletmecilikteki vizyonu ile yaşama geçirilen Doğu Anadolu Alışveriş Festivali-DAF ile iki yılda başta İran olmak üzere komşu ülke ve şehirlerden yüz binlerce misafirin alışveriş için tercih ettiği AVM, bu yıl temmuz ayında 2. yılını geride bırakıyor. Açıldığı günden bu yana şehirde pek çok sosyal sorumluluk projesine öncülük eden alışveriş merkezi, başarılı yönetimi sayesinde çeşitli ödüllere de layık görüldü. 
Alışveriş merkezleri ve perakende alanında sektörün beklentilerini dile getiren ve isabetli gelecek öngörüleri ile medya tarafından çok sevilen MNG Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Aydoğan Süer’e hem Erzurum MNG’de gerçekleşen etkinlikleri hem de sektörün sorunları konusundaki görüş ve önerilerini sorduk. “İçinde bulunduğumuz günler, hem diğer dünya ülkeleri hem de Türkiye açısından oldukça sıra dışı” diyen Süer, “İç siyasete çok odaklanıyoruz ama uluslararası ilişkiler kısa vadede bizim için çok daha büyük sorunlara gebe” sözleri ile ekonominin dışarıdan alabileceği olumsuz etkiler konusunda uyarılarda bulundu. 

hhhh

6 YILDA 3 KİTAP
Alışveriş Merkezleri ve Perakendede Sürdürülebilirlik isimli kitabı sektöre öğrenci yetiştiren üniversitelerde okutulan 
Dr. Aydoğan Süer, Alışverişin Geleceği’ni yazdıktan 2 yıl sonra bu yılın nisan ayında yeni kitabını çıkarttı. MNG Yönetim Hizmetleri’nin Genel Müdürü Süer, 3. kitabı olan “Kazandığın Kadar Öde”de ciroya göre kiralama prensibini tanıtmayı ve yaygınlaştırmayı hedefliyor. Bunun perakende ve AVM’lerde tüm taraflar için en hakkaniyetli seçenek olduğunu anlatan Aydoğan Bey, kitabında birbirinden farklı perakendecilere kendilerine en uygun kiralama formülünü oluşturmanın yollarını göstermekte. Başarılı yönetici, 2019 yılı için gündemde olan iyi ve kötü ekonomik senaryolara da yer verdiği için, başta sektör çalışanları olmak üzere herkes bu kitabı okumalı. 

Aydoğan Bey, geçtiğimiz aylarda Poseidon Yayınları’ndan Kazandığın Kadar Öde isimli kitabınız çıktı. Yeni kitabınız hakkında neler söylemek istersiniz? 
Bildiğiniz gibi bugün Türkiye ekonomisi için resesyon riski gündemde… Sektörümüzde normal koşullarda zaten her daim perakendecinin yeterli ciro yapıp, kirayı ödeyip kalan kısmını kar etmekte zorlandığı koşulları konuşup duruyoruz. Eğer bunun üzerine bir de alışverişte durgunluk dönemine girersek ve bu dönem birkaç aydan daha uzun sürerse, hem AVM yatırımcıları ve yönetimleri hem de tüm kiracılar açısından oldukça sıkıntılı süreçler ile karşı karşıya kalabiliriz. Bu tarz süreçlerin en zor yanı, iki taraf da zorlandığı için, kimsenin kimseyi “idare edecek” güce sahip olmamasıdır.  
Biz, ciroya göre kiralama formülünü sektöre önerirken öncelikle yeni açılmış alışveriş merkezlerinin kiracıları ile tanışmaları için cazip bir yönü olmasından yola çıktık. Ancak eğer Türk ekonomisi öngörülemeyen kimi çalkantılara maruz kalırsa yine bu yöntem iki tarafı da maksimum düzeyde rahatlatacak bir formül olacaktır. 
Sektörde her zaman, yatırımcı, perakendeci, tüketici ve hatta çevredeki esnafa varıncaya dek tüm tarafları en mutlu edecek seçenekler üzerine kafa yoruyoruz. Bana göre bir işletmenin başarılı olması için önce kendi içindeki tarafların uyumlu olması gerekir. Bu kitapta tüm ayrıntıları ile anlatılan; sabit bir kira bedeline, üzerinde uzlaşılan ciro oranının eklenmesiyle oluşturulan kira formülü, herkesin işine yarayabilir. Farklı perakendecilere uygun alternatif formüllere de yer verdim. Ayrıca 2019 ve 2020 yıllarına ait ekonomik öngörüler ile üzerinde tartışılmakta olan güncel iyimser ve kötümser senaryolara da yer verdim. Gerçekten de ciroya göre kiralamanın üzerinde konuşulmaya ve düşünülmeye değer bir konu olduğuna ve pek çok sorunu çözeceğine tüm kalbimle inanıyorum. 

ggg

EKONOMİDEKİ OYNAK ZEMİN, BİRLİKTE HAREKET ETMEYİ GEREKTİRİYOR
Küresel boyutta sıcak gündemin de etkisiyle her gün değişen dünyada şirketlerin hedefi, olabildiğince istikrarlı hareket etmek. Oynak bir uluslararası gündem içerisinde dengeyi bulmaya çalışan Türk perakendecisi, sağlam adımlarla ilerlemeyi tercih ederken, Dr. Aydoğan Süer’in sektörde değişim isteyenlere çözüm önerisi, ciroya göre kiralama modeli. Alışveriş merkezleri ve perakende sektöründe 15 yılı aşkın bir deneyime sahip olan Aydoğan Süer bu konuda, “Ciroya göre kiralama, sektörümüzde henüz tam olarak yaygınlaşmadı. Enflasyonla mücadele tüm hızıyla devam etse bile enflasyon ve TL’nin değer kaybı, AVM kiracılarını ve dövizle kredi borcu ödemek durumunda olan yatırımcıları zorluyor. Bu tablo içerisinde ciroya göre kiralama, her iki taraf için de rahatlatıcı bir formül. Sabit bir kira bedeline, üzerinde uzlaşılan ciro oranının eklenmesiyle oluşturulan kira formülü, iki taraf için de makul bir çözüm…” diyor.

jjjj

ds

Yukarı